Yunus Emre Anma yılında anlamlı proje!
Yunus Emre'nin 700'üncü ölüm yıl dönümü nedeniyle ilan edilen "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Yunus Emre Enstitüsü, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Ankara Olgunlaştırma Enstitüsü iş birliğiyle o dönemde giyilen kıyafetler ve Yunus Emre'nin felsefesini anlatan resimlerin yer aldığı "Gel Gör Beni" sergisi açıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde gerçekleştirilen açılışa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ile çok sayıda davetli katıldı.

Çam, açılışta yaptığı konuşmada, 2021'in Hacı Bektaş Veli'nin 750'nci vefat yılı, Ahi Evran'ın ise 650'nci doğum yılı olduğunu belirterek "Bakıldığı zaman birbiriyle kenetlenmiş büyük bir manevi zenginliğin içinde yer alıyoruz. O büyük insanların sağladığı büyük medeniyetin ve hazinenin üzerindeyiz." dedi.

Orta Asya'nın önemli kentlerine Türkiye'den doğrudan uçuşların başladığını hatırlatan Çam, "Fiziken yaklaştığımız bu bölgelere, bu tür etkinliklerle manen yaklaşıyoruz." diye konuştu.

Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında 81 ilde ve dünyanın 81 ülkesine 1800'ü aşan etkinlik gerçekleştirileceğini söyleyen Çam, "Bu faaliyetlerle sadece Türk dünyasına değil, bizi anlamak istemeyen, İslam'ı yanlış biçimde anlatmak isteyen, terörle birleştirerek tehlikeli bir imaj oluşturarak İslamofobik çalışmalar yürüten dünyaya da dinimizin, peygamberimizin, Kur'an'ın mesajlarını doğru şekilde anlatacağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Çam son olarak  'Türk dünyasının derin estetik anlayışını ve İslam’ın sevgi, merhamet ve barış mesajlarını tüm dünyaya anlatabilmek için bir fırsat olan Yunus Emre yılı kapsamında düzenlen bu anlamlı etkinlikte emeği geçen Ankara Olgunlaşma Enstitüsü sanatçılarına ve TÜRKSOY’a teşekkür ediyorum' dedi.

 

 

 

Diğer Yazılarımız