HABER AKIŞI

Bu dönemi bir tek Menderes dönemi ile kıyaslayabiliriz

 Tarih: 08-03-2018 20:50:00  -   Güncelleme: 02-04-2018 12:05:37
Her dönem baskı ile karşılaşmış Cumhuriyet Gazetesi'nde uzun yıllardır yazarlık yapan , gazeteci Miyase İlknur’a medyada kadın olmanın zorluklarını sorduk.

 - Uzun yıllardır yazılı basının, her dönem baskı ile karşılaşmış olan Cumhuriyet Gazetesi'nin içerisindesiniz. Geçmişi ve yakın dönemi Cumhuriyet'in ve Miyase İlknur'un tarihi açısından nasıl karşılaştırırsınız?

Bugünkü dönemi bir tek Menderes dönemi ile kıyaslayabiliriz.  Darbe dönemlerinde karşılaştığımız baskılar da vardı ama sanırım onlar daha katlanılabilir cinstendi. Çünkü hiç olmazsa askeri yargı da olsa hukuka göre karar veriyordu. Askeri yargının karşısına çıktığınızda rahatlıyordunuz. Öyle uzun tutukluluklar yoktu. Bir iki karar dışında, yani Süleyman Takkeci gibi savcıları saymazsanız, nispeten basın daha rahattı. “Şu haberi basmayın!” diye karar geliyordu.  Olacakları göze alıyorsan basıyordun. Mesela Cumhuriyet o dönemde bir iki kere kapatıldı. Ama orada başına ne geleceğini biliyordun. Bugün ise başına ne geleceğini kesinlikle kestiremiyorsun. Hangi habere, hangi gazeteciye takacaklarını bilemiyorsun. Bilsen dahi hukuka güvenemiyorsun. O nedenle bu dönem ancak Menderes dönemi ile kıyaslayabilirim. Bir onda mahkemeler gerçekten talimatla çalışırdı. Sayı olarak da Menderes döneminde tutuklanan gazeteciler bugünkü ile kıyaslanamayacak kadar az. Yine o dönemde de yine yandaş basın vardı ama muhalif basın daha fazlaydı. Bugün ise neredeyse tümüyle yandaş basın. Ana akım medyada eskisi gibi patronlar gazeteci kökenli olmadığı için onlar da kendi iş konumlarına göre yayın politikalarını oluşturuyorlar. Muhalif diye saydığımız basın kuruluşu beşi geçmiyor. Bu durumda da sesiniz kısılıyor. Bu dönem gazetecilik açısından hiçbir dönemle kıyaslanmayacak kadar kötü bir dönem.  

BASIN DEDİĞİM BEYAZ YAKALILARDAN DA EĞİTİMLİ BİR SINIF. BURADA BİLE KADIN AMELE, ERKEKLER YÖNETİCİ

 -  Gazetecilik açısından hiçbir dönemle kıyaslanmayacak kadar kötü bir dönemde olduğumuzu, gazetecilerin sesinin kısılmak istendiğini ifade ettiniz. Bu atmosferde ‘kadın’ kimliğinizin sizi zorladığı oldu mu?

Bir kere zaten medyada kadınlar her dönemde dezavantajlıdır. 50’li, 60’lı yıllarda neredeyse kadın gazeteci yok denilecek kadar az.  70’li yıllarda bu durum biraz iyileşiyor ve kadın gazeteci çoğalıyor.  80’den itibaren kadın gazetecilerin sayısı erkek gazetecilerin sayısını geçti. Şu anda gazetecilikte kadın gazeteci sayısı daha fazla ama amele sınıfı olarak fazlayız. Kadınlar bir iki istisna dışında, yönetici olamıyor. Bir iki istisna olmuştur ama onlar da çok kısa süre olmuştur.  Yazı işleri müdürü kadınlar, ben de bir dönem yazı işleri müdürlüğü yaptım, sayıca çok azlar.  Basın dediğin beyaz yakalılardan da eğitimli bir sınıf. Burada bile kadınlar amele erkekler yöneticİ. Zaten iktidar, kadının gülmesinden, etek boyuna, yürüyüşünden makyajına kadar laf söylüyor. İlahiyatçıları saymıyorum bile. Yani bizi eğitimli kadın olmak da kurtarmıyor.

Genelde patronlar yöneticilerini erkeklerden seçiyor. Patronlar onlarla daha iyi anlaşıyor galiba. Sanırım kadın daha itiraz eden daha köşeli düşünen bir varlıktır.  Mesela patron bir kadına “Benim şu ihaleyi de takip ediver, hazır başbakan ve bakanlarla da görüşüyorsun ara iyi” dediğinde kadın muhtemelen itiraz eder. Bunun kötü örnekleri var tabi. Ama bunların sayısı erkeklere göre inanın daha azdır. Kadın erkeklere göre daha sistematik düşünür. Belki de kadınlar yerimizi alır daha başarılı olur diye başlarına bela etmek istemiyorlar, korkuyorlardır.

Muhabir olduğum dönemlerde önemli bir konu ile ilgili birini konuşturmam gerektirdiğinde dua ediyordum içimden kadın olmasın diye. Çünkü erkeklerden çok daha kolay bilgi alabiliyorsunuz. Ama kadını konuşturmanız için senaryolar uydurmanız gerekir. Kadın leb demeden leblebiyi anlar. Konuşturmak çok zordur.

YA GAZETECİLİĞİN HAKKINI VERECEKSİNİZ YA DA BU İŞİ YAPAMAYACAKSINIZ

 - Sizin hakkınızda yazılanları okuduğumuzda en çok kullanılan kelimeler "dobra, harbi, cesur"  Bir kadın gazeteci olarak medyada dobra ve cesur olmak konusunda ne düşünürsünüz?

Araziye uyacaksanız yapmayacaksınız bu mesleği. Başka bir iş yapmalısınız. Bizim bir şefimiz vardı. Kızdığında kadın gazetecilere yönelik çok aşağılayıcı sözler söylerdi.  “Babacım bırak bu işleri sen git evinden mantı aç” derdi. Şimdi ben her iki cins için söylüyorum. Ya gazeteciliğin hakkını vereceksiniz ya da bu işi yapmayacaksınız. Bu dönemler geçer. Hiçbir diktatörlük nihai olarak sürmez. Bu dönemler geçip de özgür yaşama döndüğümüzde insanların yüzüne bakabilmeniz gerekir. ‘Sen o dönemde neler yazdın?’ dediklerinde alnının akı ile çıkabilmek önemlidir.  2008’den 2013’e kadar Ergenekon korkusunun yaşatıldığı bir dönem yaşadık. Bugün nasıl herkese bu FETÖ’cü bu PKK’lı deniliyorsa o dönemde de herkese bunlar Ergenekoncu deniliyordu. ‘ Ama hukuk dışına çıkıldı’ denildiğinde ‘Sen Ergenekoncuları mı, askeri vesayeti mi savunuyorsun?’ deniliyordu. O dönemde kendine sosyalistim, liberalim diyen özgürlükçülüğü savunan insanlar bile o rüzgâra kapılmıştı. ‘Oh oh askeri vesayet ile yüzleşiyoruz. Hukukun dışına çıkılsa ne olur. Bir şey olmaz’ diyenler oldu. O dönemde de ben her yerde yüksek itirazla bu dönem geçecek böyle kalmayacak diyordum.  O dönem geçti ve onlardan öğrendiklerini icra eden daha büyük kumpaslar dönemi başladı. O dönemde konuşan arkadaşlara bakıyorum şimdi bağırıyorlar. Ben de onlara “Bonjour” diyorum.  Korku döneminde katıldığım birkaç televizyon programlarında da bağırdım.  Bu meslekte şöyle bir akım var. Genel havaya bakar, büyük koro ne söylüyorsa ona yelken açar. O koroya katılmak çok kolay. Ama istersem tek kişi kalayım o benim umurumda olan gerçek.  

Şu dönemde istediğim gibi bağırıp konuşabiliyor muyum? Vallahi konuşamıyorum. Şu aralar zaten yasaklıyım herhalde televizyonlara da çağırmıyorlar. En son çıktığımda Cumhurbaşkanı’na ağır eleştiriler getirmiştim. Bir ambargo konuldu. Ben Twitter’ı çok aktif kullanırım. Evde yatan hasta annem olunca Twitter’dan da elimi çekmek zorunda kaldım. Ne yalan söyleyeyim içimden geçen çok şey var. Tek olsam yapardım. 

  - Türkiye'de Alevilik üzerine yazan, Alevi örgütlenmesini yaygınlaştıran çalışmalarınız var. Bir kadın olarak bu konuda karşılaştığınız destekler ve zorluklar nelerdir?

Orada kadın olarak değil de Alevi olarak zorluk yaşıyorsun. Basında Aleviliğini deklare eden ilk gazeteci benim. Ama bu zorluklara karşı mücadele etmek de insanın mayasını oluşturuyor. Ben sadece sistemden yana biri olsaydım çok monoton olurdu hayatım herhalde.

FEMİNİST KADIN DEDİĞİNİZDE ÇİRKİN, EVDE KALMIŞ KADIN İMAJI ÖNE SÜRÜLÜYOR

  -Türkiye’deki kadın hareketlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Türkiye’de kadın hareketi çok eskilere dayanmasına rağmen çok da fazla istenilen sonucu vermiş değil. Bir kere erkekler tarafından küçümseniyor. Eğitimli erkekler tarafında da durum böyle. Feminist kadın dediğinizde çirkin, evde kalmış kadın imajı öne sürülüyor.  Kadınların da bunda payı var. Fiziği düzgün olan kadınlar emekle bir yere gelmek yerine görüntüsünden yararlanarak bir yere gelmek istiyorlar. Bir de ekonomik özgürlük olmadığı sürece kadın da özgür olamaz. İşsizliğin yüksek boyutlarda olduğu bu dönemde kadının, hele ki kırsaldaki kadının özgür olması çok zordur.  Bir kere ekonomik olarak eşine bağlı, çoluk çocuğu varsa baba evine de dönemiyor. Bir de gelenekler var. Hala daha kırsal alanda boşanmış dul kadınlar sürekli gözetim altında tutulması gereken bir varlık olarak görülüyor. Başarılı olamamasının sebepleri bunlar.  

Yeni yeni umut vadeden gelişmeler var. Toplum her konuda daha duyarlı hale geldi. Bundan on yıl öncesini düşündüğümüzde her gün kadın öldürülmesine rağmen yine de duyarlılık erkeklerde de kadınlarda da arttı. Bilinç artıyor ama bir taraftan da çevre tahrip ediliyor, çocuk istismarı yaygınlaşıyor, kadınlar öldürülüyor. Bu da yaşadığımız bölgesel iklim ile ilgilidir. Din faktörü ve gelenekleri mitoz haline getiren bir iktidar var. Sonra televizyonlar var. Kadın programları ve diziler bu olumsuzlukları tetikleyen faktörler. 

KADIN AİLE BAKANLIĞI, “ KORKMAYIN, BİZ VARIZ” DİYEBİLMELİ

Kadınlara destek olacak kurumlara ihtiyaç var. Tamam bir Kadın Aile Bakanlığı var ama o kadın öldürüldükten çocuk tecavüze uğradıktan sonra sahip çıkıyor. Ondan önce kadınlar konusunda çalışmalar yapmalılar. Kadınlara en temel insan haklarını öğretmeliler. ‘Korkmayın, bir şey olursa biz varız’ diyebilmeliler. Kadın sığınma evlerinin sayısı çok az taşrada kaç tane kadın sığınma evi var ki. Olanı da erkek orayı keşfediyor ve kapıya dayanıyor.  SHP’nin 89’da yerel yönetimlerdeki ilk vaatlerinden biri kadın sığınma evlerinin açılması olmuştu. Ve devrim niteliğinde ilk Nurettin Sözen döneminde İstanbul’da açıldı. Sonra bunların arkası gelmedi ve bir kısmı kapandı. Çünkü mevcut iktidar bunların yaygınlaşmasını çok istemiyordu. 

Kadın eşinden şiddet gördüğü için polise gittiğinde ‘Git evine karı koca arasına girilmez’ diyor polis. Muhtemelen o polis de evde karısını dövüyordur. Bu meseleyi polise gitmek ile çözemiyorsun maalesef çünkü şöyle bir gerçek var. Bunu küçümsemek için söylemiyorum. Polislik üniversiteye puanı yetmeyen, geleneksel yapıdan gelen yoksul aile çocuklarının öğrencilerin tercih ettiği bir meslek.  Kadınlara sahip çıkacak bir kurum olmadıkça bu kadınlar özgürleşemez, haklarını arayamaz. Batılı ülkelerde devlet korumacılığı var ve kadına yönelik şiddet konusunda cezalar ağır ve işsizlik parası, kira yardımı ile bile kadınlar çocuklarını geçindirebiliyorlar.

- Peki yerel yönetimlerin kadınlar ile ilgili çalışmalarını yeterli buluyor musunuz? Çalışmalarını beğendiniz bir belediye var mı?

Yerel yönetimler bu konuda çok önemlidir. Batı’da bütün kurumları yerel yönetimler yapıyor. Belediyelerin de kadınlara iş sahibi olmaları için beceri kazandırma eğitimleri var. Ama toplumun geneli göz önüne alındığında bunların sayısı ummanda bir damla gibi. Oysa bütün yerel yönetimler kadına hem hukuki, hem ekonomik, hem beceri kazandırma, haklarını tanıtma konusunda hizmet sunabilirlerse bu sorun önemli ölçüde çözülür. Erkekler de şunu anlar: Kadının avukat desteği var, mesleği var, sığınma evi var, ekonomik destek alabilir aciz kalmaz ve beni terk edebilir.  Bu korkuyla erkek şiddetten vazgeçebilir. 

Mesela Avcılar Belediyesi’nin bir kadın başkana sahip olması nedeniyle bu çalışmaları yürüttüğünü biliyoruz.  Başkan Dr. Handan Toprak Benli’nin yöneticilerinin de büyük bir kısmı kadın. Bu anlamda kendisini ve çalışmalarını takdir ettiğim bir başkandır.

KADINLAR ÖRGÜTLENİRSE HAKLARINI ALIRLAR

- Kadınlara 8 Mart mesajınız nedir?

Biz olmadan, biz üretmeden hiçbir şey olmaz. Tekstil, gıda gibi temel tüketim maddelerini üreten sektörler kadın ağırlıklı işçilerden oluşuyor. Tümü kadınların sırtından yükseliyor.  Fakat sendikal örgütlenme konusunda geriye gittik. Bundan 20 yıl öncesin göre yarı yarıya azaldı. Kadınların maaşları erkeklerden daha düşük, para dolaşımı çok fazla, bir iş yerinde iş çıkarılma gerçekleşmek zorunda ise herkesin yapabileceği işleri kadınlar yaptığı için ilk kadınları çıkarıyorlar. Kadınlar bir alanda kalifiye eleman olup uzmanlaşırsa onu işten çıkarmak çok zor olur.  Eğer kadınlar örgütlenirse haklarını alırlar. Bence bu yerel yönetimler, sendikalar,  kadın kuruluşları burslarla kadınları kalifiye işçi olamaya yönelik eğitimlerden geçirirlerse kadınlar vazgeçilmez kadrolar olur.

 

  Bu haber 1562 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
En güvenilir genel sekreter oldu En güvenilir genel sekreter oldu Güvenilir Ürün Platformu (GÜP) Genel Sekreterliğine Elif Attepe getirildi. Ve GÜ..
Son dakika... Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı istifa etti Son dakika... Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı istifa etti AK Partili Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa ettiğ..
Marmara'da sağanak bekleniyor Marmara'da sağanak bekleniyor Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevreleri, kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak v..
  SİYASET HABERLERİ
Kılıçdaroğlu ile ilgili yalan haberi manşetten verdiler Kılıçdaroğlu ile ilgili yalan haberi manşetten verdiler İktidara yakınlığıyla bilinen Güneş Gazetesi , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaro..
CHP'den işsizlik açıklaması CHP'den işsizlik açıklaması CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, "İnşaat ve tarımdaki göstergeler işsizliğin..
Kılıçdaroğlu'dan İş Bankası hissesi açıklaması Kılıçdaroğlu'dan İş Bankası hissesi açıklaması CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''Sayın Erdoğan'ın CHP'nin İş Bankası'ndan para almadığ..
  SPOR HABERLERİ
Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor, Çaykur Rizespor ile berabere kalarak üst üste 4 maçta sahadan 1 puanl..
Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Fenerbahçe Başkanı Koç, döviz üzerinden sözleşmelerin TL'ye çevrilmesine ilişkin..
Ali Koç: Borcumuz 400 milyon lira arttı Ali Koç: Borcumuz 400 milyon lira arttı Fenerbahçe Başkanı Ali koç, FB TV'de yayımlanan 'Camiaya Sesleniş' programında b..
Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nin değeri en düşük grubunda Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nin değeri en düşük grubunda Şampiyonlar Ligi'ndeki Takımları karşılaştıran Football Benchmark, D Grubu'nda G..
  YEREL HABERLERİ
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Başka Dünyalar’dan öyküler Başka Dünyalar’dan öyküler Yazar Bahadır İçel, yeni kitabı “Başka Dünyalar’dan öyküler” ile ilginç sorulara..
Belçika’nın ‘Oscar’ı Kürt filmi ‘Zagros’a verildi Belçika’nın ‘Oscar’ı Kürt filmi ‘Zagros’a verildi Belçika’nın ‘Oscar’ı ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödülü Zagros’un oldu..
Viyana’da Sanatın İzinde Viyana’da Sanatın İzinde Sanatın şehri Viyana, 2018 yılında Eylül ayından Kasım ayına kadar mimariden ede..
Mozaik 25 yıl sonra tekrar sahnede Mozaik 25 yıl sonra tekrar sahnede Mozaik 25 yıl sonra tekrar sahne alacak. Etkinlik 4 Ekim'de Moda Kayıkhane’de. ..
  YAŞAM HABERLERİ
Japonlar, 'Maraş Dondurması' arıyor Japonlar, 'Maraş Dondurması' arıyor Türkiye’ye bu yılın 7 ayında gelen Japon turist sayısı geçtiğimiz yılın aynı dön..
"5 ilçe, İstanbul depreminden daha çok etkilenecek" İstanbul'da 14 Eylül 1509'da yaşanan ve 'Küçük Kıyamet' olarak bilinen büyük dep..
Mars’ta dev iglo inşa edilecek Mars’ta dev iglo inşa edilecek Mars’ın kutup bölgesinde kurulacak iglo sayesinde bilim insanlarının kızıl gezeg..
Çubuk turşusu Guinness'e girdi Çubuk turşusu Guinness'e girdi Salatalık ve çeşitli malzemelerle hazırlanan 1.5 tonluk turşu, 13. Uluslararası ..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
14.09.2018 21:00 Galatasaray 4 - 1 Kasımpaşa
15.09.2018 17:00 Ankaragücü 1 - 0 Teleset M. Akhisarspor
15.09.2018 20:00 Göztepe 2 - 0 Kayserispor
15.09.2018 20:00 Beşiktaş 2 - 1 Evkur Yeni Malatyaspor
16.09.2018 17:00 Demir Grup Sivasspor 2 - 2 Erzurum BB
16.09.2018 17:00 İstanbul Başakşehir 4 - 0 Antalyaspor
16.09.2018 20:00 Ç.Rizespor 1 - 1 Bursaspor
16.09.2018 20:00 Atiker Konyaspor 0 - 1 Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı