HABER AKIŞI

Ekofest, “enerji” temasıyla 15-19 Ağustos’ta Kazdağı’nda

 Tarih: 09-08-2018 14:02:27
Bu sene dördüncüsü düzenlenen Kazdağı Ekofest 15-19 Ağustos tarihlerinde “Güneş bize yeter” sloganıyla, Zeytinli – Mehmetalan köyü Kuzgun Camp’ta ekoloji dostlarını bekliyor.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği'nin gerçekleştirdiği doğa festivali “Kazdağı Ekofestival”in dördüncüsü 15-19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek. “Güneş bize yeter” sloganıyla doğa severleri buluşturacak olan Ekofest’te bu sene enerji konusu konuşulacak. Festivalin başlangıç günü olan 15 Ağustos’ta alana girişler başlayacak ve festival boyunca sportif aktiviteler, atölyeler, paneller ve konserler olacak.

Zeytinli - Mehmetalan köyüne 4 kilometre uzaklıktaki Zeytinki Baraj Projesi’ne göre sular altında kalacak olan Kirişlik Vadisi’ndeki Kuzgun Camp’ta düzenlenecek olan Kazdağı Ekofest’e Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yüzlerce doğa severin katılması bekleniyor.

Kazdağı Ekofestivali, 2014 yılında Mıhlı Çayı üzerinde DSİ tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Mıhlı Barajı’na dikkatleri çekmek üzere “Dereler Özgür Akacak” sloganı ile gerçekleştirilmişti. Festival alanı, baraj projesinin sular altında bırakacağı alan olması nedeniyle özellikle seçilmişti.

2015 yılında ise ekosistem içerisinde ormanların önemine dikkatleri çekmek üzere, “Orman Gibi Kardeşçesine” sloganı ile gerçekleştirilen Kazdağı Ekofestivali’nde orman ve ağaçlar her yönüyle konuşuldu.

OHAL sebebiyle 2016 senesinde yapılamayan Kazdağı Ekofestivali, geçen sene “toprak” temasıyla “Hayat topraktan doğar” sloganıyla Narlı köyü yakınlarındaki Darıdere Tabiat Parkı’nda gerçekleşmişti.

 

 

BU SENE ENERJİ KONUŞULACAK

Her sene farklı bir temaya dikkat çeken ve Türkiye’nin bir çok yöresinden ekolojistleri bir araya getiren Kazdağı Ekofestivali’nin bu yılki teması enerji, sloganı ise “Güneş bize yeter”.

Festival programında da enerji temalı söyleşiler öne çıkıyor. Çarşamba günü kamp alanına girişlerin başlayacağı festivalin ilk akşamı katılımcılarla tanışma buluşması ve ateş başında müzik olacak. Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri ise birçok atölye, söyleşi ve panel katılımcıların ilgisini bekliyor.

16 Ağustos Perşembe günü Zeynep İlhan’ın moderatörlüğünde, “Yenilenemez Enerji” panelinde Pınar Demircan, Elif Cansu İlhan, Özlem Katısöz nükleer ve termik santrallar konusunda görüşlerini paylaşırken, yine aynı gün Önder Algedik, Mehmet Akbulut’un kolaylaştırıcılığında “Sıfır Enerjili Kentler”i tartışacaklar. Festivalin destekçilerinden olan Çanakkale, Edremit ve Küçükkuyu Belediyeleri’nin başkanları Ülgür Gökhan, Kamil Saka ve Cengiz Balkan, Ege ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu’nun moderasyonunda “Yerel Yönetimler ve Enerji” konusunu Ekofest’te konuşacaklar.

Festivalde Cuma günü de yine birçok önemli isim alanda olacak. “Yenilenebilir Enerji, Ancak” söyleşisinde Hasan Akyar, Hidroelektrik Enerji Santralları (HES) ve doğaya verdiği zararları Süheyla Doğan’ın kolaylaştırıcılığında anlatacak. Özgür Gürbüz “Nasıl Bir Dünya, Hangi Enerji” sunumunun ardından, Önder Algedik ile birlikte “Türkiye’de Enerji Politikaları”nı Zeynep İlhan’ın kolaylaştırıcılığında doğa severlere aktaracaklar.

ATÖLYELER, PANELLER VE KONSERLER VAR

Festivalde Cumartesi günü Arif Künar “Enerji Verimliliği ve Tasarrufu” konusunu festival katılımcılarıyla paylaşacak. Zeynep İlhan moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan forumda, katılımcı STK’ler enerji konusunu masaya yatıracaklar. “Yenilenebilir Enerji” panelinde Kardelen Afrodit Atsal (Biyoenerji), Çağla Balcı Eriş (RES) ve Selkan Polatkan (GES) konuşmacı olarak katılacaklar. Panelin kolaylaştırıcısı ise Mehmet Akbulut olacak. Günün son panelinde ise Umur Kozanoğlu’nun moderasyonunda "Enerji  Kooperatifleri"ni Adil Alper Coşkun ve Aslı Odabaşı tartışacaklar.

Panellerin haricinde üç güne yayılan konserlerle katılımcılarla bir arada olacak müzik grupları da var. Açılış akşamı olan Çarşamba günü Bülent Genç ve Mecit Ünal misafirleri müzikleriyle karşılarken, Perşembe akşamı ise “Tayfun Hakan Kağan konseri gerçekleşecek. Cuma günü ise “Issız” ve “Ahmet Beyler” grubu gün boyu panellere katılan katılımcılara müzik ziyafeti çekecekler. Festivalin son akşamı olan Cumartesi ise “Etnic Band” ve “Cümbüş Cemaat” katılımcıların kulaklarının pasını silecek.

“Güneş bize yeter” sloganıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Kazdağı Festivali’nde panel ve konserlerin haricinde dileyenler her sabah tai chi, yoga, meditasyon, doğa yürüyüşü, voleybol, badminton gibi spor ve serbest aktivitelere katılabilecekler.

FESTİVALDE EDEBİYAT DA OLACAK

Dolu dolu hazırlanan programda her sabah 1,5 saatlik “Atölyeler Saati”nde Nilüfer Özyürek ile Dans, Bülent Genç ile Ritm, Ergun Arda ve ekibiyle Seramik, Mustafa Köz ile Şiir-Öykü Atölyeleri gerçekleştirilecek. 

Ekofest’te edebiyat da olacak. Her gün gerçekleşecek Şiir ve Öykü Atölyesi haricinde Niyazi Karabey ve Yaşar Kara, Mustafa Köz’ün kolaylaştırıcılığında Perşembe günü edebiyat konuşurlarken Cuma günü ise Burhan Gümüş kolaylaştırıcılığında Bülent Güldal, Cumhur Dokur ve Sinan Tortum da “Yerel Değerlerimiz” panelinde bir araya gelecekler.

Ayrıca ağaç tanıma turunda Volkan Yalazay ve “Ekosistem İnceleme Turu”nda Hasan Basri Avcı ve Salih Usta katılımcılarla birlikte olacak.

Öğleden sonraki atölyelerde Nazım Tanrıkulu ile Doğal Merhem, Derya Öncel ile Doğal Yağ, Gözde Bulamaç ile İp Mandala, Hakan Gürgüz ile Beden Ritm, Buket Atlı ile İnanç Mısırlıoğlu ile Zehirsiz Temizlik Atölyeleri gerçekleştirilecek.

EKOFEST’TE ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Çocuklara, her gün Reyhan Soylu ile Geri Dönüşüm, Fikret Sarıbıyık ile Resim, Sevim Çavdarlı ile çocuk oyunları, Sevinç Durak ile de Çocuk Draması gerçekleştirilecek.

Zeytinli merkezden 3 kilometre uzaklığındaki Mehmetalan köyüne, oradan da 4 kilometrelik bir yoldan festivalin yapılacağı Kuzgun Camp’a ulaşmak mümkün. Kazdağı Milli Parkı sınırında yer alan Kuzgun Camp zeytinlikler içerisinde yer alıyor ve dört bir yanı yemyeşil ağaçlarla kaplı. Kamp alanından birkaç dakika uzaklıkta yer alan bir patikadan ulaşılan göletler serinlemek isteyenlerin festival boyunca uğrak noktası olacak.

Kazdağı Ekofestivali’nin Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen dernek yönetim kurulu başkanı Süheyla Doğan, “Çarşamba sabahı kapılarımızı dostlarımıza açacağız. Pazar öğlen saatlerinde ise festivalimiz sona erecek. Festival boyunca katılımcılar çadırda konaklayacak. Katılımcılardan çadır için ekstra bir ücret de alınmayacak. Katılımcılar sabah, öğle ve akşam öğünlerinde tabldot yemekleri alanda temin edebilecekler. Elbette katılımcılar kendi yiyeceklerini yanlarında da getirebilirler. Çok uzun süredir alanda birçok inceleme yaptık. Paneller, atölye çalışmaları, konserler ve diğer etkinlikler için arkadaşlarımızla haftalardır görüşme halindeyiz. İki aydır, haftada iki defa Ekofest gündemli toplantılar yapıyoruz. Ortada büyük bir emek var. Birçok da gönüllümüz var. Artık dördüncüsü gerçekleşen ve çok önemli konuların konuşulduğu bir ekoloji festivali oldu Ekofest. Doğa severlerin katılımını ve katkısını bekliyor, neşeleri ve motivasyonları ile 15-19 Ağustos tarihlerinde festivalimize bekliyoruz” dedi. 

Cumartesi akşamı Kazdağı Doğa Koruma Ödülleri’nin de sahibini bulacağı Ekofest’e dair tüm soruların cevap bulduğu www.kazdagiekofest.com sitesinden, festivalin sosyal medya hesaplarından tüm detaylara ulaşmak mümkün. Dördüncüsü gerçekleştirilen Kazdağı Ekofest 15-19 Ağustos tarihleri arasında “Güneş bize yeter” sloganıyla yeni yerinde Zeytinli – Mehmetalan köyü Kuzgun Camp’ta ekoloji dostlarını bekliyor.

 

 

  Bu haber 414 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
SGK'dan emekli maaşlarıyla ilgili açıklama SGK'dan emekli maaşlarıyla ilgili açıklama Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK), emekli aylıklarından ödeme günleri Kurban Bayr..
Krizin faturası öğrencilere: Yemeklere zam geldi Krizin faturası öğrencilere: Yemeklere zam geldi Boğaziçi Üniversitesi yemekhanesinde geçtiğimiz yıl 2,5 lira olan yemek ücreti 3..
AKP Sözcüsü Ömer Çelik: ABD Büyükelçiliğine silahlı saldırı açık bir provokasyondur AKP Sözcüsü Ömer Çelik: ABD Büyükelçiliğine silahlı saldırı açık bir provokasyondur AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ankara'daki ABD Büyükelçiliğine bu sabah düzenlenen sila..
TRT’de tasfiye tedirginliği TRT’de tasfiye tedirginliği TRT personeli, emekliliği teşvik eden ve “istihdam fazlası personel” olarak tanı..
  SİYASET HABERLERİ
Erdoğan: Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz Erdoğan: Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Tayyip Erdoğan, AKP'nin olağan kongresi öncesi salon..
CHP’li Emecan, mevsimlik işçilerin dramını Meclise taşıdı CHP’li Emecan, mevsimlik işçilerin dramını Meclise taşıdı CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan Mevsimlik işçilerin yaşadıkları s..
MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 50'ye yükseldi MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 50'ye yükseldi MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı, İYİ Parti'nin 2. Olağanüstü Kurultayı'nda Gen..
  SPOR HABERLERİ
9 Süper Lig ekibine TFF'den 2.6'şar milyon TL 9 Süper Lig ekibine TFF'den 2.6'şar milyon TL Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nun ilk haftası tamamlandı. 9 ..
Ramil Guliyev altın madalya kazandı Ramil Guliyev altın madalya kazandı Avrupa Atletizm Şampiyonası 200 metre finalinde milli atlet Ramil Guliyev, birin..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Boğaziçi Film Festivali'ne başvurular uzatıldı Boğaziçi Film Festivali'ne başvurular uzatıldı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği, Anadolu Ajansı'nın Global İletişim ..
“Cumartesi Anneleri’nin direnişi umarım herkese ulaşır” “Cumartesi Anneleri’nin direnişi umarım herkese ulaşır” Sanatçı Ceylan Ertem, kayıp yakınlarıyla beraber Cumartesi Anneleri’nin direnişi..
Youtube'u korkutan film! Youtube'u korkutan film! Korku filmi The Nun'ın fragmanı 'fazla korkutucu' bulundu. Altı saniyelik fragma..
  YAŞAM HABERLERİ
Türkiye'de ilk: Hava taksi Türkiye'de ilk: Hava taksi Denizlili Hüseyin Ümit Ercan, yamaç paraşütüyle başladığı pilotluk merakını hava..
Uzayda yeni bir çöl bulundu Uzayda yeni bir çöl bulundu Evrenin en eski galaksilerini izleyen astronotlar, bir uzay çölü daha tespit ett..
Yargıtay'dan 'yıllık izin' kararı: İşveren belirler Yargıtay'dan 'yıllık izin' kararı: İşveren belirler Yargıtay, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emsal nitelikte bir karara ..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
17.08.2018 21:45 Trabzonspor 3 - 1 Demir Grup Sivasspor
18.08.2018 19:15 Bursaspor 0 - 0 Kayserispor
18.08.2018 21:45 Antalyaspor 3 - 3 Atiker Konyaspor
18.08.2018 21:45 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 0 Fenerbahçe
19.08.2018 19:15 Erzurum BB 1 - 3 Beşiktaş
19.08.2018 21:45 Aytemiz Alanyaspor 0 - 2 Ankaragücü
19.08.2018 21:45 Galatasaray 1 - 0 Göztepe
19.08.2018 19:15 Teleset M. Akhisarspor 1 - 1 Ç.Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı