Soma davasında karar belli oldu
Soma maden katliamının yeniden görülen davasında, "Bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma" suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 20 yıl Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Evinç beraat, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu 12 yıl 6 ay hapis cezalarına çarptırıldı.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te 301 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan maden faciasıyla ilgili görülen davada karar çıktı.
 
Yargıtay'ın tartışmalı bozma kararından sonra 14 Haziran'da görülen 3. duruşmada sanıkların son sözlerini alan mahkeme, Soma Holding'in patronu Can Gürkan, Işıklar İşletme Müdürü Haluk Evinç, Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt hakkındaki kararını açıkladı.
 
Mahkeme heyetinin kararı okumaya başlamasıyla birlikte duruşma salonunda protesto sesleri yükseldi. 301 madencinin yakınları, olaya tepki gösterdi. 
 
Yargıtay kararı onarsa Can Gürkan 2 yıl 6 ay daha hapis yatacak
 
Mahkeme, Can Gürkan'ın bilinçli taksir suçlamasıyla 20 yıl, Adem Ormanoğlu'nun ve Efkan Kurt'un 12 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Haluk Evinç ise beraat etti.
 
Bu karara göre, geçen yılki infaz düzenlemesi uyarınca Can Gürkan'a verilen 20 yıl cezanın infazı yarı yarıya indirilerek 10 yıl olacak. 3 yıl denetimli serbestlik ve Gürkan'ın hapiste kaldığı 4.5 yıl da düşüldüğünde 2.5 yıllık infaz kalacak. Yargıtay Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını onarsa, Can Gürkan 2.5 yıl daha hapis yatacak.
 
Can Gürkan'a madencilik yasağı yok
 
Mahkeme, Can Gürkan’ı ‘bilinçli taksir’ suçlamasıyla önce 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ardından Gürkan’ın ‘mesleki formasyon ve saha bilgisine dair subjektif durumu uyarınca’ verilen cezada artırım yapılarak 20 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.  Maden işletmeciliğinin ruhsatnameye bağlı olarak yürütülen bir meslek olmadığını belirten heyet, Gürkan’ın bu işi yapmasının yasaklanmasına yer olmadığına hükmedildi. 
 
Baş mühendislik yasağı
 
Heyet, Türkiye Kömür İşletmeleri baş kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt’un ise geçmişlerinin sabıkasız olduğunu, olaydan sonra dosyaya yansıyan olumsuz bir durumlarının bulunmadığını ve cezanın gelecekleri üzerinde etki bırakacağını belirtti. Her ikisinin de indirim uygulanarak ‘bilinçli taksir’ suçundan 12 yıl 6’şar ay hapisle cezalandırılmalarına hükmedildi. İkisinin de belli bir meslek veya sanatın gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla ceza aldıklarını kaydeden heyet, iki yıl süreyle kontrol teşkilatı başmühendisliği görevinin yasaklanmasına karar verildi.
 
23 kişinin ölümünden sorumlu olmakla suçlanan sanığa beraat
 
Ceza alan hiçbir sanığın tutuklanmadığı davada, Kurt ve Ormanoğlu'nun infazı, Yargıtay kararı onarsa 3 yıl olacak. Madende facia yaşandığı sırada işçileri içerideyken hava akışını değiştirdiği için avukatlar tarafından en az 23 kişinin ölümüne sebep olmakla suçlanan Haluk Evinç ise beraat etti. 
 
Madenci annesi: Ankara'daki dev devrilmedikçe adalet olmayacak
 
Kararın ardından duruşma salonu önünde madenci yakınları ve avukatlar açıklama yaptı. Hayatını kaybeden madencilerden Kader Kaya'nın annesi Elmas Kaya, "Ankara'daki dev devrilmedikçe adalet olmayacak. Biz çok şeyleri unuttuk. Dünyayı sevdik ahireti unuttuk. Malı mülkü sevdik, hesabı unuttuk. Allah cümlesinin belasını versin." ifadelerini kullandı.
 
 
Avukat Atalay: En ucuz gider kalemi işçi canı
 
Madenci avukatlarından Can Atalay ise yaptığı açıklamada, "İşverenler için en ucuz gider kaleminin işçi canı olduğu kanıtlandı" dedi. 

Diğer Yazılarımız