HABER AKIŞI

Nijerya: Açlık sınırındaki kadınlar, onları kurtardığını iddia eden askerler ve milisler tarafından tecavüze uğradı

 Tarih: 28-05-2018 14:01:00  -   Güncelleme: 28-05-2018 14:11:59

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) bugün yeni bir rapor yayımlayarak, Boko Haram silahlı grubunun acımasız hakimiyetinden sağ kurtulan binlerce kadın ve kız çocuğunun, kendilerini kurtardığını iddia eden Nijeryalı güvenlik güçleri tarafından daha da fazla istismar edildiğini açıkladı.

“Bizi aldattılar” başlıklı rapor, Nijerya ordusu ile - orduyla birlikte çalışan milis gücü – Sivil Birleşik Görev Gücü’nün (Sivil BGG) kadınları eşlerinden ayırdığını, şehir dışındaki “uydu kamplarda” mahsur tuttuğunu ve kadınların bu kamplarda zaman zaman yiyecek karşılığında olmak üzere tecavüze uğradığını ortaya koyuyor. UAÖ, ayrıca Nijerya’nın kuzeybatısında yer alan Borno eyaletindeki kamplarda 2015’ten beri binlerce kişinin açlıktan öldüğüne ilişkin kanıtlar topladı.

UAÖ Nijerya Şubesi Direktörü Osai Ojigho konu hakkında yaptığı açıklamada, “Boko Haram’ın elinde bunca acı çeken insanların bir de Nijerya ordusu tarafından dehşete düşürecek şekilde istismara maruz kalması inanılmaz bir durum” dedi. Ojigho, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadın ve kız çocuklarının, yetkililerden koruma elde edeceği yerde, açlık veya kıtlıktan kaçmak için tecavüze boyun eğmeye zorlandı.”

Bazı durumlarda istismarın Boko Haram’la bağlantılı olduğu varsayılan kişilere zulmetme alışkanlığının bir parçası olduğu görülüyor. Kadınlar, gördükleri muameleden şikayet ettiklerinde güvenlik görevlileri tarafından dövüldüklerini ve kendilerine “Boko Haram’ın eşleri” denildiğini bildirdi.

Nijerya ordusu bölgeyi 2015’te silahlı gruptan geri aldığında kırsal kesimdeki köylerde yaşayan insanların uydu kamplara gitmelerini emretti. Evlerinde kalan insanların gelişigüzel biçimde öldürüldüğü bazı vakalar da yaşandı. Yüzbinlerce kişi bu bölgeden kaçtı veya kaçmaya zorlandı.

Ordu, uydu kamplara ulaşan herkesi güvenlik taramasından geçirdi. Bazı yerlerde 14 ila 40 yaşları arsındaki erkeklerin ve erkek çocuklarının çoğunu ve eşleri olmaksızın seyahat eden kadınları gözaltına aldı. Çok sayıda erkeğin gözaltına alınması, kadınları ailelerinin bakımını yalnız başlarına üstlenmek zorunda bıraktı.

Aç bırakılan kadınlar tecavüze ve cinsel sömürüye uğradı

Çok sayıda kadın, uydu kamplardaki askerlerin ve Sivil BGG üyelerinin kadınlara tecavüz etmek için güç kullandığını ve onları tehdit ettiğini anlattı. Kadınları “kız arkadaşları” olmaya zorlamak için açlıklarından faydalanmak ve böylece kadınları devamlı olarak seks yapmaya hazır tutmanın da buna dahil olduğu öğrenildi.

Beş kadın UAÖ’ye kıtlığa benzer koşulların hüküm sürdüğü Bama Hastanesi kampında 2015 sonu ile 2016 başında tecavüze uğradığını söyledi.

20 yaşındaki Ama (gerçek ismi değil) şunları anlattı: “Size yiyecek verirler ama gece saat 05:00 veya 06:00 civarında geri gelip onlarla birlikte gitmenizi söylerler… [Sivil BGG’ye bağlı] bir erkek bana yiyecek getirdi. Ertesi gün, gidip çadırından su almamı söyledi [ben de gittim]. İçeri girdikten sonra çadırın kapısını kapattı ve bana tecavüz etti. ‘Sana bunları verdim, onları istiyorsan karı-koca olmamız gerekir’ dedi.”

Aynı kamptaki diğer on kadın da açlıktan ölmemek için güvenlik görevlilerinin “kız arkadaşları” olmaya zorlandığını ifade etti. Bu kadınların büyük bir kısmı kampta yiyecek, su ve sağlık hizmeti olmaması nedeniyle zaten çocuklarını ve diğer yakınlarını kaybetmişti. Kadınların yeterli gıda ve geçim imkanına erişim açısından hala çaresiz olmaları nedeniyle cinsel sömürü de ürkütücü boyutlarda devam ediyor.

Kadınlar, cinsel sömürünün planlı bir sisteme göre gerçekleştirildiğini söyledi. Buna göre askerler kampa açıkça seks için geliyor, Sivil BGG üyeleri “çok güzel” kadınları ve kız çocuklarını seçiyor ve dışarıda bekleyen askerlere götürüyor. Kadınlar, seks taleplerini geri çeviremeyecek kadar çok korktuklarını ifade ediyor.

Osai Ojigho, “Bu denli baskıcı koşullar altında seks, fiziksel güç kullanılmasa da  tecavüzdür. Yaptıkları Nijerya askerleri ile Sivil BGG üyelerinin yanına kalıyor. Herhangi bir yaptırıma uğramayacakmış gibi davranıyorlar, ancak sorumlular ve bu durumun rahatlıkla sürmesine izin veren üsleri uluslararası hukuka göre suç işlediler. Bu kişilerden hesap sorulmalıdır” dedi.

Açlık sonucu ölümler

Uydu kamplarda mahsur kalan insanlar, 2015 yılı başından itibaren, insani yardımın daha çok miktarda ulaştığı 2016 yılı ortasına kadar şiddetli bir gıda kıtlığıyla karşı karşıya kaldı.

Bu süre içinde sadece Bama Hastanesi kampında en az yüzlerce, muhtemelen de binlerce kişi öldü. Görüşme yapılan kişiler birbirleriyle tutarlı bir şekilde bu aylarda her gün 15 ila 30 kişinin açlık ve hastalıktan öldüğünü bildirdi. Bu zaman zarfında kampın içindeki mezarlığın hızla genişlediğini gösteren uydu görüntüleri tanıklıkları doğruluyor. Banki ve Dikwa’daki kamplar gibi, diğer uydu kamplarda da her gün çok sayıda kişi öldü.

Haziran 2016’dan itibaren BM ve diğer insani yardım kuruluşları uydu kamplara yönelik insani yardım miktarını artırdı. Buna rağmen birçok kadın, yeterli gıdaya erişimleri üzerindeki engellerin sürdüğünü ve kamplardan ayrılma imkanlarına getirilen sınırlandırmaların bu durumu daha da ağırlaştırdığını söyledi.

Dikwa kasabasındaki uydu kamplara 2017 yılı ortasında ulaşan bazı kadınlar, kampa geldiklerinden beri hiç gıda desteği almadıklarını söyledi. Bu kadınlar, amplarda süregelen açlık, hastalık ve ölümleri tarif etti.

2017 yılının sonlarına doğru Dikwa kasabasına ulaşan ve Fulatari kampında yaşayan Yanna (gerçek ismi değil) UAÖ’ye şunları söyledi: “İnsanlar ölüyor, [devamlı olarak cenazeleri] defnediliyor, defnediliyor, defnediliyor. Bir gün defnedilenin belki de benim cenazem olacağını düşünüyordum.”

Geniş çaplı yolsuzluk, hükümetin ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin gıda dağıttığı yerlerde bile birçok kişinin gıdaya erişimini engelledi.

Osai Ojigho, “Koşulların ölüme yol açtığı gerçeği kamp yöneticileri tarafından bilinmesine rağmen insanları yeterli gıda olmaksızın kamplarda mahsur bırakmak insan hakları hukukunun ve uluslararası insancıl hukukun ihlalidir. Bunların olmasına izin verenler cinayet suçlusu olabilir” dedi.

Giwa kışlasında gözaltında tutulan kadınlar

UAÖ’nün yaptığı araştırma yüzlerce kadının da çocuklarıyla birlikte 2015’ten beri kötü bir şöhrete sahip olan Giwa Kışlası askeri gözaltı merkezinde tutulduğunu ortaya koyuyor. Kadınların çoğu serbest bırakılmış olsa da belirsiz sayıda kadın hala askeri gözaltında tutuluyor.

2015’ten beri gözaltına alınanların birçoğu Boko Haram’ın insan kaçırma ve zorla evlendirme uygulamalarının mağduru olmuş kişiler. Bu kadınlar, ordu tarafından kurtarılmak yerine sözde “Boko Haram eşleri” olarak gözaltına alınıyor.

UAÖ’ye Giwa kışlalarındaki cinsel şiddetle ilgili beş bildirim ulaştı. Bunun yanı sıra yedi kadın, kaldıkları kirli ve aşırı kalabalık koğuşlarda hiçbir tıbbi destek olmaksızın doğum yaptığını söyledi. 2016’dan beri en az 32 bebek ve çocuk ile beş kadın gözaltında öldü.

Osai Ojigho, “Kadınları ve kız çocuklarını Boko Haram üyeleriyle evlendiklerini iddia ederek gözaltına almak hem uluslararası insan hakları hukuku hem de Nijerya yasaları gereğince hukuka aykırıdır, üstelik de ayrımcıdır” dedi.

Boko Haram’ın gerçekleştirdiği istismarlar

Görüşme yapılan kadınlar çoğunlukla aylarca veya yıllarca Boko Haram’ın baskıcı hakimiyeti altında yaşadı. Bazıları Boko Haram üyeleriyle evlenmeye zorlandığını ya da silahlı grubun sert kurallarına uymadığı yakalandığında kırbaçlandığını söyledi. Yedi kadın, kaçmaya çalışırken yakalanan aile üyelerinin veya komşularının infaz edildiğine tanık olduğunu ifade etti.

Harekete geçme vakti

Çeşitli sivil toplum ve insani yardım örgütleri 2015’ten beri Nijerya’nın kuzeydoğusunda ülke içinde yerinden edilenlerin kaldığı kamplarda yaşanan cinsel şiddet ve ölümleri rapor ediyor. Yetkililerin sıklıkla buna benzer raporlara yönelik soruşturma yapma sözü vermesine rağmen sorunu ele almak üzere hiçbir somut adım atılmadı ve göründüğü kadarıyla hiç kimse adalet önüne çıkarılmadı. Soruşturma raporları kamuoyuna açıklanmadığı için soruşturma yapılıp yapılmadığı da her zaman belli olmuyor.

Nijerya Başkan Vekili Yemi Osinbajo Ağustos 2017’de ordunun sahip olduğu insan hakları yükümlülüklerine uygun davranıp davranmadığını değerlendirmek üzere Başkanlık Soruşturma Heyetini oluşturdu. Çok sayıda kadın Heyet önünde tanıklık yaptı ve Heyet hazırladığı raporu Şubat 2018’de Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari’ye sundu.

“Cumhurbaşkanı Buhari’nin Nijerya’nın kuzeydoğusundaki yerinden edilen insanların insan haklarını korumaya yönelik kararlılığını kanıtlamasının zamanı geldi. Bu korkunç ihlallere son vermenin tek yolu bölgedeki cezasızlık iklimine son vermek ve hiç kimsenin tecavüz veya cinayetle ilgili cezasız kalmamasını sağlamaktır” diyen Osai Ojigho, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Nijerya yetkilileri kuzeydoğudaki savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara ilişkin soruşturmalar yapmalı – veya daha önce yapılan soruşturmaları kamuoyuna açıklamalıdır. Ayrıca maddi yardım sağlayan hükümetlerin de desteğiyle acilen uydu kamplarda yaşayan insanların yeterli gıdaya erişimleri olmasını ve askeri gözaltı merkezlerinde keyfi biçimde gözaltında tutulanların serbest bırakılmasını güvence altına almalılar.”

UAÖ’nün 250’den fazla görüşmeyi içeren kapsamlı bir araştırma sonucunda hazırladığı rapor, Nijerya ordusunun Bama, Banki, Rann ve Dikwa da dahil olmak üzere Borno eyaletine bağlı yedi kasabada kurduğu uydu kamplarını kapsıyor. Raporda ayrıca gözaltından serbest bırakılan 48 kadın ve kız çocuğu ile yapılan görüşmelerin yanı sıra video, fotoğraf ve uydu görüntüleri üzerinde yapılan değerlendirmelere yer veriliyor.

UAÖ, bulgularını Nijerya yetkilileri ile paylaştı, ancak raporun yayımlandığı tarihte yetkililerden henüz bir cevap alamadı.

 

  Kaynak: Uluslararası Af Örgütü   Bu haber 223 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
BOTAŞ Ağustos'ta Elektrik Santrallerine Doğalgazı Zamlı Tarifeden Satacak BOTAŞ Ağustos'ta Elektrik Santrallerine Doğalgazı Zamlı Tarifeden Satacak Elektrik santralleri için mevcut dolar kurunu 6,50 TL'den sabitleyen BOTAŞ, dola..
Kofi Annan hayatını kaybetti Kofi Annan hayatını kaybetti Eski Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Kofi Annan hastanede hayatını kaybetti...
  SİYASET HABERLERİ
Erdoğan: Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz Erdoğan: Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Tayyip Erdoğan, AKP'nin olağan kongresi öncesi salon..
CHP’li Emecan, mevsimlik işçilerin dramını Meclise taşıdı CHP’li Emecan, mevsimlik işçilerin dramını Meclise taşıdı CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan Mevsimlik işçilerin yaşadıkları s..
MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 50'ye yükseldi MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 50'ye yükseldi MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı, İYİ Parti'nin 2. Olağanüstü Kurultayı'nda Gen..
  SPOR HABERLERİ
9 Süper Lig ekibine TFF'den 2.6'şar milyon TL 9 Süper Lig ekibine TFF'den 2.6'şar milyon TL Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nun ilk haftası tamamlandı. 9 ..
Ramil Guliyev altın madalya kazandı Ramil Guliyev altın madalya kazandı Avrupa Atletizm Şampiyonası 200 metre finalinde milli atlet Ramil Guliyev, birin..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
“Cumartesi Anneleri’nin direnişi umarım herkese ulaşır” “Cumartesi Anneleri’nin direnişi umarım herkese ulaşır” Sanatçı Ceylan Ertem, kayıp yakınlarıyla beraber Cumartesi Anneleri’nin direnişi..
Youtube'u korkutan film! Youtube'u korkutan film! Korku filmi The Nun'ın fragmanı 'fazla korkutucu' bulundu. Altı saniyelik fragma..
  YAŞAM HABERLERİ
Türkiye'de ilk: Hava taksi Türkiye'de ilk: Hava taksi Denizlili Hüseyin Ümit Ercan, yamaç paraşütüyle başladığı pilotluk merakını hava..
Uzayda yeni bir çöl bulundu Uzayda yeni bir çöl bulundu Evrenin en eski galaksilerini izleyen astronotlar, bir uzay çölü daha tespit ett..
Yargıtay'dan 'yıllık izin' kararı: İşveren belirler Yargıtay'dan 'yıllık izin' kararı: İşveren belirler Yargıtay, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emsal nitelikte bir karara ..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
17.08.2018 21:45 Trabzonspor 3 - 1 Demir Grup Sivasspor
18.08.2018 19:15 Bursaspor 0 - 0 Kayserispor
18.08.2018 21:45 Antalyaspor 3 - 3 Atiker Konyaspor
18.08.2018 21:45 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 0 Fenerbahçe
19.08.2018 19:15 Erzurum BB - Beşiktaş
19.08.2018 21:45 Aytemiz Alanyaspor - Ankaragücü
19.08.2018 21:45 Galatasaray - Göztepe
19.08.2018 19:15 Teleset M. Akhisarspor - Ç.Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı