HABER AKIŞI

Kadıköy Sineması küllerinden yeniden doğdu

 Tarih: 13-02-2018 11:49:00  -   Güncelleme: 13-02-2018 11:58:52

50 yıl önce mülkiyeti babası tarafından alınan Kadıköy Sineması, Ocak 2018 itibariyle Funda Kocadağ ve oğlu Erol Kocadağ tarafından işletilecek. Orijinalliği korunan 319 kişilik salon, 6 Nisan'da başlayacak İstanbul Film Festivali'ne de ev sahipliği yapacak.

Beyoğlu’nun simgelerinden Emek Sineması’nın yok oluşu, kent tarihi ve kültürünü dert edinen herkesi üzmüştü. Bahariye Caddesi üzerinde bulunan Kadıköy Sineması’nın yeniden doğuşu aynı insanlar için belki bir teselli niteliğinde olacak. Çünkü salonun mülkiyetini 50 yıldır elinde bulunduran aile, Ocak 2018 itibariyle orijinal yapıyı koruyarak Kadıköy Sineması’nı yeniden işletmeye başladı.

2 Nisan 1964’te tiyatro salonu olarak inşa edilen yapı, aynı yıl İtalya’da bir tasarım ödülüne de layık görüldü. Mimari projesi Melih Koray’a ait olan bina, Arslan Ekşioğlu tarafından yaptırıldı. Maddi sorunlar nedeniyle el değiştiren mülkiyet, 1968 yılında Erol Kocadağ’a geçti. Kocadağ, salonun işletmesini 1988’e kadar bizzat sürdürdü. O tarihten itibaren çeşitli kiracıların devraldığı salon, bu yıl itibariyle yeniden aile tarafından işletilmeye başlandı.

‘BABAM BİRÇOK ŞEYE DİRENDİ’

“Babam sinema ve tiyatroya gönül vermişti,” diye anlatmaya başlayan Funda Kocadağ “Ofisi hep buradaydı, sinemaya her gün gelen birisiydi. O da birçok şeye direndi; seks filmleri furyasına, 80’li yıllarda bir çılgınlık gibi yayılan videolara, AVM içerisinde açılan salonlara, krizlere… Burası her zaman çizgisi olan bir sinemaydı. Son zamanlarda pasajı bir mağazaya çevirmek için kapısını çalanlar çok oldu. Son yıllarında da ‘Ben buranın kültür sanata hizmet edecek şekilde kalmasını istiyorum. Ben olmadığım zaman siz istediğiniz gibi değerlendirirsiniz’ dedi. Babamı geçen yıl kaybettik. Ve oğlumla onun anısını yaşatmayı bir borç bildik,” diyerek nasıl bir mirası devraldıklarını anlatıyor.

Funda Kocadağ, oğlu Erol Kocadağ ile birlikte…

‘KEMAL SUNAL, KİMSE TANIMAZKEN İLK KEZ BURADA SAHNEYE ÇIKTI’

Devekuşu Kabare, Dostlar Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu gibi grupların ve Nejat Uygur, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal, Genco Erkal gibi birçok ismin sahne aldığı Kadıköy Sineması’nda, bütün çocukluğunun burada geçtiği söyleyen Funda Hanım “Kemal Sunal’ı kimse tanımazken Devekuşu Kabare’nin bir oyununda ilk kez burada sahneye çıktı. Çok küçük bir çöpçü rolü vardı. Devekuşu Kabare çok büyük bir ekipti ve kulisler yetmezdi. Ofislerde giyinip soyunurlardı. Oyunların sonrasında ekip bizim evde toplanır ve saatlerce devam eden sohbetler olurdu,” diyor ve ekliyor: “Buranın özel bir akustiği var. Mikrofonsuz salonun en arka sırasına bile ses rahatlıkla ulaşabiliyor.”

Orijinalliği korunan kabuk şeklindeki yapı…

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ VE FİLM EKİMİ’NE DE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Sinemayı sadece ticari olarak kullanmayan, sanat değerine sahip ve bir niteliği olan filmleri göstermeyi amaçladıklarını söyleyen Funda Kocadağ, “Sinema olarak İKSV ile anlaştık. Başka Sinema’nın Kadıköy merkeziyiz. 6 Nisan’da da İstanbul Film Festivali’ne ev sahipliği yapacak burası. Ayrıca, Film Ekimi de yine burada düzenlenecek. Gişe filmi oynamayacak,” dedikten sonra şöyle devam ediyor:

“Yani Kadıköy’ün dokusuna da uygun filmler olacak. Burada bizi mutlu eden bir talep var. Buranın ilk halini hatırlayanlar inanılmaz mutlu oluyorlar. ‘Bu salonda ne filmler izledik, ne oyunlar gördük’ diyorlar. Onlar buranın yeniden dönüşüne çok mutlular. Gençler geliyor ve hayret ediyorlar, ‘biz burayı nasıl ıskalamışız’ diye. Çünkü İstanbul’da orijinalliği hiç bozulmadan kalan son iki salondan bir tanesi (Diğeri 1946’da hizmete giren Atlas Sineması). Bir tarihi ve hikâyesi var.

Tam 15, öğrenci 13 lira…

“AVM içindeki sinema salonları bize dayatılan büyük bir paketin parçası gibi. Hayatın başka alanlarında da hep bu dayatılan paketlere direndim. Katkı maddeli hiçbir gıda ürünü tüketmedim örneğin, hep doğal beslendim. Bizim salonumuz da öyle, doğal. Diğer sinemalar gibi 12 salonda 5’er hafta gösterilecek filmler gibi bir dayatma içerisinde olmayacak hiçbir zaman.”

’35MM ESKİ FİLMLER DE GÖSTERİLECEK’

Salonun tarihi değeri ve etkileyiciliği kadar ışıklar kapanıp da perde aydınlanınca sunduğu görüntü ve ses kalitesi de önemli. “Sinema demek, ışık ve ses demek,” diyen Kocaoğlu “Bu konuya çok titizlik gösteriyoruz. Dijital projeksiyon makinesine son bir aydır her yönüyle bakımını yaptık. Ömrünü dolduran ampulleri en kalitelileri ile değiştirdik. Bu sayede filmler karanlık oynamayacak. Ayrıca dört adet 35mm projeksiyon makinemiz var ki, bir tanesi pırıl pırıl. Buna İKSV ve Başka Sinema da çok mutlu oldu. Çünkü eski filmler de gösterim şansı bulacak bu sayede,” diyerek, ilerleyen tarihlerde sinema tarihine geçmiş eski filmlerin 35mm kopyaları ile gösterileceğinin müjdesini veriyor.

Sinemayı sadece eğlenceli vakit geçirilecek bir aktivite olarak görmeyenler, iyi filmleri izleme şansını çok az buluyorlar, bulduklarında ise fiziki şartları yeterli olan salonlarda bu filmleri izleyemiyorlardı. Kadıköy Sineması, 319 kişi kapasiteli ve bir istiridye kabuğu şeklindeki ana salonuyla iyi filmlere yakışan ortamı, sinema izleyicisine sunmuş oluyor.

Kadıköy Sineması
Osmanağa Mahallesi, Bahariye Cad. Kadıköy Pasajı No:25, Kadıköy
İstanbul
0 216 337 74 00
info@kadikoysinemasi.com

  Kaynak: Gazete Duvar Kaynak link: https://goo.gl/ZAFKLX   Editör: Adem Erkoçak   Bu haber 130 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Trans tutuklu Diren Coşkun açlık grevini durdurdu Trans tutuklu Diren Coşkun açlık grevini durdurdu Tutuklu trans birey Diren Coşkun’un cezaevi yönetiminin adım atması sonucu açlık..
Otoparkı olmayana ruhsat verilmeyecek Otoparkı olmayana ruhsat verilmeyecek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın otopark yönetmeliği yayınlandı.
STK temsilcilerinden 'Şeker fabrikalarına sahip çıkalım' çağrısı STK temsilcilerinden 'Şeker fabrikalarına sahip çıkalım' çağrısı Burdur'da sivil toplum kuruluşu temsilcileri, özelleştirme kapsamına alınan Burd..
Üniversitede tacize suç duyurusu Üniversitede tacize suç duyurusu Konya Selçuk Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nda görevli iki..
  SİYASET HABERLERİ
Yeni seçim pusulalarının nasıl olacağı belli oldu Yeni seçim pusulalarının nasıl olacağı belli oldu AKP ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemesi dün TBMM'..
CHP'den CHP'den "seçim barajı kaldırılsın" teklifi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), yüzde 10 olan seçim barajının kaldırılması için T..
'Cumhur ittifakı'nın çerçevesi belli oldu... İşte 26 maddelik yasa teklifi 'Cumhur ittifakı'nın çerçevesi belli oldu... İşte 26 maddelik yasa teklifi AKP ile MHP'nin cumhur ittifakı yasa teklifi TBMM'ye sunuldu. Yasa teklifine gör..
"Beyaz AK Partili, beton ve asfaltın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak " Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: Son fabrika satıldığında, son ..
  SPOR HABERLERİ
Beşiktaş sahneye çıkıyor Beşiktaş sahneye çıkıyor Siyah Beyazlılar, ilk kez kaldığı son 16 turunda dünya devi Bayern Münih ile ilk..
Mete Gazoz dünya ikincisi oldu Mete Gazoz dünya ikincisi oldu Mete Gazoz, ABD’de düzenlenen 2018 Salon Dünya Şampiyonası’nda dünya ikinciliği ..
Fenerbahçe'de gece yarısı Ali Koç depremi... 8 bölge sorumlusu istifa etti Fenerbahçe'de gece yarısı Ali Koç depremi... 8 bölge sorumlusu istifa etti Fenerbahçe'de İstanbul bölge sorumluları, gece yarısı gönderdikleri bir bildiriy..
Kış Olimpiyat Oyunları muhteşem bir şölen ile başladı! Kış Olimpiyat Oyunları muhteşem bir şölen ile başladı! PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları başladı. Oyunlar boyunca 7 dalda 15 disi..
  YEREL HABERLERİ
Kocaoğlu'ndan 'Elektrik Fabrikası' çıkışı Kocaoğlu'ndan 'Elektrik Fabrikası' çıkışı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, kentteki Tarihi Elektrik..
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde hedef İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde hedef "sıfır kaza" İş kazaları ve işyerlerindeki riskleri önlemek adına önemli çalışmalar yürüten İ..
Beyşehir'de Fotoğraf Gösterisi ve Sergisi Yoğun İlgi Gördü Beyşehir'de Fotoğraf Gösterisi ve Sergisi Yoğun İlgi Gördü Konya’nın Beyşehir ilçesinde düzenlenen fotoğraf gösterisi ve sergisi etkinliğin..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim Ve Kültür Örgütü: Türkiye’de 15 dil yok olmak üzere Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim Ve Kültür Örgütü: Türkiye’de 15 dil yok olmak üzere UNESCO’nun tahminlerine göre dünyada bin dil var. Bu rakamın neredeyse yarısı yo..
İstanbul Modern taşınıyor İstanbul Modern taşınıyor İstanbul Modern Beyoğlu'na taşınıyor. Müze 18 Mart pazar gününe kadar ziyaret ed..
‘İçinden Caz Geçen Filmler’ başlıyor ‘İçinden Caz Geçen Filmler’ başlıyor Garanti Caz Yeşili, “İçinden Caz Geçen Filmler” serisiyle 25 Şubat’tan itibaren ..
  YAŞAM HABERLERİ
St. Petersburg’da 'üç güneş birden doğdu St. Petersburg’da 'üç güneş birden doğdu Rusya’nın ‘kuzey başkenti’ St. Petersburg’un sakinleri, ışığın kırılması sonucu ..
2040'ta 100 milyonu geçeceğiz! 2040'ta 100 milyonu geçeceğiz! Türkiye İstatistik Kurumu'ndan, Türkiye'nin nüfusunun 2040 yılında 100 milyonu g..
2 bin 200 yıllık tarihi taç ele geçirildi 2 bin 200 yıllık tarihi taç ele geçirildi İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihi eser kaç..
95 yeni öte gezegen keşfedildi 95 yeni öte gezegen keşfedildi Kepler Uzay Teleskobunun tespit ettiği 275 yeni gök cisminin 149'unun öte gezege..
Kış Turizminde Tercihiniz
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 22 14 4 4 41 21 46 +20
2 Galatasaray 22 14 6 2 47 27 44 +20
3 Fenerbahçe 22 12 2 8 44 24 44 +20
4 Beşiktaş 22 11 3 8 41 21 41 +20
5 Kayserispor 22 9 5 8 30 25 35 +5
6 Sivasspor 22 10 8 4 30 33 34 -3
7 Trabzonspor 22 8 5 9 36 32 33 +4
8 Göztepe 22 9 7 6 35 35 33 0
9 Kasımpaşa 22 8 9 5 34 37 29 -3
10 Yeni Malatyaspor 22 7 8 7 24 28 28 -4
11 Bursaspor 22 7 9 6 31 28 27 +3
12 Akhisarspor 22 7 9 6 28 34 27 -6
13 Gençlerbirliği 22 6 9 7 29 35 25 -6
14 Antalyaspor 22 6 10 6 26 39 24 -13
15 Atiker Konyaspor 22 5 11 6 23 30 21 -7
16 Aytemiz Alanyaspor 22 6 13 3 34 43 21 -9
17 Osmanlıspor FK 22 5 13 4 31 43 19 -12
18 Karabükspor 22 3 16 3 15 44 12 -29
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 23 13 5 5 47 30 44 +17
2 Ümraniyespor 23 12 6 5 36 22 41 +14
3 MKE Ankaragücü 23 11 5 7 32 22 40 +10
4 Gazişehir Gaziantep FK 23 10 5 8 39 18 38 +21
5 İstanbulspor 23 11 7 5 26 22 38 +4
6 Altınordu 23 10 7 6 35 28 36 +7
7 Elazığspor 23 9 7 7 30 26 34 +4
8 Boluspor 22 10 9 3 29 21 33 +8
9 Giresunspor 23 8 8 7 28 26 31 +2
10 Balıkesirspor Baltok 23 9 8 6 39 37 30 +2
11 Adanaspor 22 8 8 6 26 34 30 -8
12 BB Erzurumspor 22 7 7 8 26 25 29 +1
13 Samsunspor 23 6 7 10 22 28 28 -6
14 Eskişehirspor 23 8 9 6 41 37 27 +4
15 Adana Demirspor 22 6 10 6 28 33 24 -5
16 Denizlispor 23 6 12 5 24 33 23 -9
17 Manisaspor 23 7 14 2 25 39 14 -14
18 Gaziantepspor 23 1 18 4 9 61 4 -52
Takım O G M B A Y P AV
1 Menemen Belediyespor 23 17 4 2 48 15 53 +33
2 Afjet Afyonspor 23 15 2 6 46 19 51 +27
3 Hatayspor 23 15 4 4 36 11 49 +25
4 Sivas Belediyespor 23 13 3 7 37 17 46 +20
5 Keçiörengücü 23 13 6 4 55 25 43 +30
6 İnegölspor 23 12 4 7 36 27 43 +9
7 Sancaktepe Belediyespor 23 11 4 8 33 19 41 +14
8 Sarıyer 23 11 9 3 34 27 36 +7
9 Kastamonuspor 1966 23 10 10 3 35 28 33 +7
10 Tokatspor 23 8 8 7 25 31 31 -6
11 Etimesgut Belediyespor 23 8 10 5 24 28 29 -4
12 Eyüpspor 23 7 12 4 32 44 25 -12
13 Amed Sportif 23 7 10 6 29 31 24 -2
14 Bucaspor 23 6 12 5 28 39 20 -11
15 Tuzlaspor 23 5 14 4 26 42 19 -16
16 Bodrumspor 23 4 13 6 17 35 18 -18
17 Kocaeli Birlikspor 23 2 18 3 17 49 6 -32
18 Mersin İdmanyurdu 23 1 22 0 11 82 9 -71
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 23 16 2 5 41 12 53 +29
2 Bayrampaşa 23 11 4 8 27 18 41 +9
3 Düzcespor 23 11 6 6 24 22 39 +2
4 Bayburt Grup Özel İdare 23 10 5 8 30 21 38 +9
5 Kemerspor 2003 23 9 5 9 39 30 36 +9
6 Halide Edip Adıvar SK 23 8 4 11 31 22 35 +9
7 Batman Petrolspor 23 8 5 10 27 18 34 +9
8 Ofspor 23 9 8 6 27 20 33 +7
9 Erbaaspor 23 8 6 9 29 24 33 +5
10 Kozan Belediyespor 23 8 10 5 28 31 29 -3
11 Yomraspor 23 7 10 6 17 29 27 -12
12 Bergama Belediyespor 23 7 12 4 22 34 25 -12
13 Yeni Altındağ Bld. 23 6 11 6 24 32 24 -8
14 Çanakkale Dardanel SK 23 5 10 8 26 33 23 -7
15 12 Bingölspor 23 5 10 8 20 30 23 -10
16 Çatalcaspor 23 5 11 7 18 27 22 -9
17 Erzin Belediyespor 23 6 13 4 17 32 22 -15
18 Orhangazi Belediyespor 23 3 10 10 20 32 19 -12
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
16.02.2018 20:00 Atiker Konyaspor 1 - 1 Beşiktaş
17.02.2018 16:00 Demir Grup Sivasspor 3 - 2 Osmanlispor FK
17.02.2018 13:30 Antalyaspor 2 - 1 Kayserispor
17.02.2018 19:00 Fenerbahçe 3 - 0 Aytemiz Alanyaspor
18.02.2018 19:00 Kasımpaşa 2 - 1 Galatasaray
18.02.2018 13:30 Bursaspor 0 - 0 Evkur Yeni Malatyaspor
18.02.2018 13:30 Kardemir Karabükspor 0 - 3 Teleset M. Akhisarspor
18.02.2018 16:00 Trabzonspor 0 - 1 İstanbul Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
20.02.2018 19:00 Gaziantepspor 0 - 1 Altınordu
20.02.2018 16:00 Ç.Rizespor 3 - 0 Balıkesirspor
20.02.2018 16:00 Samsunspor 1 - 1 Ankaragücü
21.02.2018 16:00 Denizlispor 2 - 0 Umraniyespor
21.02.2018 19:00 Elazığspor 2 - 1 Giresunspor
21.02.2018 19:00 İstanbulspor 1 - 0 Manisaspor
21.02.2018 16:00 Eskişehirspor 1 - 4 Gaziantep Bykşhr Bld.
22.02.2018 19:00 Adanaspor - Adana D.Spor
22.02.2018 16:00 Boluspor - Erzurum BB
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.02.2018 13:30 Hatayspor - Tuzlaspor
24.02.2018 13:30 İnegölspor - Sarıyer
24.02.2018 13:30 Sancaktepespor - Kocaeli Birlik Spor
25.02.2018 13:30 Afjet Afyonspor - Etimesgut Belediyespor
25.02.2018 13:30 Kastamonuspor - Menemen Bld.
25.02.2018 13:30 Keçiörengücü - Bodrumspor
25.02.2018 13:30 Tokatspor - 4 Eylül Bld.
25.02.2018 13:00 Amed Sportif - Eyüpspor
25.02.2018 13:30 Mersin İ.Y. - Bucaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.02.2018 13:30 Bayrampaşa - Erzin Belediyespor
24.02.2018 13:30 Bergama Belediyespor - Erbaaspor
25.02.2018 13:30 Yomraspor - Orhangazispor
25.02.2018 13:30 Bayburt Genclikspor - Halide Edip Adivar Spor
25.02.2018 13:30 Kozan Belediyespor - Ofspor
25.02.2018 13:30 Manisa Büyükşehir Belediyespor - Yeni Altindag Belediyespor
25.02.2018 13:30 Batman Pet. - Dardanelspor
25.02.2018 13:30 Catalcaspor - Duzcespor
25.02.2018 13:30 Tekirova Bld. - 12 Bingolspor
HABER ARŞİVİ
Yukarı