HABER AKIŞI

Ekolojik yaşam ‘Buğday Derneği’ ile yaygınlaşıyor

 Tarih: 14-04-2018 20:05:51

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, organik üretime ilgi duyan insanları bir araya getirerek ekolojik yaşamı yaygınlaştırmayı hedefliyor. Derneğin iletişim sorumlusu Turgay Özçelik, ‘Buğday Derneği’nin çalışmaları ve kampanyalarına dair bilgiler verdi, “Ekolojik yaşama merak ve ilgi insanların derneği takip etmelerini öneririm” diye konuştu.

Küçük yaşından itibaren doğaya ve sağlıklı ürünlere meraklı Victor Ananias adında Bodrumlu bir restoran sahibi tarafından temelleri 1990’lı yıllarda atılan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, 2004 yılından bu yana ekolojik odaklı projeler üretiyor.

Ekoloji ve organik üretime ilgi duyan insanları bir araya getirmeyi hedefleyen derneğin Türkiye’nin tüm illerine yayılan çalışmalarına ilgi bir hayli yoğun. 5 binin üzerinde üye ve çok sayıda gönüllünün ortaklaşa faaliyet yürüttüğü derneğin yaptığı işler arasında ekolojik pazarların kurulması, tohum takas şenlikleri, ekolojik çiftlik gezileri, organik üretim bilgisi, doğal yaşamı korumaya dönük gerçekleştirilen kampanya ile projeler, seminerler verilmesi ve bu konuda yapılan atölyeler yer alıyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği İletişim Sorumlusu Turgay Özçelik dernek bünyesinde yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Hedef ekolojistlere ulaşmak

Turgay Özçelik

Derneğin en önemsediği konulardan birinin ekolojik üretim olduğunu söyleyen Özçelik, bu anlamıyla Türkiye’de ekolojik üretimin gelişmesi ve desteklenmesi için de kurulan ekolojik pazarlara dikkat çekti. 2006 yılında Şişli’de kurulan ilk ekolojik pazarı hatırlatan Özçelik, daha sonra sayının 7’yi bulduğunu bununla hem üretici hem de tüketiciyi buluşturduklarını belirtti.

Özçelik, dernek bünyesinde yaptıkları çalışmalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Ekolojik pazarların yanında tohumu çok önemsiyoruz. Çünkü ekolojik üretimi ve gıda güvenliğimizin teminatı olan yerli tohumların 2006 yılında çıkartılan bir yasayla satışı yasaklandı. Yerli tohumların üretimi bir şekilde engellediği ve desteklenmediği için bu topraklarda yüzyıllardır yetişen çeşitlerimiz ne yazık ki toprakla buluşamıyor. 2006 yılında bu yasa çıktığından bu yana Buğday Derneği yerli tohumları bir şekilde toprakla buluşturmak için tohum takas şenlikleri düzenliyor. 4 yıldır da bunu online bir sistem haline getirdi. tohumtakas.org diye bir sitemiz var. Bu site üzerinden insanlar ücretsiz olarak paylaşıp temin edebiliyorlar. Bizim amacımız bu yerli çeşitlerin sürmesini, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak ve bioçeşitliliğimizi korumak. Bir yandan da ekolojik üretime destek olmak için TaTuTa diye ekolojik çiftlik ziyaretleri üzerine kurulu bir organizasyonumuz var. Kentlerde yaşayan insanların Türkiye genelinde 92 tane ekolojik çiftliği ziyaret etmesine imkan sağlayarak, gönüllü bir şekilde çalışmaları karşılıklı bir tecrübe alışverişi gerçekleştirmelerini ve doğal yaşamı deneyimlemelerini hedefliyoruz. Öte yandan öngörülen bir ekolojik kıyamet meselesi var. Dünyaya o kadar zarar verdik ki bu tempoyla 2040-50 yıllarında birçok kaynağın tüketileceği, birçok türün yok olacağı öngörülüyor. Bu olumsuz durumun farkındayız ama insanları harekete geçirebilecek, var olan olumsuz şartları değiştirmeye yönelik adım attıracak şeylerin olduğuna inanıyoruz.”

‘Pestisitlere karşı kampanya yapacağız’

Derneğin halihazırda devam ettirdiği ve yapmayı planladığı projelerden de bahseden Özçelik, “Yakın zamanda Türkiye’de en önemli sağlık sorunlarımızdan biri hem doğaya hem insanlara büyük zarar veren pestisit (tarımsal alanda kullanılan ve doğaya büyük zarar veren bir tür ilaç) kullanımı ile ilgili bir kampanya yapmayı planlıyoruz. Bu kampanya ile de en azından bir kısmını Türkiye’de yasaklatmayı umuyoruz. Onun dışında 2 yıl önce başladığımız ‘Arıları Yaşatalım’ kampanyamız var. Arıların sayıları hem Türkiye’de hem dünyada giderek azalıyor. Bunun birçok nedeni var. Küresel iklim değişikliği, habitat kaybı ve doğal alanlara zarar verilmesi vs. Ama en önemli nedenlerinden bir tanesi tarımda kullanılan pestisitler. Türkiye’de bütün bu türler serbest. Bu maddeleri Türkiye’de yasaklatıp hem arılara destek vermeyi hem de insana ve doğaya zarar veren bu maddenin kullanımını engellemeyi istiyoruz. Buna dair bir kampanya hazırlığı içindeyiz” bilgisini verdi.

‘Amacımız ekolojik yaşamın tohumlarını atmak’

20 bine yakın gönüllünün kampanyalarda kendilerine destek olduklarını da ifade eden Özçelik, devamla şöyle konuştu:

“Bu gönüllüler imza toplarken, stant açarken, tohumların hazırlanış aşamasında bize yardımcı oluyorlar. Belli aralıklarla yaptığımız atölyeler ve seminerlerimiz oluyor. Her ayın son Çarşamba günü Kadıköy’de ofiste buluşup üye ve gönüllülerimizle ekolojik yaşam buluşmaları gerçekleştiriyoruz. Bu ayki konumuz örneğin ekşi mayalı ekmek yapımı atölyesi. Hem buğdayın öyküsünü dinleyeceğiz hem de birlikte ekmek yapmayı öğreneceğiz. Festivaller ve panellerle bizi davet eden bütün kurum ve kuruluşlara mümkün olduğunca gidip edindiğimiz bilgiyi aktarmaya çalışıyoruz. Okullara gidiyoruz. Amaçladığımız doğaya ve diğer canlılara zarar vermeden ekolojik yaşamın bir şekilde tohumlarını atmak, paylaşmak ve onları yeşertmeye çalışmak.”

Ekolojik pazarlara da değinen Özçelik, şöyle konuştu:

“Şu an pazarlarda bir komisyon kuruluyor. Pazarların yönetimi hem üreticilerden hem tüketicilerden oluşan ortak bir komisyon tarafından idare edilecek. Bu komisyona baktığımızda herkes pazarı ve oradaki projeyi sahiplenmiş durumda. Bunun da nedeni o kazanılmış hakkı, o mevziiyi kaybetmek istememeleri. Bir şekilde sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabiliyorlar. Bunun ne kadar değerli olduğunu biliyorlar ve o mevziyi korumak için ellerini taşın altına sokmak gerektiğinin farkındalar. Tohum konusunda farkındalık yaratmaya çalıştığımız için de olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bir kişiye ulaşmak bile önemli. Bu önemli bilginin paylaşımı, bu düşünce tohumunun atılmasıdır. Bir kişinin kafasında bile olsa yerleşiyor olması çok daha önemli.”

Destek çağrısı

Buğday Derneği’nin çok fazla desteğe ihtiyacı olduğunu belirten Özçelik, son olarak “Konuya duyarlı kişiler ve etkinliklerimizden haberdar olmak isteyenler www.bugday.org adresi üzerinden hem üye hem de gönüllü olabilir. Ekolojik yaşama merak ve ilgi insanların derneği takip etmelerini öneririm” diye konuştu.

  Kaynak: Necla Demir GazeteKarınca   Bu haber 135 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
resim yok Taksim, bizler için 1 Mayıs alanıdır. Bunu hiçbir gücün değiştirmesine müsaade etmeyeceğiz 1 Mayıs öncesi Birleşik Metal- İş Başkanı Adnan Serdaroğlu Reel Haber'e konuştu...
YDS sonuçları açıklandı YDS sonuçları açıklandı 1 Nisan Pazar günü yapılan 2018 YDS İlkbahar Dönemi sonuçları ÖSYM tarafından aç..
Alaçatı'da gürültü önlemi: 'Üst limit 75 desibel olacak' Alaçatı'da gürültü önlemi: 'Üst limit 75 desibel olacak' İzmir'in turizm cenneti Çeşme'deki Alaçatı'da geçen yılların en çok tartışılan k..
‘Bölme girişimi'ne tepkiler çığ gibi: Üniversiteler bizimdir, tasarıyı derhal geri çekin! ‘Bölme girişimi'ne tepkiler çığ gibi: Üniversiteler bizimdir, tasarıyı derhal geri çekin! AKP’nin Meclis’e sunduğu, köklü üniversiteleri bölerek yeni üniversiteler kuraca..
  SİYASET HABERLERİ
24 Haziran için istifalar peş peşe geliyor 24 Haziran için istifalar peş peşe geliyor 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için istifalarda bugün son gü..
Akşener: Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım Akşener: Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben Sayın Gül'ün adaylığından büyük mutl..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Berlin Tiyatro Festivali açılışını Kürk Mantolu Madonna ile yapıyor Berlin Tiyatro Festivali açılışını Kürk Mantolu Madonna ile yapıyor Sezonun ses getiren tiyatro oyunlarından Kürk Mantolu Madonna, 3. Berlin Tiyatro..
Tarihi konağın kapı kirişinde 6 bin madeni para Tarihi konağın kapı kirişinde 6 bin madeni para Elazığ'da, Osmanlı döneminden kalma Sağır Müftü Konağı'nın restorasyon çalışmala..
Okullaşma oranının en yüksek olduğu iller Rize ve Bolu Okullaşma oranının en yüksek olduğu iller Rize ve Bolu Türkiye'de okullaşma oranında en fazla artış ortaöğretimde (lise) gerçekleşirken..
  YAŞAM HABERLERİ
Otomobil Kelkit Çayı'na uçtu: 1 ölü, 1 yaralı, 1 kayıp Otomobil Kelkit Çayı'na uçtu: 1 ölü, 1 yaralı, 1 kayıp Tokat'ın Reşadiye ilçesinde, Kelkit Çayı'na uçan otomobildeki 1 kişi yaşamını yi..
İstanbullular hayatlarının 3.5 yılını trafikte geçiriyor İstanbullular hayatlarının 3.5 yılını trafikte geçiriyor 2017 yılında İstanbullu sürücüler ve yolcular seyahatleri süresince harcadıkları..
Otomobil yola çıkan deveye çarptı: 4 yaralı Otomobil yola çıkan deveye çarptı: 4 yaralı Aydın'ın Buharkent ilçesinde karayoluna çıkan deve kazaya neden oldu. Ahmet Bark..
Kara çarşaf giyip polisten kaçarken yakalandı Kara çarşaf giyip polisten kaçarken yakalandı Niğde'de nafaka ödemediği için hakkında yakalama kararı bulunan Yahya Ş. (32), ü..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 30 20 7 3 68 32 63 +36
2 Beşiktaş 30 18 4 8 59 25 62 +34
3 Medipol Başakşehir 30 19 6 5 52 30 62 +22
4 Fenerbahçe 30 17 4 9 62 32 60 +30
5 Trabzonspor 30 12 8 10 53 44 46 +9
6 Göztepe 30 12 10 8 43 48 44 -5
7 Sivasspor 30 13 12 5 40 45 44 -5
8 Kayserispor 30 12 10 8 40 46 44 -6
9 Kasımpaşa 30 11 12 7 46 48 40 -2
10 Yeni Malatyaspor 30 10 12 8 35 41 38 -6
11 Bursaspor 30 10 14 6 39 41 36 -2
12 Akhisarspor 30 9 13 8 39 49 35 -10
13 Antalyaspor 30 9 13 8 36 52 35 -16
14 Atiker Konyaspor 30 8 14 8 33 36 32 -3
15 Aytemiz Alanyaspor 30 9 16 5 47 53 32 -6
16 Osmanlıspor FK 30 8 14 8 44 50 32 -6
17 Gençlerbirliği 30 7 14 9 35 49 30 -14
18 Karabükspor 30 3 24 3 20 70 12 -50
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 32 18 5 9 63 36 63 +27
2 MKE Ankaragücü 32 17 7 8 51 33 59 +18
3 Ümraniyespor 32 17 8 7 46 31 58 +15
4 Boluspor 32 17 10 5 50 28 56 +22
5 Gazişehir Gaziantep FK 32 15 9 8 55 33 53 +22
6 Altınordu 32 15 10 7 54 43 52 +11
7 BB Erzurumspor 32 13 9 10 51 42 49 +9
8 Elazığspor 32 13 11 8 50 38 47 +12
9 Balıkesirspor Baltok 32 14 11 7 51 45 46 +6
10 İstanbulspor 32 13 12 7 39 37 46 +2
11 Adanaspor 32 12 13 7 41 49 43 -8
12 Giresunspor 32 11 13 8 43 39 41 +4
13 Eskişehirspor 32 11 14 7 58 54 37 +4
14 Adana Demirspor 32 10 15 7 42 46 37 -4
15 Denizlispor 32 9 15 8 38 46 35 -8
16 Samsunspor 32 7 11 14 28 41 35 -13
17 Manisaspor 32 7 22 3 30 73 15 -43
18 Gaziantepspor 32 2 26 4 14 90 1 -76
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 32 22 4 6 60 14 72 +46
2 Menemen Belediyespor 32 21 4 7 62 22 70 +40
3 Afjet Afyonspor 32 20 5 7 60 29 67 +31
4 Sivas Belediyespor 32 18 5 9 54 27 63 +27
5 Keçiörengücü 32 18 7 7 74 37 61 +37
6 Sancaktepe Belediyespor 32 15 6 11 51 30 56 +21
7 İnegölspor 32 16 9 7 47 40 55 +7
8 Sarıyer 32 13 14 5 42 41 44 +1
9 Etimesgut Belediyespor 32 11 13 8 39 40 41 -1
10 Kastamonuspor 1966 32 12 17 3 42 44 39 -2
11 Tokatspor 32 10 13 9 35 45 39 -10
12 Eyüpspor 32 11 16 5 52 60 38 -8
13 Amed Sportif 32 10 14 8 36 40 35 -4
14 Bodrumspor 32 9 16 7 37 52 34 -15
15 Bucaspor 32 9 15 8 46 57 32 -11
16 Tuzlaspor 32 8 16 8 37 49 32 -12
17 Kocaeli Birlikspor 32 4 24 4 28 73 13 -45
18 Mersin İdmanyurdu 32 1 30 1 19 121 17 -102
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 32 23 3 6 60 22 75 +38
2 Kemerspor 2003 32 15 6 11 61 41 56 +20
3 Bayburt Grup Özel İdare 32 15 6 11 44 29 56 +15
4 Ofspor 32 15 11 6 38 26 51 +12
5 Bayrampaşa 32 14 9 9 39 33 51 +6
6 Düzcespor 32 13 7 12 39 33 51 +6
7 Halide Edip Adıvar SK 32 13 8 11 44 29 50 +15
8 Erbaaspor 32 12 11 9 44 40 45 +4
9 Batman Petrolspor 32 11 10 11 40 34 44 +6
10 Yeni Altındağ Bld. 32 10 13 9 39 42 39 -3
11 Çatalcaspor 32 9 13 10 27 35 37 -8
12 Kozan Belediyespor 32 10 16 6 40 49 36 -9
13 Yomraspor 32 9 14 9 22 40 36 -18
14 Erzin Belediyespor 32 9 17 6 32 51 33 -19
15 Bergama Belediyespor 32 8 16 8 34 53 32 -19
16 12 Bingölspor 32 6 13 13 27 41 31 -14
17 Orhangazi Belediyespor 32 6 14 12 30 47 30 -17
18 Çanakkale Dardanel SK 32 5 16 11 34 49 26 -15
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
27.04.2018 20:00 Göztepe - Kardemir Karabükspor
28.04.2018 19:00 Kasımpaşa - Fenerbahçe
28.04.2018 13:30 Kayserispor - Aytemiz Alanyaspor
28.04.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Gençlerbirliği
28.04.2018 19:00 Antalyaspor - Trabzonspor
29.04.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor - Teleset M. Akhisarspor
29.04.2018 19:00 Galatasaray - Beşiktaş
29.04.2018 16:00 Osmanlispor FK - İstanbul Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
28.04.2018 15:30 Denizlispor - Gaziantepspor
28.04.2018 15:30 Gaziantep Bykşhr Bld. - Balıkesirspor
28.04.2018 15:30 Erzurum BB - Elazığspor
28.04.2018 15:30 Adana D.Spor - Altınordu
28.04.2018 15:30 İstanbulspor - Adanaspor
28.04.2018 15:30 Eskişehirspor - Boluspor
28.04.2018 15:30 Giresunspor - Samsunspor
28.04.2018 15:30 Umraniyespor - Ç.Rizespor
28.04.2018 15:30 Manisaspor - Ankaragücü
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
29.04.2018 15:30 Sancaktepespor - Tokatspor
29.04.2018 15:30 Kastamonuspor - Bucaspor
29.04.2018 15:30 Afjet Afyonspor - Keçiörengücü
29.04.2018 15:30 Etimesgut Belediyespor - Menemen Bld.
29.04.2018 15:30 Eyüpspor - Bodrumspor
29.04.2018 15:30 Sarıyer - 4 Eylül Bld.
29.04.2018 15:30 İnegölspor - Mersin İ.Y.
29.04.2018 15:30 Amed Sportif - Hatayspor
29.04.2018 15:30 Kocaeli Birlik Spor - Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
29.04.2018 15:30 Bayburt Genclikspor - Tekirova Bld.
29.04.2018 15:30 Kozan Belediyespor - Bayrampaşa
29.04.2018 15:30 Ofspor - Duzcespor
29.04.2018 15:30 Yeni Altindag Belediyespor - Dardanelspor
29.04.2018 15:30 Bergama Belediyespor - Yomraspor
29.04.2018 15:30 Halide Edip Adivar Spor - Orhangazispor
29.04.2018 15:30 Manisa Büyükşehir Belediyespor - Catalcaspor
29.04.2018 15:30 Erbaaspor - Erzin Belediyespor
29.04.2018 15:30 Batman Pet. - 12 Bingolspor
HABER ARŞİVİ
Yukarı