HABER AKIŞI

Flormar'da işçi direnişi büyüyor...

 Tarih: 26-05-2018 12:22:32
Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesinin örgütlenip çoğunluğu sağlamasının ardından 118 işçinin işten atıldığı Flormar’da direniş büyüyerek devam ediyor.

Direnişin başlangıcından bugüne kadar Flormar fabrikası önünde bekleyen işçilerin direnişi, Gebze emek ve demokrasi güçlerinin desteği ile daha da büyüyerek devam ediyor. 

‘SENDİKA ANAYASAL BİR HAKTIR’

Fabrika önündeki buluşmada söz alan Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı ve Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü Süleyman Akyüz, Flormar’da 10 günde yaşananları aktardı. Akyüz, "Burada bir insanlık sınavı veriliyor aslında. Bu zamana dek çok emek mücadelesi verdik ama Flormar’daki kadar büyük bir baskı, zulüm, zalimlik yaşamadık. Kural tanımayan, yasa tanımayan bir yapı mevcut. Burası o yüzden bir sınav yeri. Mart ayında çoğunluğu sağlamamamıza rağmen anayasal hakkını kullanan ve sendikaya üye olan işçiler kapı önüne konmuştur. Sendika hakkı anayasal bir haktır. Sendika hakkı için mücadele eden ve kapıda bekleyen işçi arkadaşlarına selam veren işçilerin tazminatsız olarak çıkışı veriliyor. Yasalardaki boşluklardan ve gevşekliklerden yararlanılarak işçilerin üstüne bu derece gelinmesini ve baskıları asla kabul etmiyoruz" dedi.

‘KANUN, KURAL KİMİN İÇİN ÇALIŞIYOR, BURADAN DERS ALALIM’

Akyüz, gelinen süreçte hukuki olarak mücadele başlattıklarını da belirtti. Akyüz, "Burada hukuk mücadelesi var, insanlık mücadelesi var, demokrasi mücadelesi var, sınıf mücadelesi var. Biz bu baskılar neticesinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk ama aradan geçen 10 güne rağmen hala savcının masasında bekliyor suç duyurumuz.  İşte Türkiye… Herkes bundan ders çıkarmalı. Kanunlar kimin için çalışıyor, kurallar kimin için çalışıyor, en büyük örneği burada. Sakın ola duygusallığa kapılmayın. Sizden yana bir anlayış var mı, yok mu buna bakacaksınız. Sendikalardan siyasi partilere, akademisyenlerden fabrikalardaki işçi arkadaşlarımıza, bize verilen destek aslında çok büyük. Ancak bu direniş mutlaka ve mutlaka Türkiye’nin tamamına mal olmalıdır" diyerek dayanışmanın büyümesi çağrısında bulundu.

‘BU BASKILARI ANCAK BİRLİKTE PÜSKÜRTEBİLİRİZ’

Süleyman Akyüz’ün ardından Gebze emek ve demokrasi güçleri adına söz alan Eğitim Sen Şube Başkanı Oğur Aydın "Yaşanan son süreçte de Flormar’ın patronları ürettiğinize, bu tesise kattığınız değere bakmadan sadece örgütlenme hakkınızı kullandığınız için iş akdinizi haksız ve hukuksuz bir şekilde sonlandırdı. Yaşanan son süreçte patronlar iki şeye çok seviniyorlar. Birincisi arabuluculuk düzenlemesi, ikincisi de OHAL. Arabuluculuk düzenlenmesiyle çalışanın hak gasbında mahkemeye gidebilme süreci zorlaştırılıyor ve bir duvar olarak sizlerin önüne konuluyor. OHAL sürecinde de emeğinizin karşılığını alabilmek için en büyük silahınız olan grevler yasaklanıyor. Bu yasaklar da yönetenler tarafından övünç kaynağıymış gibi anlatılıyor. Tabii ki yönetenler bu açıklamalarıyla en büyük alkışları patronlardan alıyor. Bu düzenlemeler sizlerin emeğine, alın terine, örgütlenme hakkınıza yapılan saldırılardır. Bu saldırıları birlikte, yanyana, omuz omuza olabilirsek püskürtebiliriz" dedi. Açıklamanın ardından işçi emeklisi Erdoğan Kılıç, Nazım Hikmet’ten bir şiir okuyarak işçilerin direnişini selamladı.

FLORMAR’DA BASKILAR HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Türkiye’nin tanınmış kozmetik tekellerinden Flormar’da işçi düşmanı uygulamalar ise artarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde fabrika giriş kapısının üç metrelik bir branda ile kapatılması ve fabrika çevresinin dikenli telle çevrilmesinin ardından bu kez de Flormar içerisinden kötü kokular yayılıyor. Fabrika içerisinden ve foseptiğin aktığı atık su giderlerinden iki gündür koku yayılıyor. İşçilerin kapı önünde beklediği ve bekçi kulübesinin hemen yanından yayılan bu kokuların geçtiğimiz 1 hafta boyunca hiçbir şekilde fark edilmediğini belirten işçiler atık su giderlerinden bilinçli olarak koku yayıldığını aktardı.

‘ÜRETEN BENİM AMA ONLARA GÖRE BİR VASIF DEĞİL BU’

8 yıldır Flormar’da çalışan ve yaşadığı süreci Evrensel'e değerlendiren Gülten, aslında çok uzun süredir baskılarla çevrelendiklerini aktarıyor ve ekliyor: 8 yıl boyunca ben buraya emeğimi verdim. Yaş olarak baktığım zaman en dinamik olduğum zamanlardı. Biz hiç durmadan çalışırken hep daha fazlasını istediler. Ben yıllarca bu düzenin böyle gideceğini düşündüm. Flormar yabancı sermayeli ve devasa bir şirket ama biz mesai ücreti ile 1800 lirayı bugün bile zar zor alabiliyorduk. Her sene 20-30 lira zamla geçiştirdiler. Sorunlarımızı defalarca ilettik ama hep görmezden gelindi. Benim iki çocuğum var, biri üniversitede. Artık yetemeyince amirime söyledim. Zam istediğimde bana verdiği cevap ise ‘Senin vasfın yok, ne zammı isteyeyim senin için’ oldu. Burada üreten benim, işi yapan benim ama vasfım yok öyle mi? Kendileri büyürken bizim aşımız hiç artmadı. Bunun için sendikaya üye olduk, kapı dışarı edildik.

‘ÇALIŞIRKEN GÖZÜMÜZE FAR TOZU KAÇIYORDU’

4 yıldır çalışan ve kapıdaki arkadaşlarına selam verdiği için tazminatsız olarak işten atılan Semra ise çıkarılan işçilerin yerinin taşeron işçilerle doldurulmak istendiğini belirtti: Hayat pahalı ama bizim ücretlerimiz yıllardır artmıyor, haliyle yetemiyoruz. Eve yetemiyoruz, geçinemiyoruz. Burada bizim çalışma koşullarımızdan ücretlerimize kadar bir sürü sıkıntımız varken akşam eve gittiğimizde Flormar’ın kadınlar için hazırladıkları reklamları görüyordum. Biz kadın değil miyiz? Çalışırken gözlerimize hep far tozları kaçıyordu. Hepimizin alerjileri var. Kendi büyürken bizim üzerimizde kurduğu baskı da büyüyor. Hep daha fazlası diye diye bugünlere getirdiler bizi.

‘İÇERDE ALAMADIĞIMIZ HAKKIMIZI DIŞARDA İSTEMEYE DEVAM EDİYORUZ’

Fabrikada 6 yıldır çalışan ve 2 kez iş kazası geçirdiğini belirten Emine ise mücadelede kararlı olduğunu belirtiyor. "Fabrika içinde çalışırken 2 defa iş kazası geçirdim. Kazan patladı, Allah'tan bana bir şey olmadı. Kafama streç rulosu düştü, benim için toplantı yaptılar sonra bana 'bilerek mi düşürdün?' dediler. Ben o şekilde çalışmaya devam ettim ama her gün sorguladım 'ben neredeyim, burası nasıl bir fabrika?' diye. Bugün bu kapıda olanlar fabrikanın en kıdemli işçileri. Ne kadar süre daha böyle gidecekler bilmiyorum ama içeride de birçok arkadaşımız sendikaya üye. İçeride alamadığımız hakkımızı biz bugün dışarda arıyoruz. Bunca insanız, her gün destekler gelmeye devam ediyor. Flormar ya sendikayı kabul edecek, bizleri kabul edecek ya da fabrika duracak. Mücadelemizi devam ettireceğiz.

  Bu haber 273 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
İstanbul'da AVM'de silahlı kişi alarmı İstanbul'da AVM'de silahlı kişi alarmı Kağıthane'de silahıyla bir AVM'ye giren kişi, polisi alarma geçirdi. Bir iş yeri..
En güvenilir genel sekreter oldu En güvenilir genel sekreter oldu Güvenilir Ürün Platformu (GÜP) Genel Sekreterliğine Elif Attepe getirildi. Ve GÜ..
Son dakika... Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı istifa etti Son dakika... Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı istifa etti AK Partili Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa ettiğ..
  SİYASET HABERLERİ
Kötü çalışma koşullarını protesto eden havalimanı işçilerine tutuklama... Kötü çalışma koşullarını protesto eden havalimanı işçilerine tutuklama... Kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için 15 Eylül gece yarısı baskınıyla..
Kılıçdaroğlu: 24 Haziran gecesi iyi bir sınav veremedik Kılıçdaroğlu: 24 Haziran gecesi iyi bir sınav veremedik CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim gecesine ilişkin olarak , "Keşke 24 ..
Kılıçdaroğlu ile ilgili yalan haberi manşetten verdiler Kılıçdaroğlu ile ilgili yalan haberi manşetten verdiler İktidara yakınlığıyla bilinen Güneş Gazetesi , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaro..
CHP'den işsizlik açıklaması CHP'den işsizlik açıklaması CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, "İnşaat ve tarımdaki göstergeler işsizliğin..
  SPOR HABERLERİ
Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor, Çaykur Rizespor ile berabere kalarak üst üste 4 maçta sahadan 1 puanl..
Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Fenerbahçe Başkanı Koç, döviz üzerinden sözleşmelerin TL'ye çevrilmesine ilişkin..
Ali Koç: Borcumuz 400 milyon lira arttı Ali Koç: Borcumuz 400 milyon lira arttı Fenerbahçe Başkanı Ali koç, FB TV'de yayımlanan 'Camiaya Sesleniş' programında b..
Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nin değeri en düşük grubunda Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nin değeri en düşük grubunda Şampiyonlar Ligi'ndeki Takımları karşılaştıran Football Benchmark, D Grubu'nda G..
  YEREL HABERLERİ
Antalya'da orman yangını Antalya'da orman yangını Antalya'nın Serik ilçesinde, henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı. A..
Avcılar'da yeni projeler: Türkiye’nin en büyük kız öğrenci yurdu açılıyor Avcılar'da yeni projeler: Türkiye’nin en büyük kız öğrenci yurdu açılıyor Avcılar Belediye Başkanı Dr.Handan Toprak Benli ilçesine Türkiye’nin en büyük kı..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Başka Dünyalar’dan öyküler Başka Dünyalar’dan öyküler Yazar Bahadır İçel, yeni kitabı “Başka Dünyalar’dan öyküler” ile ilginç sorulara..
Belçika’nın ‘Oscar’ı Kürt filmi ‘Zagros’a verildi Belçika’nın ‘Oscar’ı Kürt filmi ‘Zagros’a verildi Belçika’nın ‘Oscar’ı ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödülü Zagros’un oldu..
Viyana’da Sanatın İzinde Viyana’da Sanatın İzinde Sanatın şehri Viyana, 2018 yılında Eylül ayından Kasım ayına kadar mimariden ede..
Mozaik 25 yıl sonra tekrar sahnede Mozaik 25 yıl sonra tekrar sahnede Mozaik 25 yıl sonra tekrar sahne alacak. Etkinlik 4 Ekim'de Moda Kayıkhane’de. ..
  YAŞAM HABERLERİ
Otobüs yolcularına Otobüs yolcularına "emniyet kemeri" filmi izletilecek Yolcu otobüslerinde gösterilmek üzere emniyet kemeri kullanımının önemi konusund..
WhatsApp mesajıyla 114 bin lira dolandırıldı WhatsApp mesajıyla 114 bin lira dolandırıldı Manisa'nın Alaşehir ilçesinde, 27 ton zeytinini 114 bin liraya satmak için anlaş..
Meksika'da otel projesine deniz kaplumbağaları sebebiyle onay verilmedi Meksika'da otel projesine deniz kaplumbağaları sebebiyle onay verilmedi Meksika'da deniz kaplumbağalarının Karayipler'deki en önemli yuvalarından biri o..
Gümüşhane’de Arap tavşanı görüntülendi Gümüşhane’de Arap tavşanı görüntülendi Gümüşhane’de Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü ekiplerince, Dün..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
14.09.2018 21:00 Galatasaray 4 - 1 Kasımpaşa
15.09.2018 17:00 Ankaragücü 1 - 0 Teleset M. Akhisarspor
15.09.2018 20:00 Göztepe 2 - 0 Kayserispor
15.09.2018 20:00 Beşiktaş 2 - 1 Evkur Yeni Malatyaspor
16.09.2018 17:00 Demir Grup Sivasspor 2 - 2 Erzurum BB
16.09.2018 17:00 İstanbul Başakşehir 4 - 0 Antalyaspor
16.09.2018 20:00 Ç.Rizespor 1 - 1 Bursaspor
16.09.2018 20:00 Atiker Konyaspor 0 - 1 Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı