HABER AKIŞI

Enerji dönüşümü: Hedef sürdürülebilir kentler

 Tarih: 14-03-2018 09:45:22
Tüm dünyada yüzden fazla kent elektrik ihtiyacının en az yüzde 70’ini yenilenebilir enerjiden sağlıyor. Peki bunu nasıl başardılar ve onlardan neler öğrenebiliriz?

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'na göre dünyada insanlardan kaynaklanan karbondioksit salınımının yüzde 70'inden kentler sorumlu. Motorlu taşıtlar, ısınma, soğutma ve ışıklandırma sistemleri aralıksız işlerken enerji tüketimini körüklüyor ve karbondioksit salınımını arttırıyor. Ancak giderek daha fazla sayıda kent de sürdürülebilir hale gelmek ve nihai olarak iklim değişikliğiyle mücadele edebilmek için enerji ihtiyacını yenilebilir kaynaklara doğru kaydırmaya gayret ediyor.

Dünya çapında 570 kent bu alanda attığı adımları kâr amacı gütmeyen CDP adlı bir sivil toplum kuruluşuna (STK) ileterek kuruluşun hazırladığı rapora katkıda bulundu. Kuruluşun hazırladığı rapora göre listedeki 100'den fazla kent, elektrik üretiminin en az yüzde 70'ini yenilenebilir kaynaklardan sağlarken 40'ın üzerinde kent de enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir kaynaklardan elde ediyor.

Bu kulağa etkileyici geliyor, ancak elektrik her şey değil. Kentler ısınma ve taşımacılık için hâlâ yüksek miktarda enerji tüketmeye devam ediyor. Ayrıca "yenilenebilir” kelimesi her zaman çevreye duyarlı anlamına gelmiyor. Listede ismi geçen 40 kentin çoğu enerji üretimini hidroelektrik santrallerden karşılıyor. Barajların çevreye bıraktığı olumsuz etkiler ortada ve iklim değişikliği nedeniyle hidroelektrik enerji üretiminin olumsuz yönde etkilenmesinden endişe ediliyor.

Yenilenebilir kentler iklim için anahtar

Dünya nüfusunun yarısı artık kentlerde yaşıyor ve bu kişilerin yüzde 90'ından fazlası Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği hava kalite standartlarından düşük bir ortamda yaşamlarını sürdürüyor.

Kentte yaşamanın insanlığın ve gezegenin üzerinde oynadığı olumsuz etkiyi düşürmek için şüphesiz birçok şey yapılabilir. CDP'nin listesine giren kentlerin gönderdiği veriler başlangıcı yapmış bile.

DW'ye konuşan CDP Kentler Direktörü Kyra Appleby, "Kentlerin büyük hırsları var ve büyük adımlar atıyor” diyor.

Örneğin Birleşik Krallık'ta 80'den fazla kent ve kasaba UK100 programı kapsamında 2050'ye kadar enerji üretimlerinin tümünü yenilenebilir kaynaklardan karşılama taahhüdünde bulundu.

İzlanda'nın başkenti Reykjavik tüm enerji ihtiyacını jeotermal ve hidroelektrik kaynaklardan sağlıyor. İsviçre'nin Basel kentinin ise tüm enerjisi kendisine ait yenilenebilir enerji ile çalışan bir santralden karşılanıyor.

DW'ye konuşan ve yeşil enerji teknolojisi danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Navigant Research isimli kuruluşun Araştırma Direktörü Eric Woods da birçok Avrupa kentinin sadece elektrik için değil, aynı zamanda ısıtma ve ulaşım için de yenilenebilir kaynaklara yöneldiğini kaydediyor.

Yeşil enerji üretim maliyetinin düşmesi de bu dönüşüme olumlu katkıda bulunuyor. 2017 yılında teşvik almadan üretilen yenilenebilir enerji 30 ülkede en ucuz elektrik seçeneği olarak kayda geçti. Ayrıca yenilenebilir enerji üretiminin 2020 itibarıyla fosil yakıtlardan üretilen enerjiden daha ucuz hale gelmesi öngörülüyor.

ABD uyanıyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın enerji dönüşümüne direnç göstermesine karşın, belki de onun sayesinde, ABD kentleri bu konudaki çabalarını arttırmış durumda.

Ülkede 58 kent yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş taahhüdünde bulundu. Bu kentlerden Atlanta ve San Diego'nun da bulunduğu 46 büyük şehir, Trump'ın seçilmesinden sonra böyle bir açıklama yaptı.

İklim ve Enerji için Küresel Belediye Başkanları Vaatleri isimli girişim de kırsal alandaki yerleşimlerin enerji dönüşümünde büyük bir itki oluşturdu. Günümüzde tüm dünyada 7 binden fazla kent ve yerel yönetim iklim değişikliğiyle mücadele için harekete geçti.

ABD'deki Seattle da dâhil olmak üzere üç kent enerji üretiminin yüzde 70'inden fazlasını yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor. Ancak yine hidroelektrik santraller enerji üretiminde en büyük paya sahip.

CDP verilerine göre ABD'nin Vermont eyaletindeki Burlington kenti tüm enerji ihtiyacını biyokütle, hidroelektrik, güneş ve rüzgârdan sağlıyor. Çevre ve iklim değişikliği alanında faaliyet gösteren bir başka STK olan Sierra Club verilerine göre ise Burlington bu alanda tek değil: Colorado'daki Aspen, Kansas'daki Greensburg, Missouri'deki Rock Port ve Alaska'daki Kodiak Island küçük kentler olabilir, ancak fosil yakıtlardan üretilen elektrik tüketimini tamamıyla sonlandırmış durumda.

Çıkarılacak dersler

Yenilenebilir enerjiye giden yol yeterli ve etkin yönetişimden geçiyor. Kendi santrallerine sahip olan Basel ve Kopenhag gibi bazı kentlerin enerjilerini nereden ve nasıl alacaklarına dair ellerinde daha fazla güç bulunuyor.

Navigant Research'ten Woods "Kentlerin, enerji üretiminde daha fazla kontrole ve yerel üretimde daha fazla desteğe ihtiyacı var” diyor. Yerel yetkililer bu konuda genellikle ulusal çaptakilerden daha etkin faaliyet göstermekle birlikte, aynı zamanda ulusal enerji politikalarından dolayı da sınırlandırılıyorlar.

İhtiyacının yüzde 100'ünü yenilenebilir enerjiden karşılayacak kentlerin tümünün kaynakları aynı olmasa bile, yerelleştirilmiş dönüşümleri, çeşitli yöntemlerin denenmesinde imkân sağlayabilir ve bu kentler birbirlerinin deneyimlerinden ders çıkarabilir.Her kentin mevcut imkânlarına göre farklı enerji kaynağı seçenekleri bulunuyor. Örneğin Avrupa'da enerji dönüşümü konusunda faaliyet gösteren bir kurum olan Enerji Kentleri'nin AB İşleri Yöneticisi Alix Bolle'ye göre İsviçre'nin Cenevre kenti, aralarında Birleşmiş Milletler'in merkezinin de bulunduğu 400'den fazla binayı kıyısında bulunduğu Leman Gölü'nün suyu ile soğutuyor.

AB bünyesinde faaliyet gösteren resmi bir kurum olan Avrupa Yenilenebilir Enerji Kaynakları Forumu tarafından desteklenen UK100 ve Yenilenebilir Ağ Platformu gibi girişimler böyle bir dönüşümü teşvik ediyor.

Bolle, "Kentler, birbirlerinin deneyimlerinden ders çıkarma ve risklerin üstesinden gelmek için benzer çözümler üretme konularında çok istekli” diyor.

Birleşmiş Milletler çatısı altında yer alan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli ise bu enerji dönüşümünün kapsayıcı ve içerici bir süreç olması gerektiğini savunuyor. Kuruma göre kent halkları ve yerel sanayi karar alma süreçlerine dâhil edilerek herkesin üzerine düşeni yapması sağlanmalı.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) "Tek Dünya Kentleri Yarışması”ndan sorumlu Carina Borgström-Hansson, DW'ye yaptığı açıklamada yerel özel sektörü süreçlere dâhil ederek enerji dönüşümünün girişimciliği ve istihdamı teşvik etmesinin sağlanabileceğini kaydediyor.

Borgström-Hansson, Kanada'nın Vancouver kentinin, yerel işletmeleri süreçlere dâhil ederek tüm kentin elektrik ihtiyacının yüzde 98'inin yenilenebilir enerjiden sağlanmasının mümkün hale geldiğini örmek gösteriyor.

Enerji sistemini yeniden şekillendirmek şüphesiz ciddi bir altyapı yatırımı gerektiriyor. Ancak kentlerimizdeki karbon izlerini silmek için yapabileceğimiz birçok basit şey bulunuyor.

Borgström-Hansson ulaşım taşımacılığının elektrikli hale getirilmesi çok önemli diyor, ancak hepimiz ulaşımımızı bisiklet ya da yaya olarak gerçekleştirebiliriz diye ekliyor.

  Kaynak: DW   Bu haber 151 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Doğan Medya Grubu satıldı! Doğan Medya Grubu satıldı! ydın Doğan'ın Erdoğan Demirören'le anlaşmaya vardığı ve Doğan Medya Grubunu satt..
Marmara ve Ege'ye fırtına uyarısı Marmara ve Ege'ye fırtına uyarısı Batı Karadeniz'in doğusu, Marmara ve Ege'de fırtına bekleniyor.
Çiftlik Bank'tan sonra Anadolu Farm... 200 milyonluk vurgun Çiftlik Bank'tan sonra Anadolu Farm... 200 milyonluk vurgun Türkiye ikinci Çiftlik Bank vakasıyla karşı karşıya... Gümrük Bakanlığı’nın ince..
"Mutlu Kafe" ile her gün farkındalık yaratıyorlar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan ve çalışanları down sendromlu ..
  SİYASET HABERLERİ
CHP'nin İstanbul'da kullanacağı seçim sloganı belli oldu CHP'nin İstanbul'da kullanacağı seçim sloganı belli oldu CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, partinin 2019 yerel seçimlerinde kul..
Almanya'da tedavi gören Deniz Baykal, Türkiye'ye döndü Almanya'da tedavi gören Deniz Baykal, Türkiye'ye döndü CHP'nin eski lideri ve Antalya milletvekili Deniz Baykal, tedavi gördüğü Almanya..
CHP’li Yılmaz: Afrin başarısı iç politika malzemesi yapılmasın CHP’li Yılmaz: Afrin başarısı iç politika malzemesi yapılmasın Afrin’in kontrol altına alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Genel Başka..
AK Partili Uslu: Bürokratlar hükümeti yanlış yönlendiriyor, şeker fabrikaları özelleştirilmemeli AK Partili Uslu: Bürokratlar hükümeti yanlış yönlendiriyor, şeker fabrikaları özelleştirilmemeli AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi s..
  SPOR HABERLERİ
Başakşehir, Beşiktaş'ı sahasında 1-0 mağlup etti Başakşehir, Beşiktaş'ı sahasında 1-0 mağlup etti Spor Toto Süper Lig'de 26. haftanın son maçında Medipol Başakşehir, sahasında Be..
Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final eşleşmeleri belli oldu Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final eşleşmeleri belli oldu Avrupa futbolunun bir numaralı organizasyonu UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek fi..
Quaresma ve Beto Portekiz Milli Takımı'na çağrıldı Quaresma ve Beto Portekiz Milli Takımı'na çağrıldı Pepe sakatlığından dolayı aday kadrosuna dahil edilmedi
Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'nde para bastı Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'nde para bastı UEFA Şampiyonlar Ligi'ne Son 16'da elenen Beşiktaş, bu sezon Avrupa'da gösterdiğ..
  YEREL HABERLERİ
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
'Dünya Bir Kukla Sahnesi' sergisi açıldı' 'Dünya Bir Kukla Sahnesi' sergisi açıldı' Yönetmen, oyun yazarı ve kukla sanatçısı Reha Bilgen'in hazırladığı "Dünya Bir K..
Ölümünün 45. yılında Aşık Veysel’e saygı albümü Ölümünün 45. yılında Aşık Veysel’e saygı albümü Müzisyen ve aktör Emirhan Kartal, büyük halk ozanı Aşık Veysel’i, ölümünün 45. y..
Dünya'nın en eski tapınağı olan Göbeklitepe'ye beton döküldü Dünya'nın en eski tapınağı olan Göbeklitepe'ye beton döküldü Dünyanın en eski tapınağı olan ve kültür sanat alanında en önemli yapılar arasın..
  YAŞAM HABERLERİ
Türkiye'nin yüzde 73’ü evden çalışmak istiyor Türkiye'nin yüzde 73’ü evden çalışmak istiyor İnsan kaynakları seçme, yerleştirme ve danışmanlık şirketi Randstad’ın yılın 4 ç..
Mutluluğu aramak mutluluk getirmiyor Mutluluğu aramak mutluluk getirmiyor Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, mutluluk için çabalamak boşuna. Bilim ins..
Yapay zeka yakında insanlardan daha iyi roman yazabilecek Yapay zeka yakında insanlardan daha iyi roman yazabilecek Bilgi tabanlarını kullanabilme ve insanlardan farklı olarak hepsini depolayabilm..
Japonya'da yaşlılar bilerek suç işliyor Japonya'da yaşlılar bilerek suç işliyor Japonya'da kendini yalnız hisseden yaşlıların küçük suçlar işleyerek kasten hapi..
Kış Turizminde Tercihiniz
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 26 17 6 3 61 28 54 +33
2 Medipol Başakşehir 26 16 5 5 46 26 53 +20
3 Beşiktaş 26 14 4 8 47 23 50 +24
4 Fenerbahçe 26 13 4 9 49 30 48 +19
5 Trabzonspor 26 11 6 9 45 37 42 +8
6 Kayserispor 26 11 7 8 36 32 41 +4
7 Göztepe 26 11 8 7 39 39 40 0
8 Sivasspor 26 11 10 5 36 38 38 -2
9 Akhisarspor 26 9 10 7 36 40 34 -4
10 Yeni Malatyaspor 26 9 10 7 29 35 34 -6
11 Bursaspor 26 9 11 6 34 35 33 -1
12 Kasımpaşa 26 8 11 7 41 46 31 -5
13 Aytemiz Alanyaspor 26 8 14 4 41 47 28 -6
14 Antalyaspor 26 7 12 7 31 47 28 -16
15 Osmanlıspor FK 26 7 13 6 38 45 27 -7
16 Gençlerbirliği 26 6 11 9 31 39 27 -8
17 Atiker Konyaspor 26 6 14 6 26 36 24 -10
18 Karabükspor 26 3 20 3 18 61 12 -43
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 28 15 5 8 55 33 53 +22
2 MKE Ankaragücü 28 15 6 7 42 27 52 +15
3 Ümraniyespor 28 15 8 5 40 27 50 +13
4 Altınordu 28 14 8 6 48 38 48 +10
5 Gazişehir Gaziantep FK 28 13 7 8 50 25 47 +25
6 Boluspor 28 13 10 5 40 25 44 +15
7 İstanbulspor 28 12 10 6 32 31 42 +1
8 Elazığspor 28 11 9 8 38 31 41 +7
9 BB Erzurumspor 28 10 8 10 39 36 40 +3
10 Balıkesirspor Baltok 28 12 10 6 45 41 39 +4
11 Giresunspor 28 10 11 7 40 35 37 +5
12 Adana Demirspor 28 9 12 7 37 39 34 -2
13 Adanaspor 28 9 12 7 31 43 34 -12
14 Samsunspor 28 7 9 12 25 32 33 -7
15 Eskişehirspor 28 9 12 7 47 46 31 +1
16 Denizlispor 28 8 14 6 32 41 30 -9
17 Manisaspor 28 7 18 3 27 54 15 -27
18 Gaziantepspor 28 2 22 4 13 77 7 -64
Takım O G M B A Y P AV
1 Menemen Belediyespor 27 19 4 4 55 18 61 +37
2 Hatayspor 27 18 4 5 47 11 59 +36
3 Afjet Afyonspor 27 17 3 7 52 25 58 +27
4 Sivas Belediyespor 27 16 4 7 44 22 55 +22
5 Sancaktepe Belediyespor 27 13 4 10 44 24 49 +20
6 İnegölspor 27 14 6 7 42 33 49 +9
7 Keçiörengücü 27 14 7 6 62 32 48 +30
8 Sarıyer 27 11 12 4 37 33 37 +4
9 Kastamonuspor 1966 27 11 13 3 38 35 36 +3
10 Tokatspor 27 9 10 8 29 37 35 -8
11 Etimesgut Belediyespor 27 9 12 6 28 35 33 -7
12 Eyüpspor 27 9 14 4 39 52 31 -13
13 Amed Sportif 27 9 12 6 34 35 30 -1
14 Bucaspor 27 8 13 6 40 47 27 -7
15 Tuzlaspor 27 7 15 5 33 45 26 -12
16 Bodrumspor 27 5 15 7 25 46 22 -21
17 Kocaeli Birlikspor 27 4 20 3 20 54 12 -34
18 Mersin İdmanyurdu 27 1 26 0 14 99 18 -85
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 27 19 3 5 49 16 62 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 27 13 5 9 39 26 48 +13
3 Bayrampaşa 27 13 5 9 35 24 48 +11
4 Kemerspor 2003 27 12 5 10 50 33 46 +17
5 Düzcespor 27 12 7 8 30 27 44 +3
6 Erbaaspor 27 11 7 9 38 29 42 +9
7 Halide Edip Adıvar SK 27 10 6 11 38 27 41 +11
8 Ofspor 27 11 10 6 29 23 39 +6
9 Batman Petrolspor 27 9 8 10 33 26 37 +7
10 Kozan Belediyespor 27 9 13 5 32 39 32 -7
11 Yomraspor 27 8 11 8 20 33 32 -13
12 Yeni Altındağ Bld. 27 8 12 7 30 37 31 -7
13 Çatalcaspor 27 8 12 7 22 29 31 -7
14 Erzin Belediyespor 27 8 15 4 28 43 28 -15
15 Bergama Belediyespor 27 7 14 6 27 44 27 -17
16 12 Bingölspor 27 5 12 10 22 36 25 -14
17 Çanakkale Dardanel SK 27 5 14 8 30 41 23 -11
18 Orhangazi Belediyespor 27 3 12 12 22 41 21 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
01.04.2018 14:30 Osmanlispor FK - Atiker Konyaspor
01.04.2018 14:30 Göztepe - Kasımpaşa
01.04.2018 17:00 Teleset M. Akhisarspor - İstanbul Başakşehir
01.04.2018 20:00 Galatasaray - Trabzonspor
02.04.2018 21:00 Kayserispor - Fenerbahçe
30.03.2018 21:00 Demir Grup Sivasspor - Kardemir Karabükspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
01.04.2018 16:30 Adanaspor - Samsunspor
01.04.2018 19:00 Eskişehirspor - Balıkesirspor
01.04.2018 14:00 Elazığspor - Manisaspor
01.04.2018 16:30 İstanbulspor - Ç.Rizespor
01.04.2018 19:00 Denizlispor - Ankaragücü
02.04.2018 19:00 Gaziantep Bykşhr Bld. - Adana D.Spor
31.03.2018 14:00 Umraniyespor - Erzurum BB
31.03.2018 16:00 Giresunspor - Altınordu
31.03.2018 16:00 Boluspor - Gaziantepspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.03.2018 15:00 Tuzlaspor - Bucaspor
24.03.2018 15:00 Hatayspor - Eyüpspor
25.03.2018 16:00 Afjet Afyonspor - İnegölspor
25.03.2018 16:00 Kastamonuspor - Sarıyer
25.03.2018 16:00 Tokatspor - Etimesgut Belediyespor
25.03.2018 16:00 Mersin İ.Y. - Menemen Bld.
25.03.2018 16:00 4 Eylül Bld. - Bodrumspor
25.03.2018 16:00 Amed Sportif - Sancaktepespor
25.03.2018 16:00 Keçiörengücü - Kocaeli Birlik Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
17.03.2018 15:00 Yeni Altindag Belediyespor 0 - 0 Bayrampaşa
17.03.2018 15:00 Halide Edip Adivar Spor 1 - 2 Manisa Büyükşehir Belediyespor
17.03.2018 14:30 Ofspor 1 - 0 Catalcaspor
17.03.2018 15:00 Erzin Belediyespor 5 - 1 Orhangazispor
18.03.2018 15:00 Bayburt Genclikspor 3 - 2 Kozan Belediyespor
18.03.2018 15:00 12 Bingolspor 0 - 0 Bergama Belediyespor
18.03.2018 15:00 Erbaaspor 2 - 1 Batman Pet.
18.03.2018 15:00 Duzcespor 2 - 2 Tekirova Bld.
20.03.2018 15:00 Dardanelspor 0 - 1 Yomraspor
HABER ARŞİVİ
Yukarı