HABER AKIŞI

İzmir'de ekolojik yıkıma karşı direniş var

 Tarih: 06-06-2018 13:13:00  -   Güncelleme: 06-06-2018 13:16:49

İzmir’deki ekoloji örgütleri tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla İzmir Alsancak Vapur İskelesi’nde “Kentte  ekolojik yıkıma ve talana karşı dayanışma var, direniş var” etkinliği gerçekleştirildi. Atölye çalışmaları, yürüyüş ve forumdan oluşan etkinliğe ilgi oldukça  fazlaydı.

 

Saat 19:30’da Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Alsancak vapur iskelesine kadar bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüşe demokratik kitle örgütleri, İYİ Parti, CHP ve HDP milletvekili adayları ve bir çok doğa dostu katıldı. Yürüyüşe yol boyunca esnaf ve halk da destek verdi ve ”Kentte ekolojik yıkıma ve talana karşı dayanışma var, direniş var “pankartı açıldı. Bir çok döviz taşındı.

Daha sonra ekoloji mücadelesinde yaşamını yitirenler için  saygı duruşu yapıldı ve programa geçildi. Kitle adına açıklamayı İzmir Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Helil İnay Kınay yaptı. Kınay dünya doğal dengesinin korunması ve doğal varlıklara öncelik veren bir anlayışın egemen olması gereği ile Birleşmiş milletler tarafından 5 Haziran tarihinin Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor dedi. 5 Haziran Dünya Çevre Gününün bir kutlama günü olmadığını söyleyen Kınay çevre sorunlarına ve ekolojik yıkıma dikkat çektiğimiz,  mücadeleye çağrı yaptığımız bir gündür bugün dedi. Yıllardır iktidar partilerinin değiştiğini ancak emeğin ve doğa sömürüsünün üzerine kurulmuş olan yönetim politikalarının değişmediğini vurgulayan Kınay, “Ülkemizde ve kentimizde çevre sorunlarıyla toplumsal sorunlar arasında bir ilişki var. Çevrenin korunmayacağı bir demokrasi anlayışı olamayacağı gibi demokrasinin olmadığı bir ülkede de çevre korunamaz” dedi.

İzmir’deki ekoloji sorunlarına dikkat çeken Kınay Aliağa’da termik santral sürecinin devam ettiğini, İZSU tarafından İzmir’in gelecekte su kaynağı olarak planlanan Çamlı baraj havzasında faaliyet sürdüren Efemçukuru altın madenine karşı hukuki sürecin devam ettiğini söyledi.

Gaziemir’de şehir merkezinde okulların yanında 2007 yılında tespit edilen  nükleer atıkların hala alanda durduğunu kaydeden Kınay sözlerine şöyle devam etti. ”İzmir’de tarım alanlarımız, orman alanlarımız doğal sit alanlarımız, yapılan mevzuat değişiklikleriyle yapılaşma kontrolsüz plansız Res’ler le ve kentin her bölgesindeki taş ocaklarıyla elden çıkıyor. Kentin planlanması ve gelişimi adı altında sadece  ekonomik kaygı odaklı bölgenin yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek tüm projelerin ÇED süreçlerinde ortak senaryonun tekrarlandığını görüyoruz. İzmir halkı yasal hakkını, sağlıklı yaşam hakkın,ı yaşam alanlarını havasını suyunu toprağını korumak için mücadele ediyor. Doğadan ve yaşamdan yana bu mücadeleyi destekliyor, bu kentte ekolojik yıkıma karşı dayanışma var diyoruz”.

İzmir’e Sahip Çık Platformu bileşenlerinden TMMOB adına Melih Yalçın yaptığı konuşmada kapitalizm kentimizi ve  doğamızı yok ediyor ekoloji örgütleri güç birliği yaparak buna dur diyoruz dedi.

Daha sonra programın 1. kısmına geçildi ve burada kendi bölgelerinde ekoloji mücadelesi veren kadınlar konuştu.

 

Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan Yılmaz köyünde JES projelerine karşı acele kamulaştırmaya karşı zeytinliklerini korumak için direnen Aysel Çetin; temiz meyve sebze yetiştirmek, yüzyıllardır olduğu gibi bu bereketli topraklarda tarım ve hayvancılık arıcılık zeytincilik yapmak istediklerini, torunlarına temiz bir doğa bırakmak istediklerini söyledi. Bu memleket bizim değil mi, kanserlerimiz çoğaldı,bütün ovayı JES ler talan etti biz temiz bir doğa istiyoruz, mücadelemiz devam edecek dedi. Bu bölümde Selçuk ve Gülbahçe’de ekoloji mücadelesi veren diğer kadınlar da deneyimlerini aktardılar.

Programın 2. Kısmında foruma geçildi. Serbest kürsüde  partilerin milletvekili adayları ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri ve diğer doğa dostları konuşmalar yaptılar. HDP İzmir milletvekili adayı Serpil Kemalbay ekolojik mücadeleyi yükselten herkese selam gönderdi. Dünyanın bir yangın yerine döndüğünü belirten Kemalbay bunun sebebi insanın kendisini doğadan üstün görmesidir dedi. Sermayenin saldırısına karşı topyekun bir mücadeleye ihtiyacımız var, bugün İzmir’deki ekolojik yıkımın aynısı Diyarbakır Sur’da, Hevsel Bahçeleri’nde ve Hasankeyf’te var, mücadele yerellerden başlar diyen Kemalbay sadece yaşadığımız yerde değil bütün coğrafyada mücadeleyi yükseltmeliyiz dedi.

 

Daha sonra söz alan İzmir Yerel Tohum Topluluğu eş sözcüsü Göknur Yumuşak enerji santralleri vb. genelde  yapıldığı bölgeyi etkilediğini oysa kapitalizmin çok uluslu canavar şirketlerinin dünyanın en ücra köşesini bile tarım zehri kalıntılarıyla ve kimyasal gübrelerle geri dönüşümsüz kirlettiğini belirtti.

Bütün dünyada ekolojik döngünün bozulmasında tarım zehri kalıntılarının büyük bir önemi olduğunu vurgulayan Yumuşak, toprağın ve bütün suların çok büyük bir hızla geri dönüşümsüz kirlendiğini ve her gün yediğimiz yiyeceklerle sürekli vücudumuza zehir kalıntısı aldığımızı ve bunların birikmesiyle de kanser vakalarını arttığını dile getirdi. Ülkemizde sadece ihracat odaklı  zehir kalıntısı analizi yapıldığını ve o ürünlerin “iyi tarım uygulamalarıyla “ üretildiğini söyleyen Yumuşak, bizim yediğimiz yiyeceklerde “iyi tarım uygulamalarıyla” üretilsin ve kontrol edilsin tahlil edilsin dedi.

İzmir Yerel Tohum Topluluğu olarak tarım zehri karşıtı çalışmalarının çeşitli şekillerde devam ettiğini belirten Yumuşak karşımızdaki güç çok büyük, bu çok uluslu devlere karşı mücadele etmek için hepimiz güç birliği yapmalı ve hep birlikte kapitalizme dur demeliyiz dedi.

Bu bölümde yıllardır İzmir’de hukuksal anlamda çok büyük çevre mücadeleleri veren ve kazanımlar elde eden  “Çevre ve ekoloji “avukatı Arif Ali Cangı da söz aldı.

 

Cangı, İzmir’in 4 önemli çevre ve ekoloji sorunundan söz etmek istiyorum diyerek başladığı konuşmasında bu sorunların Ankara’da meclisten de takip edilmesi ve çözüm bulunması gerekiyor dedi ve sorunları şu şekilde sıraladı.

  • İzmir’in gelecekteki içme suyu havzasında faaliyet gösteren Efemçukuru altın madeni; İzmir’in suyunun kirlenmemesi ve kanser kenti olmaması için mutlaka kapatılmalıdır.
  • İzmir ve kuzey egenin yaşamını tehdit eden Aliağa; yeni yeni kirletici endüstri tesislerle bölgemizi yaşanmaz hale getirecek. Mecliste Aliağa araştırması komisyonu kurulmalıdır. İzmir’den seçilecek milletvekilleri buna öncülük yapmalıdır.
  • İzmir körfez geçiş projesi, İzmir’in ulaşım sorunu ile alakası olmayan birilerine kaynak aktarılmak amacıyla yapılmış bir lüzumsuz projedir. Körfezi ve diğer varlıkları yok edecek İzmir’i İzmir olmaktan çıkaracak bu projeye karşı çıkılmasını bekliyoruz.
  • Cangı, Gaziemir ve Karabağlar sınırları içinde 11 yıl önce tespit edilen nükleer atıklarhalen orada duruyor. İzmir’in yaşamı için tehlike saçan bu atıklar bir an önce oradan kaldırılmalıdır. Yasadışı nükleer atık ticaretinin failleri mutlaka bulunup cezalandırılmalıdır. Milletvekillerinden bu sorunları meclise taşımalarını talep ediyoruz. Toplumda farkındalık yaratan çevre günü etkinliği oldukça verimli geçti.
  Kaynak: Yeşil Gazete   Bu haber 288 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
BOTAŞ Ağustos'ta Elektrik Santrallerine Doğalgazı Zamlı Tarifeden Satacak BOTAŞ Ağustos'ta Elektrik Santrallerine Doğalgazı Zamlı Tarifeden Satacak Elektrik santralleri için mevcut dolar kurunu 6,50 TL'den sabitleyen BOTAŞ, dola..
Kofi Annan hayatını kaybetti Kofi Annan hayatını kaybetti Eski Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Kofi Annan hastanede hayatını kaybetti...
  SİYASET HABERLERİ
Erdoğan: Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz Erdoğan: Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Tayyip Erdoğan, AKP'nin olağan kongresi öncesi salon..
CHP’li Emecan, mevsimlik işçilerin dramını Meclise taşıdı CHP’li Emecan, mevsimlik işçilerin dramını Meclise taşıdı CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan Mevsimlik işçilerin yaşadıkları s..
MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 50'ye yükseldi MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 50'ye yükseldi MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı, İYİ Parti'nin 2. Olağanüstü Kurultayı'nda Gen..
  SPOR HABERLERİ
9 Süper Lig ekibine TFF'den 2.6'şar milyon TL 9 Süper Lig ekibine TFF'den 2.6'şar milyon TL Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nun ilk haftası tamamlandı. 9 ..
Ramil Guliyev altın madalya kazandı Ramil Guliyev altın madalya kazandı Avrupa Atletizm Şampiyonası 200 metre finalinde milli atlet Ramil Guliyev, birin..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
“Cumartesi Anneleri’nin direnişi umarım herkese ulaşır” “Cumartesi Anneleri’nin direnişi umarım herkese ulaşır” Sanatçı Ceylan Ertem, kayıp yakınlarıyla beraber Cumartesi Anneleri’nin direnişi..
Youtube'u korkutan film! Youtube'u korkutan film! Korku filmi The Nun'ın fragmanı 'fazla korkutucu' bulundu. Altı saniyelik fragma..
  YAŞAM HABERLERİ
Türkiye'de ilk: Hava taksi Türkiye'de ilk: Hava taksi Denizlili Hüseyin Ümit Ercan, yamaç paraşütüyle başladığı pilotluk merakını hava..
Uzayda yeni bir çöl bulundu Uzayda yeni bir çöl bulundu Evrenin en eski galaksilerini izleyen astronotlar, bir uzay çölü daha tespit ett..
Yargıtay'dan 'yıllık izin' kararı: İşveren belirler Yargıtay'dan 'yıllık izin' kararı: İşveren belirler Yargıtay, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emsal nitelikte bir karara ..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
17.08.2018 21:45 Trabzonspor 3 - 1 Demir Grup Sivasspor
18.08.2018 19:15 Bursaspor 0 - 0 Kayserispor
18.08.2018 21:45 Antalyaspor 3 - 3 Atiker Konyaspor
18.08.2018 21:45 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 0 Fenerbahçe
19.08.2018 19:15 Erzurum BB - Beşiktaş
19.08.2018 21:45 Aytemiz Alanyaspor - Ankaragücü
19.08.2018 21:45 Galatasaray - Göztepe
19.08.2018 19:15 Teleset M. Akhisarspor - Ç.Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı