HABER AKIŞI

Nişasta bazlı şeker kısırlık yapıyor

 Tarih: 09-04-2018 09:38:36
Şeker-İş’in ‘Pancar Tarımı ve NBŞ Gerçeği’ raporunda NBŞ’nin, obeziteye bağlı kanser, karaciğerde yağlanma, astım ve birçok hastalığa neden olduğu belirtildi.

Hükümetin, 14 şeker fabrikasını satışa çıkarması, nişasta bazlı şeker tartışmalarını da beraberinde getirdi. Şeker-İş Sendikası’nın geçen yıl hazırladığı “Pancar Tarımı, Şeker Sektörü ve Nişasta Bazlı Şekerler (NBŞ) Gerçeği” başlıklı rapor NBŞ’nin insan sağlığını nasıl tehdit ettiğini gözler önüne serdi. Bugüne kadar hükümet yetkisini, NBŞ kotasını artırma yönünde kullanmışken, özelleştirmenin gündeme gelmesiyle geniş kitlelerin tepkisi üzerine yüzde 10 olan NBŞ kotasını yüzde 5’e düşürdü. Ancak fabrikaların özelleştirilmesinin ardından kapanacağı ve pancar üretiminin azalacağı kanısı nedeniyle NBŞ tartışmaları gündemdeki yerini koruyor.

Şeker-İş’in raporunda, bugün pancar şeker sanayini ve şeker pancarı tarımını baltalayan en önemli sorunların başında nişasta bazlı şeker üretiminin geldiği belirtildi. Nişasta bazlı şekerlerin, insan sağlığı açısından obeziteye bağlı kanser, karaciğerde yağlanma, trigliserit seviyesinin yükselmesi, astım ve daha birçok hastalığa neden olması itibarıyla tıp çevrelerince tartışıldığı hatırlatılan raporda, şu bilgilere yer verildi:

300 MİLYON TL’LİK KAYIP

“Ülkemizde şeker, dünya ortalama büyüme hızının ancak yarısı düzeyinde büyürken, mısır şurupları, dünya ortalamasının 4 katı, yüksek yoğunluklu tatlandırıcılar, dünya ortalamasının 10 katının üzerinde büyümektedir. NBŞ kotalarının artırılması millî ekonomimize zarar veriyor. Çünkü; her kota artırımı 10 binlerce pancar üreticisini işsiz bırakacak. Avrupa ülkeleri NBŞ kotaları ortalaması yüzde 1-2 iken ülkemizde yüzde 10 olarak belirlenen NBŞ kotasının her yıl yüzde 50 oranında artırılması pancar şekeri üretimi üzerinde yılda 120 bin tonluk daralmaya neden olmaktadır.”

Pancar şekerinin üretim kapasitesinde meydana gelecek düşüş neticesinde doğrudan istihdam ve nakliye sektörünün yaşadığı daralma ile tarımsal istihdamda yılda yaklaşık 10 binlerce tarım işçisi işsiz kalacağı vurgulanan raporda, bu durumun milli ekonomide yaklaşık 300 milyon TL’lik kayba neden olacağına dikkat çekildi. Raporda şunlar kaydedildi: “Diğer bir anlamda bu durum 210 bin dekar alanda pancar tarımı yapılamaması ve 300 bin ton besi hammaddesi olan küspenin ve kozmetik, ilaç, alkol gibi sektörlerde kullanılan 50 bin ton melasın yok olması demektir. Şeker sektörü mevsim koşulları itibarıyla kaba yem ihtiyacının zirveye çıktığı bir dönemde devreye girerek ülkemiz hayvancılığının önemli bir eksiğini kapatmaktadır. Yüksek şeker potansiyeline sahip Türkiye’de şeker pancarı tarımı ve endüstrisinin korunması, desteklenmesi ve geliştirilmesi gerekliliğinden hareketle NBŞ kotasının AB normlarında tespit edilmesi gerekmektedir.”

DANIŞTAY’IN NBŞ KARARI

Raporda Şeker-İş Sendikası’nın 2005 yılından bu yana NBŞ kotasının artırılmasının iptaline yönelik Danıştay’a açtığı hemen her davanın kazanılmasına rağmen NBŞ kotalarındaki oynak sistemin Türkiye şeker sektörünün altını oyduğu belirtildi.

NBŞ üretiminin, her yıl yaklaşık 500 bin ile 1 milyon ton arasında mısır ithalini de beraberinde getirdiği belirtilen raporda şu ifadelere yer verildi: “Milletimiz GDO’lu mısır tüketmekle karşı karşıya bırakılmaktadır. GDO’lar yüzünden fareler bile üreyemiyor, organları küçülüyor. Türkiye’nin ihtiyacı olan şey GDO değil, coğrafyasında şeker pancarı gibi son derece rahat yetiştirebileceği tarım ürünleri için doğru bir tarım politikası uygulamasıdır. GDO’lu ürün satılması ticari, tüketilmesi ise insani intihardır.”

DOĞAL OLMAYAN ŞEKER ÖMRÜ KISALTIYOR

Günümüzde satışa sunulan hemen her tatlı yiyecek ve içeceğin içinde tatlandırıcı olarak normal şeker yerine mısır şurubu kullanıldığı ifade edilen raporda şunlar kaydedildi: “Utah Üniversitesi, doğal şeker olan pancar yerine mısırdan elde edilen NBŞ yaşam süresini kısalttığını tespit etti. Aynı araştırmada NBŞ’nin kısırlığı artırdığı da görüldü.

Fruktozlu mısır şurubu kullanılan ülkelerde diyabet sıklığı yüzde 20 daha yüksek. Global Public Health dergisinde yeni yayımlanan bir çalışmaya göre, dünya genelinde yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ) kullanılmasının tip 2 diyabet epidemisinde önemli bir risk faktörü olduğu açıklandı. Buna göre, gıda üretiminde YFMŞ kullanan ülkelerde kullanmayan ülkelere göre yüzde 20 daha yüksek diyabet sıklığı mevcut. Çalışmada ayrıca toplam şeker tüketimi ve obezite düzeyinden bağımsız olarak YFMŞ’nin ‘diyabet sıklığının anlamlı olarak artırdığı’ saptandı.”

TÜRKİYE'DE ŞEKER PANCARININ ÖNEMİ

Türkiye şeker sanayisinin, yıllar boyunca kontrollü bir teknik tarım sisteminin uygulanması sonucu, pancar verimi ve üretim kalitesi açısından Dünya ve AB ile rahatlıkla rekabet edebilecek seviyeye ulaştığı belirtilen raporda şeker pancarının ülkemiz için önemi şöyle anlatıldı: “Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi ve stratejik konumu göz önüne alındığında; doğrudan tarımsal üretimin ve işlenmiş tarımsal ürünlerinin dünya pazarlarına iletilmesi ile ilgili gücümüzün önemi açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki şeker sanayi, Türkiye için hem sektörel hem de sosyo-politik olarak son derece büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde şeker pancarı, tarımın önemli bir parçası olup, 100 bini aşkın pancar üreticisi tarafından tarımı yapılmaktadır. Şeker pancarı, tarım ve endüstri kesiminde geniş istihdam olanağı sağlama özelliğiyle, bu özelliği dikkate alındığında, üreticilerin yanı sıra, şeker sanayisinde çalışanıyla, alt sektör çalışanıyla ve aileleriyle birlikte toplam 10 milyona yakın insanı ilgilendirmekte olduğu ortaya çıkmaktadır.

Şeker pancarı üretimi dünyada bir çok ülke tarafından desteklenmekte iken, ülkemizde kotalarla sınırlandırılmakta, kotalar yıllar itibariyle azaltılırken, şeker pancarı alım fiyatları ise maliyetlerin bile karşılanmasına imkân vermeyecek düzeyde belirlenmektedir. Üreticiler ürünlerinden elde ettikleri hasılat ile hayatlarını zorlukla idame ettirmekte, bankalardan kredi almak suretiyle borçlanmaktadırlar.”

ÜRETİCİ-İŞÇİ-DEVLET

Türk şeker sektörüne pancar üreticisi, şeker işçisi ve kamunun içinde yer aldığı bir yapılanma ile sahip çıkılması gerektiği vurgulanan raporda şöyle denildi: “AB ülkelerindeki politika reformları göz önüne alındığında, Türkiye’de önümüzdeki dönemlerde özelleştirme politikalarının değişmesi ve fabrikaların kapasite kullanımının artırılması kaçınılmaz olacaktır.

Dünyada yönetim modellerinde sektörün tüm paydaşlarına karar alma sürecinde yer verilip uzlaşma içinde karar alınmaktadır. Şirketlerin bünyesinde ilgili sivil toplum kuruluşları, işçi temsilcisi, ticari birlik temsilcilerinin de yer aldığı, denetim kurulları bulunmaktadır. Bütçe, finans, planlama gibi önemli konularda denetim kurulunun onayı gerekmektedir.”

  Bu haber 173 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
MEB danışmanı, AKP parti adayından tepki: Şunu aldırayım MEB danışmanı, AKP parti adayından tepki: Şunu aldırayım Muğla'nın Milas ilçesi'ndeki semt pazarında seçim çalışması yaparken, bir kişi i..
İsveç'ten gelen parlamentere havalimanında sınırdışı İsveç'ten gelen parlamentere havalimanında sınırdışı İsveç Parlamentosu’nun Irak kökenli Kürt üyesi Cebar Emin'in, 24 Haziran’da yapı..
Adil Seçim Platformu: 415.000 sandık kurulu üyesi ve 195.000 müşahit görevlendirdik Adil Seçim Platformu: 415.000 sandık kurulu üyesi ve 195.000 müşahit görevlendirdik Adil Seçim Platformu, 24 Haziran’da 415.000 sandık kurulu üyesi ve 195.000 müşah..
  SİYASET HABERLERİ
Mersin Milletvekili Adayı Av. Ali Mahir Başarır seçim çalışmalarını hızlandırdı Mersin Milletvekili Adayı Av. Ali Mahir Başarır seçim çalışmalarını hızlandırdı 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan genel seçime 2 gün kala seçim çalışmaların..
Ankara'da sahte HDP, İYİ Parti ve CHP bildirileri dağıtıldı Ankara'da sahte HDP, İYİ Parti ve CHP bildirileri dağıtıldı Ankara’da CHP, İYİ Parti ve HDP adına sahte bildiriler dağıtıldı. HDP’nin vek..
Cumhurbaşkanı adaylarının Google performansları Cumhurbaşkanı adaylarının Google performansları Google arama hacimlerinin trendlerini gösteren Google Trends yazılımında, 24 Haz..
Kılıçdaroğlu: Devlet ile hükümet farklıdır Kılıçdaroğlu: Devlet ile hükümet farklıdır Kılıçdaroğlu, bugünkü seçim çalışmalarına PERPA Ticaret Merkezi'nde, PERPA Yönet..
  SPOR HABERLERİ
Bu sezonun adı ''Lefter'' Bu sezonun adı ''Lefter'' Her sezon bir efsane ismin verildiği Süper Lig'de, 2018-2019 sezonunun ismi, Fen..
Rusya'da Mesut ve İlkay protesto edildi Rusya'da Mesut ve İlkay protesto edildi Alman taraftarların Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a tepkisi dinmek bilmiyor...
Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar... Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar... Dünyası Kupası, bugün ev sahibi Rusya'nın Suudi Arabistan'la yapacağı açılış maç..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı'na kapatma kararı MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı'na kapatma kararı İstanbul Beşiktaş’taki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul..
'Farklı bir erkeklik umut edilebilir mi?' 'Farklı bir erkeklik umut edilebilir mi?' Uçan Süpürge Vakfı'nın organize ettiği, "Farklı bir erkeklik umut edilebilir mi?..
Bükreş'ten 'Kelebekler'e En İyi Film ödülü Bükreş'ten 'Kelebekler'e En İyi Film ödülü Tolga Karaçelik'in yönettiği Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan'ın ba..
Munzur'da OHAL'e rağmen festival Munzur'da OHAL'e rağmen festival Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), her yıl Temmuz ayının son haftası Tunceli..
  YAŞAM HABERLERİ
"Her yer İzmir gibi olsun" CHP'nin Cumhurbaşkanı Muharrem İnce'nin mitingi ile gündeme gelen İzmir, Büyükşe..
Üniversiteliler, yoga yaptı Üniversiteliler, yoga yaptı 'Dünya Yoga Günü' nedeniyle bir grup üniversiteli bir araya gelerek yoga yaptı...
İnternette soğan esprileri İnternette soğan esprileri Soğan ve patates fiyatlarının önlenememesi sosyal medya kullanıcıları tarafından..
Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz Dünya Kupası heyecanı sürerken Moskova'daki Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle'..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:45 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Bursaspor
12.08.2017 20:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
12.08.2017 21:50 Aytemiz Alanyaspor 1 - 3 Kasımpaşa
12.08.2017 20:00 Gençlerbirliği 1 - 1 Kardemir Karabükspor
12.08.2017 21:45 Göztepe 2 - 2 Fenerbahçe
13.08.2017 21:45 Beşiktaş 2 - 0 Antalyaspor
13.08.2017 20:00 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Osmanlispor FK
13.08.2017 20:00 Trabzonspor 2 - 1 Atiker Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı