HABER AKIŞI

CHP'den sandık hamlesi... 360 bin kişilik Seçim Güvenliği Merkezi

 Tarih: 26-05-2018 12:12:34
CHP sandık güvenliğini korumak için içinde HDP'nin de yer aldığı 'Seçim Güvenliği Merkezi' oluşturdu. CHP'li Onursal Adıgüzel, Kürt kentleri için çağrıda bulundu.

24 Haziran’da yapılacak baskın seçimler için geri sayım devam ederken, yürütülen seçim çalışmalarının yanı sıra sandık ve seçim güvenliği de partilerin en önemli gündemleri arasında. Geçmiş seçimlerde karşılaşılan kimi örneklerden dolayı duyulan kaygılar nedeniyle muhalefet partileri gibi sivil toplum örgütleri de bu yönlü önlemeler üretme çabasında.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu ve Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel parti olarak bu yönlü yürüttükleri çalışmaları MA'ya anlattı.

'MHP'NİN ONAYLAMADIĞI HİÇBİR YASAYI KABUL ETMİYORUZ'

Siyasi partilerin ve yurttaşların sandık güvenliği noktasında tedirgin olduklarını dile getiren CHP’li Onursal Adıgüzel, son seçim yasasıyla birlikte bu tedirginliğin daha da arttığını kaydetti. 

21’inci yüzyılda hala sandık güvenliğini konuşuyor olmanın üzücü olduğunu ifade eden Adıgüzel, “İttifak kanunu ile getirilen mobil sandık uygulaması, mühürsüz oyların geçerli sayılması, seçim alanlarının doğru tanımlanmaması, sandıkların birleştirilmesi ve taşınması, komşuların aynı sandıkta oy kullanamaması gibi bir uygulamalara geçildi. CHP olarak, iktidar partisinin ve ortağının çıkardığı bu yasanın, şaibeleri arttıracağını ve bunun eğer gerçekten demokratik, şeffaf, hesap verebilen bir seçim sürecine evirilmesi isteniyorsa diğer partilerinde katılarak yapılabileceğini anlatmaya çalıştık. Meclis’te grubu olsun olmasın bütün siyasi partileri ziyaret ettik ve önerilerini aldık” dedi.

MHP’nin randevu vermediğini, AKP’nin ise kendilerine 'MHP’nin onaylamadığı hiçbir değişikliği kabul etmeyeceğiz' yanıtı verdiğini aktaran Adıgüzel, sandık güvenliğinin yanı sıra adaletsiz olan seçim barajının kaldırılması konusunda yaptıkları tüm tekliflerinin reddedildiğini aktardı. Adıgüzel, bu duruma ilişkin “Çünkü amaç şeffaf, demokratik bir seçim yapmak değil. Tek bir kişiyi yeniden nasıl seçtiririz derdi” ifadelerini kullandı. 

Seçimlere bir aydan az bir süre kalmasına rağmen YSK’nin siyasi partilerle sandık sayısını hala paylaşmadığına dikkat çeken Adıgüzel, 21 ilde sandıkların birleştirilmesinin YSK’de görüşüldüğünü belirtti. Adıgüzel, “Böyle bir durumda seçmenin oy kullanabilmesi için 10 ila 20 km uzağa gönderilmesi söz konusu. Seçmen sandık taşındıktan sonra oy kullanmaya gitmek zorunda. Ama ne ile nasıl gidecek. Çok ciddi bir eşitsizlik yaratılıyor. Eğer sandıkların birleştirilmesi kararlaştırılırsa yaptığımız hesaba göre Hakkari’de yaklaşık 40 bin seçmenin yerinin değiştirilmesi söz konusu”  dedi.

'TÜM PARTİLERLE SEÇİM GÜVENLİĞİ MERKEZİ OLUŞTURDUK'

24 Haziran seçimlerinin kritik önem taşıdığının altını çizen Adıgüzel, sandık güvenliğini sağlama konusunda aralarında HDP’nin de olduğu "Seçim Güvenliği Merkezi” oluşturdukları söyledi.

CHP’li Adıgüzel, oluşturdukları bu merkeze dair şu bilgileri paylaştı: “Bugün çok ciddi bilgi işlem alt yapımız var. Zaman bize şunu da öğretti. Tek başına davranmanın bu ülkeye hiçbir faydası yok. Dayanışmaya açık olduğumuzu çok açık bir şekilde söylüyorduk. Ve çok önemli bir mutabakatın altına imza attık. Millet ittifakındaki siyasi partiler ve HDP ile seçime girmediği halde geçmiş seçim deneyimi olan siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar, sivil inisiyatiflerle  bir araya gelerek Seçim Güvenliği Merkezi oluşturduk. Seçim seferberliği başlattık. Bütün konularda mutabık kaldık.” 

'PARTİLERLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ'

Her sandıkta biri sandık görevlisi biri müşahit olmak üzere en az 2 görevli bulundurmayı hedeflediklerini aktaran Adıgüzel, “Yaklaşık 180 bin sandık olacak. 180 bini 2 ile çarptığımız zaman 360 bin görevli ile sandık güvenliğini sağlayacağız” dedi.

Adıgüzel, bu konuda şunları söyledi: "Bugün sandık sayılarını tamamlamaya çalışıyoruz ama bu yetmez. Geçmişteki seçimlere bakarak hangi bölgelerde temsilcilerimiz yokmuş bunları tespit ettik. HDP, Saadet Partisi ile sivil toplum örgütleri ile konuştuk ne yapabiliriz diye. Çok ciddi bir dayanışma var ve bu dayanışmayı ciddi bir teknolojik alt yapıyla da birleştiriyoruz. Bu teknolojik alt yapı mobil uygulama. Yani sandık başında eğer mobil cep telefonu olan bir arkadaşımız gönüllü olmak isterse bizim uygulamamızı indiriyor ve Türkiye’nin her noktasında bize sonuçları gönderebilecek. Aynı zamanda CHP örgütlerinin uzun zamandır kullandığı bir web tabanlı çalışmamız var. Bu da bütün il ve ilçe başkanlıklarımızdaki ıslak imzalı tutanak sonuçlarının bize web tabanlı olarak anında ulaştırılmasını sağlayacak. Ve biz diğer bütün siyasi partilerle dayanışma ile bu sonuçları birleştirerek Türkiye’nin bütün sandıklarındaki sonuçlara en hızlı şekilde ulaşacağız ve bu sonuçların kamuoyuyla doğru şekilde paylaşılmasını sağlayacağız.”

'MİLLETİN NELERİ ÇALINMADI Kİ OYLARI ÇALINMASIN?'

Şaibeli sonuçların en çok Kürt illerinde yaşandığını vurgulayan Adıgüzel, şaibeli sonuçların çıkmaması için somut önlemler aldıklarını da ifade etti. Adıgüzel, özellikle bölgedeki sandık güvenliğinin sağlanması konusunda CHP’li milletvekillerine de şu çağrıda bulundu: “Bu seçimlerde bu noktaları çok iyi belirlerdik. Bütün siyasi partilerle ve kendi özgücümüzle seçim görevlisi gönderiyoruz. Urfa’da, Mardin’de, Bayburt’ta, Gümüşhane’de sorunlar var. Buradan CHP’li milletvekili arkadaşlarımıza çağrıda bulunuyorum, 'Gelin seçim günü bu illerde olun.' O sandık görevlilerimizin bir adım arkasında onlara güven veren bir şekilde her sandıktan sonuçların gelmesini sağlayacaklar. Meydanı boş bırakırsak Türkiye’de milletin neleri çalınmadı ki oyları çalınmasın?”

'BİR OYUN BİLE ÇALINMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Ciddi bir çalışma dinamik bir ekiplerinin olduğunu dile getiren Adıgüzel seçmene ise şu çağrıda bulundu: “24 Haziran, karanlık günlere dur deyip aydınlık günlere çıkma fırsatımız. Bütün seçmenler gönül rahatlığıyla gidip oylarını kullansınlar. Her sandığı tek tek takip ederek, bir oyun bile çalınmasını engelleyeceğiz.”

  Bu haber 149 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
MEB danışmanı, AKP parti adayından tepki: Şunu aldırayım MEB danışmanı, AKP parti adayından tepki: Şunu aldırayım Muğla'nın Milas ilçesi'ndeki semt pazarında seçim çalışması yaparken, bir kişi i..
İsveç'ten gelen parlamentere havalimanında sınırdışı İsveç'ten gelen parlamentere havalimanında sınırdışı İsveç Parlamentosu’nun Irak kökenli Kürt üyesi Cebar Emin'in, 24 Haziran’da yapı..
Adil Seçim Platformu: 415.000 sandık kurulu üyesi ve 195.000 müşahit görevlendirdik Adil Seçim Platformu: 415.000 sandık kurulu üyesi ve 195.000 müşahit görevlendirdik Adil Seçim Platformu, 24 Haziran’da 415.000 sandık kurulu üyesi ve 195.000 müşah..
  SİYASET HABERLERİ
Mersin Milletvekili Adayı Av. Ali Mahir Başarır seçim çalışmalarını hızlandırdı Mersin Milletvekili Adayı Av. Ali Mahir Başarır seçim çalışmalarını hızlandırdı 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan genel seçime 2 gün kala seçim çalışmaların..
Ankara'da sahte HDP, İYİ Parti ve CHP bildirileri dağıtıldı Ankara'da sahte HDP, İYİ Parti ve CHP bildirileri dağıtıldı Ankara’da CHP, İYİ Parti ve HDP adına sahte bildiriler dağıtıldı. HDP’nin vek..
Cumhurbaşkanı adaylarının Google performansları Cumhurbaşkanı adaylarının Google performansları Google arama hacimlerinin trendlerini gösteren Google Trends yazılımında, 24 Haz..
Kılıçdaroğlu: Devlet ile hükümet farklıdır Kılıçdaroğlu: Devlet ile hükümet farklıdır Kılıçdaroğlu, bugünkü seçim çalışmalarına PERPA Ticaret Merkezi'nde, PERPA Yönet..
  SPOR HABERLERİ
Bu sezonun adı ''Lefter'' Bu sezonun adı ''Lefter'' Her sezon bir efsane ismin verildiği Süper Lig'de, 2018-2019 sezonunun ismi, Fen..
Rusya'da Mesut ve İlkay protesto edildi Rusya'da Mesut ve İlkay protesto edildi Alman taraftarların Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a tepkisi dinmek bilmiyor...
Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar... Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar... Dünyası Kupası, bugün ev sahibi Rusya'nın Suudi Arabistan'la yapacağı açılış maç..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı'na kapatma kararı MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı'na kapatma kararı İstanbul Beşiktaş’taki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul..
'Farklı bir erkeklik umut edilebilir mi?' 'Farklı bir erkeklik umut edilebilir mi?' Uçan Süpürge Vakfı'nın organize ettiği, "Farklı bir erkeklik umut edilebilir mi?..
Bükreş'ten 'Kelebekler'e En İyi Film ödülü Bükreş'ten 'Kelebekler'e En İyi Film ödülü Tolga Karaçelik'in yönettiği Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan'ın ba..
Munzur'da OHAL'e rağmen festival Munzur'da OHAL'e rağmen festival Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), her yıl Temmuz ayının son haftası Tunceli..
  YAŞAM HABERLERİ
"Her yer İzmir gibi olsun" CHP'nin Cumhurbaşkanı Muharrem İnce'nin mitingi ile gündeme gelen İzmir, Büyükşe..
Üniversiteliler, yoga yaptı Üniversiteliler, yoga yaptı 'Dünya Yoga Günü' nedeniyle bir grup üniversiteli bir araya gelerek yoga yaptı...
İnternette soğan esprileri İnternette soğan esprileri Soğan ve patates fiyatlarının önlenememesi sosyal medya kullanıcıları tarafından..
Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz Dünya Kupası heyecanı sürerken Moskova'daki Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle'..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:45 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Bursaspor
12.08.2017 20:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
12.08.2017 21:50 Aytemiz Alanyaspor 1 - 3 Kasımpaşa
12.08.2017 20:00 Gençlerbirliği 1 - 1 Kardemir Karabükspor
12.08.2017 21:45 Göztepe 2 - 2 Fenerbahçe
13.08.2017 21:45 Beşiktaş 2 - 0 Antalyaspor
13.08.2017 20:00 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Osmanlispor FK
13.08.2017 20:00 Trabzonspor 2 - 1 Atiker Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı