HABER AKIŞI

DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu: “Kadınlar kayıtdışılığın ve güvencesizliğin pençesinde”

 Tarih: 30-04-2018 13:50:00  -   Güncelleme: 30-04-2018 13:52:48
DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, kayıtdışı ve güvencesiz çalışma verilerine dikkat çekti. Kadın istihdamındaki artışın ekonomi politikalarıyla ve toplumsal cinsiyet rollerine göre gerçekleştiğini belirten Çerkezoğlu, “Kadınların güvenceli istihdam olanağına kavuşmaları için politikalar üretilmelidir” dedi

2018 Yılı Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu, 28 Mart’ta SGK Erdoğan Özen Konferans Salonu’nda bir araya geldi. “Çalışma hayatında kayıtlı istihdam ile prim tahsilatlarının ve sosyal güvenlik bilincinin artırılması kapsamında; kadın istihdamı, istihdam teşvikleri ile sosyal tarafların rolü ve politika önerileri” gündemiyle gerçekleşen toplantıda konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, kayıtdışı ve güvencesiz çalışma verilerine dikkat çekti.

İdari destek ve hizmet faaliyetlerinde çalışan kadın sayısının neredeyse 11 kat arttığını sanayi sektöründeki artışın ise yüzde 57 ile sınırlı kaldığını belirten Çerkezoğlu, kadınların istihdam artış verilerinin ekonomi politikalarıyla ve toplumsal cinsiyet rolleri ile yakından ilgili olduğunu belirtti.

2004 yılında hizmetler sektöründe çalışan kadınların sayısının 1 milyon 669 bin iken, 2016 yılında 3 milyonluk bir artış ile 4 milyon 606 bine ulaştığını söyleyen Çerkezoğlu, “Kadınların güvenceli istihdam olanağına kavuşmaları için politikalar üretilmelidir” dedi.

Çerkezoğlu’nun konuşmasının tam metni ise şöyle:

Türkiye’de güvencesiz çalışmanın önemli bir boyutu olan kayıtdışı istihdam, kadın işçileri daha fazla tehdit etmektedir. 8 milyon kadının 3 milyon 889 bini kayıtdışı çalışmaktadır. Diğer ifadeyle kadınların neredeyse yarısı kayıtdışı istihdam içerisinde yer almaktadır.

Kadınların kayıtdışı istihdamını mercek altına alırken, öncelikle kadın istihdamının niteliğine bakmakta fayda görüyorum. Türkiye’de kadın istihdam oranının son yıllarda arttığı, son 12 yılda yüzde 20’lerden yüzde 28’lere yükseldiği bilinmektedir. Kadın istihdam oranındaki artışa rağmen günümüzde kadın işsizliği kriz yılları ile yakın bir oranda seyretmektedir. Aralık 2017 verilerine göre dar tanımlı kadın işsizliği yüzde 13,1, geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 27 olarak hesaplanmıştır. Diğer kadın işsizlik türleri de yüksekliğini korumaktadır. Tarım dışı kadın işsizliği yüzde 16,8,  kentsel genç kadın işsizliği ise yüzde 28,4 olarak hesaplanmıştır.

Peki istihdam edilenler açısından durum nedir? Neoliberal politikalar sonucu tarımdan hızlı bir kopuş yaşanırken, kadınların büyük bir bölümü kentlerde daha güvencesiz çalışma koşullarının hakim olduğu hizmet sektöründe çalışmaya itilmiş, imalat sanayinde çok sınırlı bir istihdam artışı olmuştur. 2004 yılında hizmetler sektöründe çalışan kadınların sayısı 1 milyon 669 bin iken, 2016 yılında 3 milyonluk bir artış ile 4 milyon 606 bine ulaşmıştır.

Hem istihdam artışının niteliğini anlamak hem de kayıtdışı kadın istihdamını yorumlayabilmek açısından hizmetler sektöründeki artışın hangi alt faaliyet gruplarında gerçekleştiğini görmek önemlidir. 2004 yılından 2016 yılında kadar toptan-parakende-ticaret faaliyetlerinde çalışan kadınların sayısı en az 2 kat, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetlerinde çalışan kadın sayısı 2.5 kat, idari destek ve hizmet faaliyetlerinde çalışan kadın sayısı da neredeyse 11 kat artmıştır. Sanayideki artış ise yüzde 57 ile sınırlı kalmıştır.

Kadın istihdam artışının nerelerde gerçekleştiği elbette ki ülkedeki ekonomi politikalarıyla yakından ilgili olduğu kadar, çeşitli işlerin kadın işi olarak görüldüğü toplumsal cinsiyet rolleri ile de ilgilidir. Öte yandan tüm bunların yanı sıra, hükümetin kimi politikaları da kadın istihdamının belli faaliyetlerdeki artışını şişirirken, kayıtdışı istihdamı kurallaştırmaktadır.

Bilindiği gibi, 2022 sayılı kanun ile 2007 yılında başlatılan Evde Bakım Hizmeti programı kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli bireylere evde bakan yakınlarına net asgari ücret miktarı kadar aylık bağlanmaya başlamıştı. Evde bakım uygulaması kapsamında bakım veren kişiler, 2011 yılından itibaren TÜİK tarafından ‘insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri’ altında istihdam edilen grup içinde sayılmaktadır. Şayet bu insanlar istihdam ediliyorsa, sosyal güvenlik sisteminin içinde olmalıdır. Ancak maalesef evde bakım verenlere emeklilik ve sağlık gibi sosyal hakları sağlanmamakta, işsizlik oranı düşük gösterilmesi gerektiğinde TÜİK’in kayıtlarına giren ama sosyal güvenlik söz konusu olunca kayıtdışı kalan bir kesim devlet eliyle yaratılmaktadır.

Devlet eliyle güvencesiz istihdamın görünür olduğu bir başka alan da Toplum Yararına Çalışma Programıdır. Son yıllarda TYP kapsamında “geçici” olarak kadın çalıştırılanların sayısı artmaktadır. 2014 yılında 80 bin olan TYP kadın katılımcı sayısı, 2015 yılında 187 bin kadına ulaşmış, 2017 yılında ise 144 bin olarak açıklanmıştır. Sosyal Güvenlik Hukukunun en önemli konularından biri olan emeklilik dahil olmak üzere birçok hakka erişimin, bu süreli çalışma biçimleriyle sağlanamayacağı açıktır.

Kadın girişimciliğini destekleme politikaları ve mikro kredi uygulamaları kayıtdışı çalışmanın artmasında etkili olmaktadır. Nitekim ücretli ve yevmiyeli çalışanlardan sonra en çok kayıtdışı çalışma kendi hesabına çalışma biçiminde görülmektedir. 2004 yılında kendi hesabına çalışan kadın sayısında kayıtdışı çalışanların sayısı 111 bin iken 2009 yılında bu sayı 287 bin, 2017 yılında ise 447 bin olarak açıklanmıştır.

Manzara ortada. Kadınlar kayıtdışılığın ve güvencesizliğin pençesindeyken, aslında bir sosyal koruma sağlaması gereken devletin, bizzat güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştırdığı bir ortamda yapılması gerekenleri sıralayarak sözlerime son vermek istiyorum:

  1. Kayıtdışı istihdamı doğuran ve güvencesizliği artıran politikalar terkedilmelidir.
  2. Çalışma hayatında denetim arttırılmalı ve kayıtdışı istihdam eden işverenlere karşı caydırıcı önlemler alınmalıdır.
  3. Sosyal güvenlik sisteminin herkesin eşit şekilde yararlanabileceği bir hak olarak tanınmalıdır.
  4. Kadınların güvenceli istihdam olanağına kavuşmaları için politikalar üretilmelidir.
  5. Yarı zamanlı çalışanların sosyal güvenceden yararlanabilmesi için koruyucu düzenlemeler yapılmalıdır.

Sendika.Org

  Bu haber 144 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Rekor;  Seçime katılım oranı yüzde 87.37 Rekor; Seçime katılım oranı yüzde 87.37 Pazar günrü yapılan cumhurbaşkanı ve 27’nci dönem milletvekili genel seçimine ka..
Kısa sürede seçim malzemelerini topladılar Kısa sürede seçim malzemelerini topladılar Seçim yasaklarının başlaması ile birlikte yerel yönetimler her yere asılan seçi..
İstanbul'da 38 bin polis görevli İstanbul'da 38 bin polis görevli Emniyet açıkladı: Yarınki seçimlerde İstanbul'da 38 bin 480 polis çalışacak. ..
CHP'den Anadolu Ajansı'na suç duyurusu CHP'den Anadolu Ajansı'na suç duyurusu CHP, AA hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı: Anayasal suçtur! ..
  SİYASET HABERLERİ
Küçükkaya: Böyle bir açıklamayı seçim gecesi duyurmayacak kişiye gazeteci denir mi? Küçükkaya: Böyle bir açıklamayı seçim gecesi duyurmayacak kişiye gazeteci denir mi? Gazeteci İsmail Küçükkaya, kendisi ile görüşen CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muhar..
İnce, suskunluğunu bozdu İnce, suskunluğunu bozdu Muharrem İnce, CHP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada neden kameraların karşıs..
  SPOR HABERLERİ
Bu sezonun adı ''Lefter'' Bu sezonun adı ''Lefter'' Her sezon bir efsane ismin verildiği Süper Lig'de, 2018-2019 sezonunun ismi, Fen..
Rusya'da Mesut ve İlkay protesto edildi Rusya'da Mesut ve İlkay protesto edildi Alman taraftarların Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a tepkisi dinmek bilmiyor...
Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar... Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar... Dünyası Kupası, bugün ev sahibi Rusya'nın Suudi Arabistan'la yapacağı açılış maç..
  YEREL HABERLERİ
Avcılar'daki seçim sonuçları Avcılar'daki seçim sonuçları Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ardından ilçelere göre oy oranları..
Başkan, oyunu Yeşilkent’te kullandı Başkan, oyunu Yeşilkent’te kullandı Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak benli, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem ..
Başkale Belediyesi diyaliz merkezi yapıyor Başkale Belediyesi diyaliz merkezi yapıyor Van'ın Başkale ilçesi belediyesi tarafından ilçede yaptırılacak olan diyaliz mer..
Eşya Giysi Bankası'ndan 9 bin 247 kişi yararlandı Eşya Giysi Bankası'ndan 9 bin 247 kişi yararlandı Buca Belediyesi Eşya ve Giysi Bankası'ndan, kurulduğu günden bu yana 9 bin 247 k..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Datça’da deniz kenarında tiyatro Datça’da deniz kenarında tiyatro ‘Şatonun Altında’ adlı oyun Fiziksel Tiyatro Araştırmaları tarafından sahneleniy..
Tepkiler üzerine kapatma kararı iptal edildi Tepkiler üzerine kapatma kararı iptal edildi İstanbul Beşiktaş’taki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul ..
Operanın festivali başladı Operanın festivali başladı İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’nun eşlik ettiği ünlü soprano Nino Machai..
MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı'na kapatma kararı MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı'na kapatma kararı İstanbul Beşiktaş’taki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul..
  YAŞAM HABERLERİ
"Her yer İzmir gibi olsun" CHP'nin Cumhurbaşkanı Muharrem İnce'nin mitingi ile gündeme gelen İzmir, Büyükşe..
Üniversiteliler, yoga yaptı Üniversiteliler, yoga yaptı 'Dünya Yoga Günü' nedeniyle bir grup üniversiteli bir araya gelerek yoga yaptı...
İnternette soğan esprileri İnternette soğan esprileri Soğan ve patates fiyatlarının önlenememesi sosyal medya kullanıcıları tarafından..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
HABER ARŞİVİ
Yukarı