HABER AKIŞI

Bulaşıcı hastalıklar sınır tanımaz. Aşı karşıtlığı devam ederse, vaka sayıları artacaktır

 Tarih: 14-04-2018 10:54:00  -   Güncelleme: 14-04-2018 11:02:47
İnsanlık tarihi boyunca belirli dönemlerde gündeme gelmiş olan aşı karşıtlığı Türkiye'de hızlı bir biçimde artıyor. Aşı karşıtları çocuğuna aşı yaptırmamanın ebeveynlerin hakkı olduğunu savunurken, bilim dünyası aşıyla ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığı görüşünde…

Aşı karşıtı kampanyalar ASM’lerde çalışan hekim ve hemşireleri zor durumda bırakıyor

aşı çocuk ttb ile ilgili görsel sonucu

   

     -Türk Tabipler Birliği oluşan aşı karşıtı havayı dağıtmak için bir kampanya başlattı. Birliği böyle bir kampanya başlatmaya iten durumlar nelerdi?

Basına da yansıdığı gibi çocuğuna aşı yaptırmayı reddeden ailelerin sayısı son 5 yıl içinde 183’ten 23 binlere ulaşmış durumda. Aşılama hizmeti esasen aile sağlığı merkezlerinde yürütülen bir hizmet. Bu durum özellikle aile sağlığı merkezlerinde çalışan hekim ve hemşireleri zor durumda bırakıyor. Aile sağlığı merkezleri Türkiye’de tüm nüfusu kapsayacak şekilde tüm gebelerin ve her yıl doğan 1.3 milyon bebeğin aşılanmasından sorumlu. Yani çok önemli bir iş başarılıyor buralarda. 

Aile hekimlerini ve hemşireleri, karşılaştığı bu zorluk karşısında ne yazık ki arkalarında Sağlık Bakanlığı’nı bulamıyor. Bu kampanya toplumun içinde çalışan özellikle de aile hekimlerinden yükselen bir talep olarak ortaya çıktı. 

 

Sağlık Bakanlığı çıkıp da, aşıların güvenli olduğunu söylemiyor.

  - Aşı karşıtlığı Türkiye’de her zaman dönemsel olarak gündeme geliyor fakat görüyoruz ki son dönemde bu artış gösterdi. Bunun politik ve toplumsal nedenleri sizce nelerdir?

Aşı konusu komplo teorilerine çok açık bir konudur. Örneğin bundan 25 yıl kadar önce mesleğe ilk başladığımda, toplumda aşıların kısırlık yaptığına dair bir söylenti vardı, o zamanlar bununla başa çıkmaya çalışıyorduk. 

Türkiye’de aşı karşıtı tutum alan temelde iki grup var, bunlardan ilki aşıların içindeki alüminyum, cıva gibi maddeler nedeniyle karşı çıkıyorlar. Diğer grup ise daha çok dini referanslarla örneğin “aşıda domuz kanı var” diyerek aşıyı reddediyor. Son dönemdeki artışın nereden kaynaklandığını bilmiyoruz. Ama şunu biliyoruz ki, ithal edilen aşıların denetimini yapan Sağlık Bakanlığı çıkıp da, aşıların güvenli olduğunu söylemiyor. Aşıların içinde ne olduğuna dair en doğru bilgiye sahip olan kurum olmasının yanında bunun denetimini yapabilecek nitelikte gelişmiş laboratuvarları olan Sağlık Bakanlığı’nın bunu yapmıyor. Bu sessizlik, suskunluk siyasi bir tercihtir.Ve aşıyı reddeden ailelere cesaret veriyor. Kafası karışmış ya da şüphe duyan ailelerin kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak Bakanlığın görevidir. Örneğin sadece Sağlık Bakanlığı değil, devlet kademesinden birileri aşıya dair teşvik eden bir mesaj vermiyor. 

 

  - Aşı karşıtlığı sadece Türkiye’de mi? Dünya nasıl bakıyor?

Aşı karşıtlığı sadece Türkiye’ye özgü değil elbette dünya genelinde pek çok ülkede aşı karşıtı olan gruplar var.Aşı karşıtlığı her ülkede komplo teorileri ile beslenen, yarım yamalak bilgilere dayanan, bilimsel bir temeli olmayan söylemlere dayanıyor. Aşı karşıtlarının söylemlerine baktığımızda bunları görüyoruz, örneğin aşı olan çocukta halsizlik ve ateş olması aşıyı reddetmek için gerekçe olarak sunuluyor. Aşı karşıtlığını anlamak çok kolay değil, konunun pek çok boyutu ve farklı kaynakları var. Ancak bir toplum hekimi olarak şunu söyleyebilirim, aşı karşıtlığında bireyciliğin etkisi olduğunu düşünüyorum. Örneğin, yaşadığı yerdeki sanayi kirliliğini, oradan kirlenen gıdaları ya da hava kirliliğini görmezden gelip, oralardan maruz kalınan ağır metalleri yok sayan ama aşılarda cıva var diye çocuğunu korumak adına aşıyı reddetmek tam da bu kanımca. 

 

Aşılama bireylere uygulansa da toplumu koruyan bir uygulama

 - Temel bilimsel gerçekleri reddetmenin bir çeşit özgürlük olarak sunulmaya çalışıldığı günümüzde (Dünya düzdür, iklim değişikliği yoktur vb.) aşı karşıtlığının da küresel bir düzlemde karşılık bulduğunu görüyoruz. Bir bebeğe aşı yaptırmamak neden özgürlük değildir?

Aslında aşıyı reddetmek, diğer bilimsel gerçekleri reddetmekle tam olarak eşdeğer değil. Örneğin bir kişi kansere yakalanmış olsun, bu hastalığın tedavisini reddedebilir, böyle bir özgürlüğü var. Kişi tedavi olmama özgürlüğünü kullanıp bunun sonuçlarına katlanabilir. Ancak aşı sadece bireysel bir koruma değildir, aynı zamanda toplumsal bir koruma sağladığı için tam olarak bireysel özgürlük değildir. Başka bir örnekle açıklamaya çalışayım, toplu taşımada yanınızda sürekli öksüren biri oturuyor, bu kişi ilaca dirençli tüberküloz vakası ve tedaviyi reddetmiş. Ne düşünürsünüz? Bu kişinin tedaviyi reddetmesi bir özgürlük mü? Diğer insanların sağlığını tehlikeye atmak özgürlük kapsamında ele alınabilir mi? Aşı konusu da benzer, sağlık sistemi risk altındaki kişileri aşılayarak o hastalığın artık tek tük şekilde ya da hiç görülmemesini hedefliyor. O nedenle aşılama bireylere uygulansa da toplumu koruyan bir uygulama. Konuya böyle bakıldığında özgürlük meselesi daha net olarak anlaşılabilir.

Çocuk adına anne babasının karar vermesi de diğer bir sorun. Çünkü Anayasa Mahkemesinin kararlarında da görüldüğü gibi anne babanın çocuğunun iyiliğini gözettiği varsayılıyor. Ancak anne babanın aşılar ile ilgili bilgisi, internette herhangi bir siteden, bilimsel olmayan bilgilere dayanıyorsa ne olacak? Şunu unutmayalım ki aşı bilimi diye devasa bir bilim alanı var ve çoğu hekim bile olmayan insanların aşı hakkında yazdıkları ile ebeveynler çocukları hakkında karar veriyor ve aşıyı reddediyor. Şimdi bu nasıl bir özgürlük olabilir? Örneğin aşıları reddetmiş bir ebeveynin çocuğu polioya (çocuk felci) yakalansa ve yaşamının geri kalan kısmını sakat olarak geçirirse bu neyin özgürlüğüdür? Ya da bu çocuk büyüdüğünde anne ve babasına nasıl böyle bir karar aldıklarını sorsa verilecek bir cevap var mı?

 

 - Son zamanlarda çıkan bazı popüler kitaplarda klasik aşı karşıtı cenahın tersi dünya görüşüne sahip kişilerin de bu atmosferi beslediği görülüyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? 

 

Sağlık hizmetleri bilimsel bilgi temeline oturur ve bu bilgi profesyonel bir bilgidir. Bu alanın profesyoneli olmayan kişilerin hele de kitleleri etkileyebilecek güçte araçlara sahipse, bu şekilde konuşmalarını doğru bulmuyorum. 

 

Bu süreç devam ederse, vaka sayıları artacaktır.  

 -Aşı karşıtı bu süreç durdurulmazsa bizi ne gibi tehlikeler bekliyor?

Bu süreç devam ederse, aşılama oranları düşecek ve tekrardan vaka sayıları artacaktır.  Ayrıca toplum bağışıklığını sağlayan aşılama yüzdesinin altına düştüğünde hastalık etkeni toplum içinde yeniden dolaşıma geçeceği için salgın riski ortaya çıkacaktır. Aşıyla korunabilen hastalıkların genel bir özelliği, çoğunun ilaçla tedavi edilememesidir. Örneğin kızamığın kesin tedavisi yoktur. Aynı şekilde çocuk felci de hastalığa yakalandıktan sonra tedavi şansı yoktur. Çocukların bu hastalıklarayakalanmaması en iyi seçenektir. O nedenle aşıyla korunma en akılcı yaklaşımdır. 

 

Bulaşıcı hastalıklar sınır tanımaz

  -Aşılamanın azalması ile tekrar ortaya çıkan hastalıklar nelerdir? Rakamlar bize bu durumu nasıl sünüyor?

Kızamık, aşı karşıtlarının artışı nedeniyle İngiltere’de ve ABD’de kızamık salgınlarının ortaya çıktığını biliyoruz. 2000’li yılların başında yoğun bir çaba sonucunda çocuk felcinden arınmış ülke sıfatını alan Türkiye’de aşılama oranları düşerse yeniden vakalar ortaya çıkabilir, zira içinde bulunduğumuz coğrafya savaş ve göçlerin yaşandığı bir yer. Gebelerin aşıları ihmal edilirse yeni doğan tetanozları görülecektir ki yıllardır Türkiye’de vaka ortaya çıkmadı. 1990’larda Rusya’da siyasi rejimin değişmesiyle birlikte sağlık hizmetlerinde aksama olup aşılama oranları düştüğünde difteri salgınları ortaya çıkmıştı, benzer durum burada da ortaya çıkabilir. O günleri hatırlayanlar bilir, Rusya’daki difteri salgınları Türkiye’yi bile etkilemişti. Yeri gelmişken söylemekte fayda var, bulaşıcı hastalıklar ve salgınlar sınırları tanımaz, komşu bir coğrafyada ortaya çıktığında sizde de çıkabilir.  

 

  - Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Bir de benim çocuğum aşı olmasın ama göçmenlerin çocukları aşı olsun, bize hastalık bulaştırmasın demek de ayrıca etik değil. Ne yazık ki böylesi yaklaşımlarla da karşılaşabiliyoruz.

Son olarak aşılamanın dolaylı etkisine vurgu yapmak isterim. Yani toplumda belli bir düzeyde aşılamaya ulaşıldığında, yani toplum bağışıklığı düzeyine erişildiğinde toplumda hastalık etkeninin dolaşımını önlemiş, dolayısıyla da aşı yapılmayan kanserli vb çocukları dolaylı olarak korumuş oluyoruz. İşte aşının bu dolaylı etkisi, aslında toplumsal dayanışmanın en büyük örneklerinden biridir. 

  Editör: ESEN ŞAHİN   Bu haber 1777 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Kılıçdaroğlu'nun 2'nci Gandalf'ı gençlere yönelik Kılıçdaroğlu'nun 2'nci Gandalf'ı gençlere yönelik Seçime sayılı günler kala CHP Genel Merkezi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun..
Tebriz-Van tren seferleri başladı Tebriz-Van tren seferleri başladı Van ile İran'ın Tebriz kenti arasında 5 yıl sonra tren seferlerine başlandı. ..
Seçim hazırlığı Seçim hazırlığı Türkiye genelinde seçim heyecanı sürerken, Avcılar'da İlçe Seçim Kurulu tarafınd..
Diyanet İşleri Başkanı AKP propagandasına dahil oldu! Diyanet İşleri Başkanı AKP propagandasına dahil oldu! Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Zeytinburnu’ndaki Merkezefendi Mille..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti adayından tepki toplayan sözler AK Parti adayından tepki toplayan sözler AK Parti Yalova 2'nci sıra milletvekili adayı Meliha Akyol'un yerel basın mensup..
MHP'li Atila Kaya ikinci turda Erdoğan'ın karşısındaki adaya oy vereceğim MHP'li Atila Kaya ikinci turda Erdoğan'ın karşısındaki adaya oy vereceğim MHP İstanbul milletvekili Atila Kaya, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunda E..
Kılıçdaroğlu: Ortadoğu'ya barış getireceğiz, Türkiye'ye dolar yağacak Kılıçdaroğlu: Ortadoğu'ya barış getireceğiz, Türkiye'ye dolar yağacak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sincan ve Etimesgut'ta STK üyeleri ve muht..
CHP: Stant saldırısında ağır yaralanan bir gençlik kolu üyemiz yoğun bakımda CHP: Stant saldırısında ağır yaralanan bir gençlik kolu üyemiz yoğun bakımda İstanbul Büyükada'da Pazar sabaha karşı bir grubun seçim standlarına yönelik sal..
  SPOR HABERLERİ
Bu sezonun adı ''Lefter'' Bu sezonun adı ''Lefter'' Her sezon bir efsane ismin verildiği Süper Lig'de, 2018-2019 sezonunun ismi, Fen..
Rusya'da Mesut ve İlkay protesto edildi Rusya'da Mesut ve İlkay protesto edildi Alman taraftarların Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a tepkisi dinmek bilmiyor...
Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar... Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar... Dünyası Kupası, bugün ev sahibi Rusya'nın Suudi Arabistan'la yapacağı açılış maç..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Berkay Tren Yalıkavak’ı çoşturdu Berkay Tren Yalıkavak’ı çoşturdu “Happy Hour” partilerinin tercih edilen mekanı Tren Beach Yalıkavak’ta sahne ala..
İlhan Erşahin’den yeni albüm İlhan Erşahin’den yeni albüm Caz müzisyeni ve besteci İlhan Erşahin’in yeni albümü “Solar Plexus” Sony Türkiy..
Gösterime girmeden rekor kırdı! Gösterime girmeden rekor kırdı! Animasyon sevenlerin merakla beklediği İnanılmaz Aile 2 (Incredibles 2) filminin..
  YAŞAM HABERLERİ
Malatya'da 3.7 büyüklüğünde deprem Malatya'da 3.7 büyüklüğünde deprem Malatya'da Richter ölçeğine göre 3.7 büyüklüğünde deprem kaydedildi.
Belediyeden babalara özel  sağlık kontrolü Belediyeden babalara özel sağlık kontrolü Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, tüm babaların ‘Babalar Günü’nü..
Yeni bir dinozor türü keşfedildi Yeni bir dinozor türü keşfedildi Meksika'da bulunan 85 milyon yıllık fosilin, yeni bir dinozor türüne ait olduğu ..
Duygulandıran jest Duygulandıran jest Rumeli Balkanları Türk Halk şairi Fehim Şanlıtürk, Avcılar Belediye Başkanı Dr. ..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:45 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Bursaspor
12.08.2017 20:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
12.08.2017 21:50 Aytemiz Alanyaspor 1 - 3 Kasımpaşa
12.08.2017 20:00 Gençlerbirliği 1 - 1 Kardemir Karabükspor
12.08.2017 21:45 Göztepe 2 - 2 Fenerbahçe
13.08.2017 21:45 Beşiktaş 2 - 0 Antalyaspor
13.08.2017 20:00 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Osmanlispor FK
13.08.2017 20:00 Trabzonspor 2 - 1 Atiker Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı