Koronavirüste hastaneye yatış şartları değişti
Hastaneler artık solunum sıkıntısı, nefes darlığı ve beslenmede zorluk yaşayan hastaları kabul edecek

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarında hastaneye yatış şartlarını değişirdi.
 
Evde takip ve yatan hasta algoritmasını değiştiren Sağlık Bakanlığı, bir kişinin hastanede yatabilmesi için solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk olması şartı getirdi.
 
Hürriyet’in aktardığına göre Sağlık Bakanlığı ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas-eklem ağrıları, karın ağrısı veya ishal, koku veya tat alma bozukluğu olan kişilerin bundan böyle bakımlarının evde yapılacağını ifade etti.
 
Bu belirtilere, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk eklenmesi durumunda kişi hastaneye yatırılabilecek.
 
Algoritmaya göre kişide solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk belirtileri yoksa, hafif-orta pnömoni olarak kabul edilecek ve 5 gün süreyle hidrosiklorokin ya da favipravir başlanacak.
 
Sigara kullanana yakından
 
İleri yaş olanların, bağışıklığı baskılanmış kişilerin (HIV’le infekte, organ nakli yapılmış olanlar, sistemik kortikosteroidler dahil immunosupresif ilaç kullananlar), kanser, KOAH, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon gibi hastalığı olanlar, obezler, sigara içicisi ve hamile olanlarda hastalığın daha ağır seyredebilme riski bulunduğu belirtilerek bu hastaların evde takiplerinin daha yakından yapılması gerektiği belirtildi.
 
Türkiye’de son durum
 
Türkiye'de son 24 saatte 1172 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 16 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 239 bin 622, can kaybı 5 bin 829 oldu.
 
 
 
Hürriyet, Independent Türkçe

Diğer Yazılarımız