HABER AKIŞI

Edirne'ye 'İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'

 Tarih: 06-06-2018 12:07:00  -   Güncelleme: 06-06-2018 13:09:42
Edirne Belediyesi'nin şehir merkezine evrensel ve kanalizasyon atık tesisi kurulması projesi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin temeli törenle atıldı.

Kirişhane Paşaçayırı Mevkiinde inşa edilen Edirne İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin temel atma törenine CHP Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ile Erdin Bircan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, yüklenici Esen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Esen,  Belediye Başkan Yardımcıları, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı. 
    
Törende CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin gönderdiği mesajlar okundu. Daha sonra söz alan Esen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Esen, 2019 yılında tesisi işletmeye alınacağını söyledi. Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da suyu temiz kullanmanın önemine dikkat çekti. Gaytancıoğlu, yüzyılın rüyasını gerçekleştirdiği için Sosyal Demokrat Belediye Başkanı Recep Gürkan'a teşekkür etti. Milletvekili Erdin Bircan da Dünya Çevre Günü'nde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'a kazandırdığı güzel proje için teşekkür ederek Sosyal Demokrat Belediyeciliğin aslında bu olduğunu söyledi. 
    
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, açılış konuşmasını gerçekleştirmeden önce projede emeği geçen Başkan Yardımcısı Hüsnü Güler, Su ve Kanalizasyon Müdürü Ayhan Özer ve Çevre Mühendisi Dilara Aydoğan'ı sahneye davet etti. Gürkan sözlerine "Edirne'nin binlerce yıllık bir rüyası, yüzlerce yıllık bir hayali, arzusu, umudu, isteği olan Edirne İleri Biyoloji Atık Su Arıtma Tesisi Temel Atma Törenine hoş geldiniz, onur verdiniz" sözleriyle başladı.  

EVRENSEL VE KANALİZASYON ATIKLARI ÇEVREYİ KİRLETMEYECEK
Edirne'nin 8 bin 300 yıllık bir tarihe sahip olduğunu belirten Gürkan, "Türkiye'de 81 il var. Kaçında arıtma yoktur bir fikrim yok ama bir elin parmaklarını geçmez. Edirne bu şehirlerden biri olmanın utancı içindeydi. Keşan ilçemiz yıllar önce arıtmasını yaptı, Havsa yaptı, Süloğlu yaptı, Uzunköprü yaptı. Koskoca bir il, tarihe tanıklık yapmış, tarihi yaşan bir il; Osmanlı'ya başkentlik yapmış bir il ama siz binlerce yıl burada yaşayan bütün kavimlerin, bütün milletlerin gerek evsel atıklarını gerek kanalizasyon atıklarını hiçbir arıtmaya tabi tutmadan olduğu gibi doğaya deşarj etmişsiniz. Anlatmak istediğim buydu. Bugün temelini attığımız tesisin, sözleşme süresi 2,5 yıl ama ondan çok önce tesisi bitirerek, işletmeye alacağız. Bundan sonra Edirne'nin evsel ve kanalizasyon atıkları doğayı, çevreyi, su kaynaklarını kirletmeyecek. Bundan daha önemli, bundan daha güzel ve bundan daha keyifli bir iş var mı? Bu yüzden birlikte sahneye davet ettiğim Hüsnü Güler, Ayhan Güler ve Çevre Mühendisi Dilara'yı ve belediyenin bütün ekibini yürekten kutluyorum. Bu sadece benim başarım değil bu ekibin yarattığı sinerji ile birlikte çalışma anlayışı ile ortaya çıkan bir sonuç. Ve tabi partnerimiz İller Bankası. İhale yetkisini onlara devrettik. Ve bugün burada temelini atıyoruz. Burası 64 bin metrekarelik bir alan; KDV hariç 28 milyon TL'ye bu tesis ihale edildi. artı KDV'yi de koyarsanız 32-33 milyon civarında bir rakam yapar. Bu tesis Edirne'miz için hayatiydi. Gerçekten bir kez daha gurur duydum Edirne'mize hayırlı olsun" dedi. 

RAKAMLARLA AÇIKLADI

Tesis hakkında da bilgi veren Gürkan, "Edirne kent merkezi sınırları içerisindeki evsel, ticari ve endüstriyel nitelikli atık suların, yörenin ve ülkenin özellikleri ile mevcut kanun ve yönetmeliklere uygun olarak, en ekonomik ve fenni bir biçimde arıtılması; arıtılmış suyun deşarj edilmesi amacıyla hazırlanan Edirne Belediyesi Edirne İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi için 2 kademeli bir proje tasarlandı. İlk etapta uzmanlar tarafından 2033 ve 2048 yıllarına kadar şehir merkezi nüfusunun artış oranı ve bu kapsamda tesise gelecek atık su miktarı hesaplandı.  Buna göre 2033 yılında il merkez nüfusunun 213.972 kişi olacağı, 2048 yılında ise bu sayının 278.929 kişi olacağı hesaplandı. Belirlenen nüfus artışı oranında da 2033 yılında günde 38 bin 899 m3, 2048 yılında da günlük 50 bin 612 m3 atık su oluşacağı ve bunun arıtma tesisine geleceği tahmin edildi. Bu hesaplamalarda, İller Bankası Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği'ne göre kişi başı su kullanım değerleri tablosu ve Edirne merkezde 2011 - 2013 yılları arasında gerçekleşen günlük su tüketim değerlerinin ortalaması alındı. Karaağaç dışında 23 mahallenin 467 bin 791 metre uzunluğundaki kanalizasyon şebekesi bu tesise bağlanacak. Tesisin inşaat alanı yaklaşık 90 bin metre kare. Edirne İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nde Kaba Izgara, İnce Izgara, Kum Tutucu, Biyofosfor Tankı, Uzun Havalandırma Havuzu, Çökeltim Havuzu, Çamur Susuzlaştırma Binası ve Deşarj üniteleri bulunacak" diye konuştu.  
'30 YILDIR YAPILMAYANLARI YAPTIM'
Gürkan, temel belediyecilik hizmetlerinden geriye sadece alt yapının kaldığını belirterek, "Çöpü bitirdik. Türkiye'nin en modern, en ileri tesislerinden birini kurduk. Günde 16 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde çöpten elektrik üretmeye başlıyoruz. Edirne'nin 50 yıllık içme suyu ihtiyacını Kırklareli Kayalı Barajı'ndan bizim adımıza DSİ; 58 kilometre öteden binlik çelik borularla  yıllık 20 milyon 500 bin metreküp suyu Edirne'ye getirdik. Bunun için yaptığımız İçme Suyu Arıtma Tesisi devrede. Edirnelilere bu suyu vermeye başladık. Şimdi geriye Edirne Merkez'deki içme suyu şebekesinin komple değişimi, kanalizasyondaki iyileştirme ve yağmur suyu toplama kanallarımız kaldı. İhalesi 4 Aralık 2017 tarihinde yapıldı. OHAL nedeniyle ihale süreci devam ediyor. İnşallah bu projelerin de temelini hep birlikte atacağız ve Edirne'nin 2050'ye kadar alt yapı sorunu kalmayacak. Vicdanen çok rahatım. Çünkü bir Belediye Başkanı olarak Edirne'de 30 yıldır yapılmayanlarını yaptım. Hep derler ya; 'Akıllı belediye başkanları yerin üstüne; deli olan da yerin altına yatırım yapar' Edirne'nin temel belediyecilik sorunlarının çözülmesi için ben Edirne'nin deli belediye başkanı olmaya ilk günden itibaren razı oldum. Hep buna çalıştım, buna çalışmaya devam ederim. Elbette bende bilirim çiçek ekmeyi, yollara asfalt yapmayı. Bunlar kolay işlerdir, güzel işlerdir. Ama bu halk bizi kolayları yapmak için değil; yapılmayanları yapmak için, zorları yapmak için seçti. Bizde halkın bu iradesine, bu isteğine uygun olarak zorları, yapılmayanları yapmaya devam edeceğiz" dedi.
 

  Bu haber 66 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YEREL HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Ayakları konserve kutusundan olan Maya :  Bir hayalim var o da yürümek Ayakları konserve kutusundan olan Maya : Bir hayalim var o da yürümek Suriyeli engelli kız çocuğu Maya, babasının PVC boru ve konserve kutudan yaptığı..
İnce'nin Maltepe Mitingi öncesinde hangi yollar kapatılacak İnce'nin Maltepe Mitingi öncesinde hangi yollar kapatılacak İstanbul Emniyet Müdürlüğü CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin Maltepe..
MEB danışmanı, AKP parti adayından tepki: Şunu aldırayım MEB danışmanı, AKP parti adayından tepki: Şunu aldırayım Muğla'nın Milas ilçesi'ndeki semt pazarında seçim çalışması yaparken, bir kişi i..
İsveç'ten gelen parlamentere havalimanında sınırdışı İsveç'ten gelen parlamentere havalimanında sınırdışı İsveç Parlamentosu’nun Irak kökenli Kürt üyesi Cebar Emin'in, 24 Haziran’da yapı..
  SİYASET HABERLERİ
İnce, 9 Temmuz’da Dönmek Üzere Ankara’daydı İnce, 9 Temmuz’da Dönmek Üzere Ankara’daydı 9 Temmuz’da Cumhurbaşkanı olarak karşılayacaklarından emin bir şekilde İnce’yi s..
Kılıçdaroğlu: Yeni Anayasa 1.5-2 yılda tamamlanacak Kılıçdaroğlu: Yeni Anayasa 1.5-2 yılda tamamlanacak Amerika'nın Sesi Televizyonu'nun sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal K..
Akşener: Beka değil, zeka sorunu var Akşener: Beka değil, zeka sorunu var İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, İstanbul Avcılar'd..
Mersin Milletvekili Adayı Av. Ali Mahir Başarır seçim çalışmalarını hızlandırdı Mersin Milletvekili Adayı Av. Ali Mahir Başarır seçim çalışmalarını hızlandırdı 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan genel seçime 2 gün kala seçim çalışmaların..
  SPOR HABERLERİ
Bu sezonun adı ''Lefter'' Bu sezonun adı ''Lefter'' Her sezon bir efsane ismin verildiği Süper Lig'de, 2018-2019 sezonunun ismi, Fen..
Rusya'da Mesut ve İlkay protesto edildi Rusya'da Mesut ve İlkay protesto edildi Alman taraftarların Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a tepkisi dinmek bilmiyor...
Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar... Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar... Dünyası Kupası, bugün ev sahibi Rusya'nın Suudi Arabistan'la yapacağı açılış maç..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı'na kapatma kararı MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı'na kapatma kararı İstanbul Beşiktaş’taki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul..
'Farklı bir erkeklik umut edilebilir mi?' 'Farklı bir erkeklik umut edilebilir mi?' Uçan Süpürge Vakfı'nın organize ettiği, "Farklı bir erkeklik umut edilebilir mi?..
Bükreş'ten 'Kelebekler'e En İyi Film ödülü Bükreş'ten 'Kelebekler'e En İyi Film ödülü Tolga Karaçelik'in yönettiği Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan'ın ba..
Munzur'da OHAL'e rağmen festival Munzur'da OHAL'e rağmen festival Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), her yıl Temmuz ayının son haftası Tunceli..
  YAŞAM HABERLERİ
"Her yer İzmir gibi olsun" CHP'nin Cumhurbaşkanı Muharrem İnce'nin mitingi ile gündeme gelen İzmir, Büyükşe..
Üniversiteliler, yoga yaptı Üniversiteliler, yoga yaptı 'Dünya Yoga Günü' nedeniyle bir grup üniversiteli bir araya gelerek yoga yaptı...
İnternette soğan esprileri İnternette soğan esprileri Soğan ve patates fiyatlarının önlenememesi sosyal medya kullanıcıları tarafından..
Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz Dünya Kupası heyecanı sürerken Moskova'daki Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle'..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
HABER ARŞİVİ
Yukarı