HABER AKIŞI

Bulaşıcı hastalıklar sınır tanımaz. Aşı karşıtlığı devam ederse, vaka sayıları artacaktır

 Tarih: 14-04-2018 10:54:00  -   Güncelleme: 14-04-2018 11:02:47
İnsanlık tarihi boyunca belirli dönemlerde gündeme gelmiş olan aşı karşıtlığı Türkiye'de hızlı bir biçimde artıyor. Aşı karşıtları çocuğuna aşı yaptırmamanın ebeveynlerin hakkı olduğunu savunurken, bilim dünyası aşıyla ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığı görüşünde…

Aşı karşıtı kampanyalar ASM’lerde çalışan hekim ve hemşireleri zor durumda bırakıyor

aşı çocuk ttb ile ilgili görsel sonucu

   

     -Türk Tabipler Birliği oluşan aşı karşıtı havayı dağıtmak için bir kampanya başlattı. Birliği böyle bir kampanya başlatmaya iten durumlar nelerdi?

Basına da yansıdığı gibi çocuğuna aşı yaptırmayı reddeden ailelerin sayısı son 5 yıl içinde 183’ten 23 binlere ulaşmış durumda. Aşılama hizmeti esasen aile sağlığı merkezlerinde yürütülen bir hizmet. Bu durum özellikle aile sağlığı merkezlerinde çalışan hekim ve hemşireleri zor durumda bırakıyor. Aile sağlığı merkezleri Türkiye’de tüm nüfusu kapsayacak şekilde tüm gebelerin ve her yıl doğan 1.3 milyon bebeğin aşılanmasından sorumlu. Yani çok önemli bir iş başarılıyor buralarda. 

Aile hekimlerini ve hemşireleri, karşılaştığı bu zorluk karşısında ne yazık ki arkalarında Sağlık Bakanlığı’nı bulamıyor. Bu kampanya toplumun içinde çalışan özellikle de aile hekimlerinden yükselen bir talep olarak ortaya çıktı. 

 

Sağlık Bakanlığı çıkıp da, aşıların güvenli olduğunu söylemiyor.

  - Aşı karşıtlığı Türkiye’de her zaman dönemsel olarak gündeme geliyor fakat görüyoruz ki son dönemde bu artış gösterdi. Bunun politik ve toplumsal nedenleri sizce nelerdir?

Aşı konusu komplo teorilerine çok açık bir konudur. Örneğin bundan 25 yıl kadar önce mesleğe ilk başladığımda, toplumda aşıların kısırlık yaptığına dair bir söylenti vardı, o zamanlar bununla başa çıkmaya çalışıyorduk. 

Türkiye’de aşı karşıtı tutum alan temelde iki grup var, bunlardan ilki aşıların içindeki alüminyum, cıva gibi maddeler nedeniyle karşı çıkıyorlar. Diğer grup ise daha çok dini referanslarla örneğin “aşıda domuz kanı var” diyerek aşıyı reddediyor. Son dönemdeki artışın nereden kaynaklandığını bilmiyoruz. Ama şunu biliyoruz ki, ithal edilen aşıların denetimini yapan Sağlık Bakanlığı çıkıp da, aşıların güvenli olduğunu söylemiyor. Aşıların içinde ne olduğuna dair en doğru bilgiye sahip olan kurum olmasının yanında bunun denetimini yapabilecek nitelikte gelişmiş laboratuvarları olan Sağlık Bakanlığı’nın bunu yapmıyor. Bu sessizlik, suskunluk siyasi bir tercihtir.Ve aşıyı reddeden ailelere cesaret veriyor. Kafası karışmış ya da şüphe duyan ailelerin kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak Bakanlığın görevidir. Örneğin sadece Sağlık Bakanlığı değil, devlet kademesinden birileri aşıya dair teşvik eden bir mesaj vermiyor. 

 

  - Aşı karşıtlığı sadece Türkiye’de mi? Dünya nasıl bakıyor?

Aşı karşıtlığı sadece Türkiye’ye özgü değil elbette dünya genelinde pek çok ülkede aşı karşıtı olan gruplar var.Aşı karşıtlığı her ülkede komplo teorileri ile beslenen, yarım yamalak bilgilere dayanan, bilimsel bir temeli olmayan söylemlere dayanıyor. Aşı karşıtlarının söylemlerine baktığımızda bunları görüyoruz, örneğin aşı olan çocukta halsizlik ve ateş olması aşıyı reddetmek için gerekçe olarak sunuluyor. Aşı karşıtlığını anlamak çok kolay değil, konunun pek çok boyutu ve farklı kaynakları var. Ancak bir toplum hekimi olarak şunu söyleyebilirim, aşı karşıtlığında bireyciliğin etkisi olduğunu düşünüyorum. Örneğin, yaşadığı yerdeki sanayi kirliliğini, oradan kirlenen gıdaları ya da hava kirliliğini görmezden gelip, oralardan maruz kalınan ağır metalleri yok sayan ama aşılarda cıva var diye çocuğunu korumak adına aşıyı reddetmek tam da bu kanımca. 

 

Aşılama bireylere uygulansa da toplumu koruyan bir uygulama

 - Temel bilimsel gerçekleri reddetmenin bir çeşit özgürlük olarak sunulmaya çalışıldığı günümüzde (Dünya düzdür, iklim değişikliği yoktur vb.) aşı karşıtlığının da küresel bir düzlemde karşılık bulduğunu görüyoruz. Bir bebeğe aşı yaptırmamak neden özgürlük değildir?

Aslında aşıyı reddetmek, diğer bilimsel gerçekleri reddetmekle tam olarak eşdeğer değil. Örneğin bir kişi kansere yakalanmış olsun, bu hastalığın tedavisini reddedebilir, böyle bir özgürlüğü var. Kişi tedavi olmama özgürlüğünü kullanıp bunun sonuçlarına katlanabilir. Ancak aşı sadece bireysel bir koruma değildir, aynı zamanda toplumsal bir koruma sağladığı için tam olarak bireysel özgürlük değildir. Başka bir örnekle açıklamaya çalışayım, toplu taşımada yanınızda sürekli öksüren biri oturuyor, bu kişi ilaca dirençli tüberküloz vakası ve tedaviyi reddetmiş. Ne düşünürsünüz? Bu kişinin tedaviyi reddetmesi bir özgürlük mü? Diğer insanların sağlığını tehlikeye atmak özgürlük kapsamında ele alınabilir mi? Aşı konusu da benzer, sağlık sistemi risk altındaki kişileri aşılayarak o hastalığın artık tek tük şekilde ya da hiç görülmemesini hedefliyor. O nedenle aşılama bireylere uygulansa da toplumu koruyan bir uygulama. Konuya böyle bakıldığında özgürlük meselesi daha net olarak anlaşılabilir.

Çocuk adına anne babasının karar vermesi de diğer bir sorun. Çünkü Anayasa Mahkemesinin kararlarında da görüldüğü gibi anne babanın çocuğunun iyiliğini gözettiği varsayılıyor. Ancak anne babanın aşılar ile ilgili bilgisi, internette herhangi bir siteden, bilimsel olmayan bilgilere dayanıyorsa ne olacak? Şunu unutmayalım ki aşı bilimi diye devasa bir bilim alanı var ve çoğu hekim bile olmayan insanların aşı hakkında yazdıkları ile ebeveynler çocukları hakkında karar veriyor ve aşıyı reddediyor. Şimdi bu nasıl bir özgürlük olabilir? Örneğin aşıları reddetmiş bir ebeveynin çocuğu polioya (çocuk felci) yakalansa ve yaşamının geri kalan kısmını sakat olarak geçirirse bu neyin özgürlüğüdür? Ya da bu çocuk büyüdüğünde anne ve babasına nasıl böyle bir karar aldıklarını sorsa verilecek bir cevap var mı?

 

 - Son zamanlarda çıkan bazı popüler kitaplarda klasik aşı karşıtı cenahın tersi dünya görüşüne sahip kişilerin de bu atmosferi beslediği görülüyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? 

 

Sağlık hizmetleri bilimsel bilgi temeline oturur ve bu bilgi profesyonel bir bilgidir. Bu alanın profesyoneli olmayan kişilerin hele de kitleleri etkileyebilecek güçte araçlara sahipse, bu şekilde konuşmalarını doğru bulmuyorum. 

 

Bu süreç devam ederse, vaka sayıları artacaktır.  

 -Aşı karşıtı bu süreç durdurulmazsa bizi ne gibi tehlikeler bekliyor?

Bu süreç devam ederse, aşılama oranları düşecek ve tekrardan vaka sayıları artacaktır.  Ayrıca toplum bağışıklığını sağlayan aşılama yüzdesinin altına düştüğünde hastalık etkeni toplum içinde yeniden dolaşıma geçeceği için salgın riski ortaya çıkacaktır. Aşıyla korunabilen hastalıkların genel bir özelliği, çoğunun ilaçla tedavi edilememesidir. Örneğin kızamığın kesin tedavisi yoktur. Aynı şekilde çocuk felci de hastalığa yakalandıktan sonra tedavi şansı yoktur. Çocukların bu hastalıklarayakalanmaması en iyi seçenektir. O nedenle aşıyla korunma en akılcı yaklaşımdır. 

 

Bulaşıcı hastalıklar sınır tanımaz

  -Aşılamanın azalması ile tekrar ortaya çıkan hastalıklar nelerdir? Rakamlar bize bu durumu nasıl sünüyor?

Kızamık, aşı karşıtlarının artışı nedeniyle İngiltere’de ve ABD’de kızamık salgınlarının ortaya çıktığını biliyoruz. 2000’li yılların başında yoğun bir çaba sonucunda çocuk felcinden arınmış ülke sıfatını alan Türkiye’de aşılama oranları düşerse yeniden vakalar ortaya çıkabilir, zira içinde bulunduğumuz coğrafya savaş ve göçlerin yaşandığı bir yer. Gebelerin aşıları ihmal edilirse yeni doğan tetanozları görülecektir ki yıllardır Türkiye’de vaka ortaya çıkmadı. 1990’larda Rusya’da siyasi rejimin değişmesiyle birlikte sağlık hizmetlerinde aksama olup aşılama oranları düştüğünde difteri salgınları ortaya çıkmıştı, benzer durum burada da ortaya çıkabilir. O günleri hatırlayanlar bilir, Rusya’daki difteri salgınları Türkiye’yi bile etkilemişti. Yeri gelmişken söylemekte fayda var, bulaşıcı hastalıklar ve salgınlar sınırları tanımaz, komşu bir coğrafyada ortaya çıktığında sizde de çıkabilir.  

 

  - Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Bir de benim çocuğum aşı olmasın ama göçmenlerin çocukları aşı olsun, bize hastalık bulaştırmasın demek de ayrıca etik değil. Ne yazık ki böylesi yaklaşımlarla da karşılaşabiliyoruz.

Son olarak aşılamanın dolaylı etkisine vurgu yapmak isterim. Yani toplumda belli bir düzeyde aşılamaya ulaşıldığında, yani toplum bağışıklığı düzeyine erişildiğinde toplumda hastalık etkeninin dolaşımını önlemiş, dolayısıyla da aşı yapılmayan kanserli vb çocukları dolaylı olarak korumuş oluyoruz. İşte aşının bu dolaylı etkisi, aslında toplumsal dayanışmanın en büyük örneklerinden biridir. 

  Editör: ESEN ŞAHİN   Bu haber 1224 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
resim yok Taksim, bizler için 1 Mayıs alanıdır. Bunu hiçbir gücün değiştirmesine müsaade etmeyeceğiz 1 Mayıs öncesi Birleşik Metal- İş Başkanı Adnan Serdaroğlu Reel Haber'e konuştu...
YDS sonuçları açıklandı YDS sonuçları açıklandı 1 Nisan Pazar günü yapılan 2018 YDS İlkbahar Dönemi sonuçları ÖSYM tarafından aç..
Alaçatı'da gürültü önlemi: 'Üst limit 75 desibel olacak' Alaçatı'da gürültü önlemi: 'Üst limit 75 desibel olacak' İzmir'in turizm cenneti Çeşme'deki Alaçatı'da geçen yılların en çok tartışılan k..
‘Bölme girişimi'ne tepkiler çığ gibi: Üniversiteler bizimdir, tasarıyı derhal geri çekin! ‘Bölme girişimi'ne tepkiler çığ gibi: Üniversiteler bizimdir, tasarıyı derhal geri çekin! AKP’nin Meclis’e sunduğu, köklü üniversiteleri bölerek yeni üniversiteler kuraca..
  SİYASET HABERLERİ
24 Haziran için istifalar peş peşe geliyor 24 Haziran için istifalar peş peşe geliyor 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için istifalarda bugün son gü..
Akşener: Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım Akşener: Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben Sayın Gül'ün adaylığından büyük mutl..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Berlin Tiyatro Festivali açılışını Kürk Mantolu Madonna ile yapıyor Berlin Tiyatro Festivali açılışını Kürk Mantolu Madonna ile yapıyor Sezonun ses getiren tiyatro oyunlarından Kürk Mantolu Madonna, 3. Berlin Tiyatro..
Tarihi konağın kapı kirişinde 6 bin madeni para Tarihi konağın kapı kirişinde 6 bin madeni para Elazığ'da, Osmanlı döneminden kalma Sağır Müftü Konağı'nın restorasyon çalışmala..
Okullaşma oranının en yüksek olduğu iller Rize ve Bolu Okullaşma oranının en yüksek olduğu iller Rize ve Bolu Türkiye'de okullaşma oranında en fazla artış ortaöğretimde (lise) gerçekleşirken..
  YAŞAM HABERLERİ
Otomobil Kelkit Çayı'na uçtu: 1 ölü, 1 yaralı, 1 kayıp Otomobil Kelkit Çayı'na uçtu: 1 ölü, 1 yaralı, 1 kayıp Tokat'ın Reşadiye ilçesinde, Kelkit Çayı'na uçan otomobildeki 1 kişi yaşamını yi..
İstanbullular hayatlarının 3.5 yılını trafikte geçiriyor İstanbullular hayatlarının 3.5 yılını trafikte geçiriyor 2017 yılında İstanbullu sürücüler ve yolcular seyahatleri süresince harcadıkları..
Otomobil yola çıkan deveye çarptı: 4 yaralı Otomobil yola çıkan deveye çarptı: 4 yaralı Aydın'ın Buharkent ilçesinde karayoluna çıkan deve kazaya neden oldu. Ahmet Bark..
Kara çarşaf giyip polisten kaçarken yakalandı Kara çarşaf giyip polisten kaçarken yakalandı Niğde'de nafaka ödemediği için hakkında yakalama kararı bulunan Yahya Ş. (32), ü..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 30 20 7 3 68 32 63 +36
2 Beşiktaş 30 18 4 8 59 25 62 +34
3 Medipol Başakşehir 30 19 6 5 52 30 62 +22
4 Fenerbahçe 30 17 4 9 62 32 60 +30
5 Trabzonspor 30 12 8 10 53 44 46 +9
6 Göztepe 30 12 10 8 43 48 44 -5
7 Sivasspor 30 13 12 5 40 45 44 -5
8 Kayserispor 30 12 10 8 40 46 44 -6
9 Kasımpaşa 30 11 12 7 46 48 40 -2
10 Yeni Malatyaspor 30 10 12 8 35 41 38 -6
11 Bursaspor 30 10 14 6 39 41 36 -2
12 Akhisarspor 30 9 13 8 39 49 35 -10
13 Antalyaspor 30 9 13 8 36 52 35 -16
14 Atiker Konyaspor 30 8 14 8 33 36 32 -3
15 Aytemiz Alanyaspor 30 9 16 5 47 53 32 -6
16 Osmanlıspor FK 30 8 14 8 44 50 32 -6
17 Gençlerbirliği 30 7 14 9 35 49 30 -14
18 Karabükspor 30 3 24 3 20 70 12 -50
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 32 18 5 9 63 36 63 +27
2 MKE Ankaragücü 32 17 7 8 51 33 59 +18
3 Ümraniyespor 32 17 8 7 46 31 58 +15
4 Boluspor 32 17 10 5 50 28 56 +22
5 Gazişehir Gaziantep FK 32 15 9 8 55 33 53 +22
6 Altınordu 32 15 10 7 54 43 52 +11
7 BB Erzurumspor 32 13 9 10 51 42 49 +9
8 Elazığspor 32 13 11 8 50 38 47 +12
9 Balıkesirspor Baltok 32 14 11 7 51 45 46 +6
10 İstanbulspor 32 13 12 7 39 37 46 +2
11 Adanaspor 32 12 13 7 41 49 43 -8
12 Giresunspor 32 11 13 8 43 39 41 +4
13 Eskişehirspor 32 11 14 7 58 54 37 +4
14 Adana Demirspor 32 10 15 7 42 46 37 -4
15 Denizlispor 32 9 15 8 38 46 35 -8
16 Samsunspor 32 7 11 14 28 41 35 -13
17 Manisaspor 32 7 22 3 30 73 15 -43
18 Gaziantepspor 32 2 26 4 14 90 1 -76
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 32 22 4 6 60 14 72 +46
2 Menemen Belediyespor 32 21 4 7 62 22 70 +40
3 Afjet Afyonspor 32 20 5 7 60 29 67 +31
4 Sivas Belediyespor 32 18 5 9 54 27 63 +27
5 Keçiörengücü 32 18 7 7 74 37 61 +37
6 Sancaktepe Belediyespor 32 15 6 11 51 30 56 +21
7 İnegölspor 32 16 9 7 47 40 55 +7
8 Sarıyer 32 13 14 5 42 41 44 +1
9 Etimesgut Belediyespor 32 11 13 8 39 40 41 -1
10 Kastamonuspor 1966 32 12 17 3 42 44 39 -2
11 Tokatspor 32 10 13 9 35 45 39 -10
12 Eyüpspor 32 11 16 5 52 60 38 -8
13 Amed Sportif 32 10 14 8 36 40 35 -4
14 Bodrumspor 32 9 16 7 37 52 34 -15
15 Bucaspor 32 9 15 8 46 57 32 -11
16 Tuzlaspor 32 8 16 8 37 49 32 -12
17 Kocaeli Birlikspor 32 4 24 4 28 73 13 -45
18 Mersin İdmanyurdu 32 1 30 1 19 121 17 -102
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 32 23 3 6 60 22 75 +38
2 Kemerspor 2003 32 15 6 11 61 41 56 +20
3 Bayburt Grup Özel İdare 32 15 6 11 44 29 56 +15
4 Ofspor 32 15 11 6 38 26 51 +12
5 Bayrampaşa 32 14 9 9 39 33 51 +6
6 Düzcespor 32 13 7 12 39 33 51 +6
7 Halide Edip Adıvar SK 32 13 8 11 44 29 50 +15
8 Erbaaspor 32 12 11 9 44 40 45 +4
9 Batman Petrolspor 32 11 10 11 40 34 44 +6
10 Yeni Altındağ Bld. 32 10 13 9 39 42 39 -3
11 Çatalcaspor 32 9 13 10 27 35 37 -8
12 Kozan Belediyespor 32 10 16 6 40 49 36 -9
13 Yomraspor 32 9 14 9 22 40 36 -18
14 Erzin Belediyespor 32 9 17 6 32 51 33 -19
15 Bergama Belediyespor 32 8 16 8 34 53 32 -19
16 12 Bingölspor 32 6 13 13 27 41 31 -14
17 Orhangazi Belediyespor 32 6 14 12 30 47 30 -17
18 Çanakkale Dardanel SK 32 5 16 11 34 49 26 -15
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
27.04.2018 20:00 Göztepe - Kardemir Karabükspor
28.04.2018 19:00 Kasımpaşa - Fenerbahçe
28.04.2018 13:30 Kayserispor - Aytemiz Alanyaspor
28.04.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Gençlerbirliği
28.04.2018 19:00 Antalyaspor - Trabzonspor
29.04.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor - Teleset M. Akhisarspor
29.04.2018 19:00 Galatasaray - Beşiktaş
29.04.2018 16:00 Osmanlispor FK - İstanbul Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
28.04.2018 15:30 Denizlispor - Gaziantepspor
28.04.2018 15:30 Gaziantep Bykşhr Bld. - Balıkesirspor
28.04.2018 15:30 Erzurum BB - Elazığspor
28.04.2018 15:30 Adana D.Spor - Altınordu
28.04.2018 15:30 İstanbulspor - Adanaspor
28.04.2018 15:30 Eskişehirspor - Boluspor
28.04.2018 15:30 Giresunspor - Samsunspor
28.04.2018 15:30 Umraniyespor - Ç.Rizespor
28.04.2018 15:30 Manisaspor - Ankaragücü
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
29.04.2018 15:30 Sancaktepespor - Tokatspor
29.04.2018 15:30 Kastamonuspor - Bucaspor
29.04.2018 15:30 Afjet Afyonspor - Keçiörengücü
29.04.2018 15:30 Etimesgut Belediyespor - Menemen Bld.
29.04.2018 15:30 Eyüpspor - Bodrumspor
29.04.2018 15:30 Sarıyer - 4 Eylül Bld.
29.04.2018 15:30 İnegölspor - Mersin İ.Y.
29.04.2018 15:30 Amed Sportif - Hatayspor
29.04.2018 15:30 Kocaeli Birlik Spor - Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
29.04.2018 15:30 Bayburt Genclikspor - Tekirova Bld.
29.04.2018 15:30 Kozan Belediyespor - Bayrampaşa
29.04.2018 15:30 Ofspor - Duzcespor
29.04.2018 15:30 Yeni Altindag Belediyespor - Dardanelspor
29.04.2018 15:30 Bergama Belediyespor - Yomraspor
29.04.2018 15:30 Halide Edip Adivar Spor - Orhangazispor
29.04.2018 15:30 Manisa Büyükşehir Belediyespor - Catalcaspor
29.04.2018 15:30 Erbaaspor - Erzin Belediyespor
29.04.2018 15:30 Batman Pet. - 12 Bingolspor
HABER ARŞİVİ
Yukarı