HABER AKIŞI

Torunoğulları "Kars'a olan sevdam hiç bitmedi"

 Tarih: 21-06-2018 12:52:52
Ekonomi dünyasının duayen gazetecisi Celal Toprak, Avrupa'nın birçok ülkesinde ve Türkiye'de yatırımları bulunan Hollanda merkezli Edestaal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları ile sektöre dair keyfili bir söyleşi gerçekleştirdi.

Hollanda ile ticari ve kültürel ilişkilerimizde önemli bir ara bulucu olan Turgut Torunoğulları Kars’tan Hollanda’ya uzanan başarı hikayesinden bahsetti.

-Öncelikle sizi biraz tanıyalım Sayın Turgut Bey. Nasıl bir ailede yetiştiniz? Varlıklı bir aile miydi aileniz?

Kars standartlarına göre iyi gelirli bir ailede yetiştim. Zaten Hollanda’ya da ihtiyacım olduğu için gitmiş biri değilim. İlkokulda tanıştığım eşim ailesi ile Hollanda’ya gittiler. Biz de askerlikten hemen sonra 1980 yılında onların peşine takıp gittik.

- Hollanda’ya neler yaptınız, ilk gittiğinizde nerede çalıştınız?

O yıllarda Hollanda’ya gelen Türkler’in yüzde doksan beşi fabrika işçisi olarak çalışıyordu. İlk gittiğimde bir fabrikaya iş başvurusunda bulundum. Fakat bana dil bilmenin şart olduğunu söylediler. Hollanda’da göçmenlerin ülkeye uyum sürecini kolaylaştırmak için oluşturduğu sistemde gönüllü kişiler evlere gelip size dil öğretiyor. Ben de beş, altı aylık bi dil kursunun ardından kısa sürede dili öğrenip daha önce başvuruda bulunduğum aynı fabrikaya  dil öğrenmiş olarak tekrar iş başvurusunda bulundum. İş başvurum sırasında türkçe tercüman çağırmak istediklerinde ben dil bildiğimi söyledim. Bu kadar kısa süre içinde dil öğrenmiş olamama çok şaşırdılar ve beni hemen işe ardılar.

 -Dile yeteneğiniz var belli ki…

Ben hırslı biriyim. Başarı benim için gecikebilir ama engellenemez.

 -Ticaret alanına geçişiniz nasıl oldu?

Benim babam ticaretle uğraşırdı. Yani ticaret bizim damarlarımızda var. Bu nedenle çok fazla fabrika işçisi olarak yoluma devam etmek istemedim. O yıllarda Avrupa’daki gurbetçilerin video kiralama işine ilginin yoğun olduğunu fark ettim ve ilk aylığımla günlük video kiralama işine girdim.  Gurbetçilerde memleket hasreti olduğu için en çok türk filmleri satılıyordu. İlgi o kadar yoğundu ki 3-4 gün önceden isim yazdırıp sıraya girenler oluyordu. Yaklaşık bir buçuk sene kadar bu işi yaptım. Bu işten kazandığım parayı da memleketim Kars’tan daire ve dükkan alarak değerlendirdim. Memleketim Kars’a olan sevdam hiç bitmedi.

TENCERE İŞİNE PAZARLAMACI OLARAK GİRDİM

Video kaset işi ben başlattıktan sonra her köşede açılır hale geldi. Ben de ‘artık bu iş bitti başka bir iş yapma zamanı’ dedim. Tencere işi benim için her şeyden önemlidir. Çünkü her şey orada başladı.

1982 yılında tencerelerin en az satıldığı dönemde Belçika, Hollanda, Almanya ortaklı bir tencere fabrikasına pazarlanmacı olarak işe girdim. Fabrikanın yönetimde bir dönem kriz oluştu. Benden ve 20 kişilik türklerden oluşan pazarlama ekibinden, pazarlama işini en iyi yapan grup olarak sorun çözme konusunda destek istendi. Ben de ekibimi temsilen katıldığım yönetim toplantısında fabrikanın hisselerine ortak olmayı teklif ettim. Önce %10 sonra % 20 derken büyüttük hisseleri. Şimdi neredeyse Batı Avrupa’nın tamamına aynı marka ile tencere satışımız sürüyor. 37 senedir bu işin en iyisi olarak hizmet ediyor. Tencelerimizin pazar payı da fiyatları da yüksek. Türkiye’ye de yavaş yavaş hizmet vermeye başladık.

Peki turizme nasıl geçtiniz?

Tencere işindeki Belçika ve Hollanda ortaklarımız ‘elimizdeki parayı turizme yönlendirmek istiyoruz’ dediler. Ülke olarak da İspanya’yı seçtiler. Benim gönlümde ise Türkiye vardı elbette ama ufak bir ortak olduğum için onların tercih ettiği ülkeyi seçmek zorunda kaldık.  Tencere işine girerken pazarlamada birlikte çalıştığım ve bugüne kadar da hiç ayrılmadığım ekip arkadaşlarım ve ortaklarımızla İspanya’ya ve çeşitli başka ülkeler gittik. Daha sonra yaptığımız bir değerlendirme toplantısında ben ve arkadaşlarım o dönem Türkiye’de başlayan kooperatif furyasının öneminden bahsederek yatırımları Türkiye’ye kaydırma teklifinde bulunduk. Türkiye’de villa yapıp satarak önemli bir başarı elde edeceğimizden bahsettik. İlk olarak Fethiye’de ön tarafı otel arka tarafı villa olarak tasarlanmış yapılar yapmaya başladık. Böylece 1990 yılında tam anlamıyla turizm sektörüne ilk adımımızı atmış olduk.

 

FETHİYE’DE OTELCİLİKTE BİR NUMARAYIZ

Biz ilk başlarken Fethiyeliler bizimle bu beyaz beyaz evleri ne yapacaklar diye dalga geçiyorlardı. Bunu o gün de söylüyordum bugün de büyük bir rahatlıkla söyleyebiliyorum: Fethiye’de bizden daha iyi oteller yapılabilir ama biz bir numarayız. Çünkü biz bir tesisin içerisinde hem villa, hem otel hem apart yapıyoruz.

 

YURTDIŞINDA KENDİNİ KABUL ETTİRMEK İÇİN MARKALAŞMAK ÇOK ÖNEMLİ

  -Peki markalaşma sürecinden biraz bahseden misiniz? Markalaşmada karar süreciniz nasıl gelişiyor?

Markalaşmak kolay bir şey değil maalesef. İş dünyasındaki çoğu arkadaşım şirketi kurmakla markalaşacağını sanıyor. Markalaşmak için azim, sabır ve zaman lazım. Bizim tencere markamız Simtronic bügün Avrupa’nın en iyisi olarak bilinir. Fiyatı pahalı olmasına rağmen neredeyse her ailenin evinde var. Bunlar bir günde olmuyor. 1980’den beri verdiğimiz mücadelenin, çekilen sıkıntıların sonucu meydana gelmiştir. Her şeyden önce kendiniz bir Türk olarak piyasaya kabullendirmek gerçekten çok mücadele isteyen bir süreç.Ardından bir kalite yakalamak ve o kaliteyi canlı tutmak da çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle ben özellikle gençlere hep şunu söylüyorum. Yurtdışında kendini kabul ettirebilmen için markalaşmak gereklidir. Yeni girişimciler, sabırla, azimle şirketlerini markalaştırsınlar.

 

ORKA OTELLERİ İSMİNİ BEYAZ BALİNA ORKA’DAN ALDI

Biz turizmde de Orka markasıyla adımızı duyurduk. Aslına bakarsanız Orka ismi tesadüfen oluştu. Yıllar önce Rusya’da beyaz bir balina Türkiye sınırlarına girdi. Hatta bu beyaz balina Türkiye-Rusya arasında krize neden olmuştu. Biz de haberi izlerken denk geldiğimiz bu ismi çok beğendik ve tüm dillerde kolay telaffuz edilebileceğini de düşünerek bize çok uygun olduğunu düşündük.

Bunların dışında bizim bütün şirketlerimiz çoklu ortaklıdır. Pek çok farklı ülkelerden küçük ,büyük hisseli ortaklarımız var. Avrupa’daki başarılı ilişkilerimiz sayesinde bu kadar çok ortağı bir araya getirebiliyoruz. Bu da işlerimizi daha sağlama almamızı sağlayabiliyor. Örneğin Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılardan biz hiç etkilenmedik.

 

BEN HAYATIMDA NE İSTEDİYSEM ALDIM

 -Kendinizi şanslı hissediyor musunuz?

Ben şuna inanıyorum: Bir insan bir şeyi gerçekten isterse cenabı allah onu verir. Ben hayatımda ne istediysem aldım. Çünkü ben istediğim şeyi kazanmak için yıllar da geçse mücadele ediyorum.

Bunun için kararlı olmak gerekiyor. Oturduğunuz yerden kapılar açılmaz size. Benim ailem de sorumluluklarını bilen, kararlı, çalışkan bir ailedir.

 

 

  Bu haber 533 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Yeşil Yapı işçileri, Cevizlibağ'daki plaza önünde eylemde Yeşil Yapı işçileri, Cevizlibağ'daki plaza önünde eylemde Altı aydır maaşlarını alamayan Yeşil Yapı işçileri, şirketin merkezinin bulunduğ..
Marmara'da sıcaklıklar artacak Marmara'da sıcaklıklar artacak Marmara Bölgesi'nde hava sıcaklığının 1 ila 3 derece artması bekleniyor. ..
Tutuklanan işçilerin ifadeleri: Ailece AK Parti'ye oy verdik Tutuklanan işçilerin ifadeleri: Ailece AK Parti'ye oy verdik Üçüncü Havalimanı inşaatında çalışma koşullarının iyileştirilmesi için eylem yap..
Ücretli öğretmen atamasında yeni başvuru Ücretli öğretmen atamasında yeni başvuru Ücretli öğretmenler arasından 5 bin sözleşmeli pozisyona yapılan atamalardan boş..
  SİYASET HABERLERİ
Son dakika... Enis Berberoğlu'na tahliye kararı Son dakika... Enis Berberoğlu'na tahliye kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na, durduru..
Kılıçdaroğlu: 100 milyar liralık alacağınız var, dava açın Kılıçdaroğlu: 100 milyar liralık alacağınız var, dava açın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kırklareli'de Tarım Toplantısı'nda konuştu..
MHP İstanbul'da aday çıkarmayacak MHP İstanbul'da aday çıkarmayacak MHP'den yerel seçimde ittifak tartışması sürerken dikkat çekici bir adım geldi. ..
Kılıçdaroğlu: Adana, Mersin, Balıkesir, Uşak, Ankara ve İstanbul'u alacağız Kılıçdaroğlu: Adana, Mersin, Balıkesir, Uşak, Ankara ve İstanbul'u alacağız CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin yerel seçim stratejisini anlattı. ..
  SPOR HABERLERİ
Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi Fırat Aydınus'un Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi Fırat Aydınus'un Son dakika haberine göre Süper Lig'de 6. hafta maçlarını yönetecek hakemler açık..
Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor, Çaykur Rizespor ile berabere kalarak üst üste 4 maçta sahadan 1 puanl..
Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Fenerbahçe Başkanı Koç, döviz üzerinden sözleşmelerin TL'ye çevrilmesine ilişkin..
Ali Koç: Borcumuz 400 milyon lira arttı Ali Koç: Borcumuz 400 milyon lira arttı Fenerbahçe Başkanı Ali koç, FB TV'de yayımlanan 'Camiaya Sesleniş' programında b..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bozcaada Ekolojik Film Festivali finalistleri belli oldu Bozcaada Ekolojik Film Festivali finalistleri belli oldu Bozcaada Belediyesi ve tüm Bozcaadalıların katkılarıyla bu yıl 10 - 14 Ekim tari..
Kayseri'deki 10 milyon yıllık fosiller için harekete geçildi Kayseri'deki 10 milyon yıllık fosiller için harekete geçildi Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kocasinan ilçesindeki Yamula ..
Başka Dünyalar’dan öyküler Başka Dünyalar’dan öyküler Yazar Bahadır İçel, yeni kitabı “Başka Dünyalar’dan öyküler” ile ilginç sorulara..
Belçika’nın ‘Oscar’ı Kürt filmi ‘Zagros’a verildi Belçika’nın ‘Oscar’ı Kürt filmi ‘Zagros’a verildi Belçika’nın ‘Oscar’ı ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödülü Zagros’un oldu..
  YAŞAM HABERLERİ
Yeni Zelanda'da kıyıya vurmuş dev denizanası bulundu Yeni Zelanda'da kıyıya vurmuş dev denizanası bulundu Kıyıya vuran denizanasının, bilinen en büyük denizanası türü olan Aslan Yelesi d..
'Evladım' dediği köpeği, mahkeme kararıyla evden çıkarılacak 'Evladım' dediği köpeği, mahkeme kararıyla evden çıkarılacak Konya'da 73 yaşındaki Safiye Gürsel'in, 4 yıldır beslediği 'Şanslı' adını verdiğ..
Otobüs yolcularına Otobüs yolcularına "emniyet kemeri" filmi izletilecek Yolcu otobüslerinde gösterilmek üzere emniyet kemeri kullanımının önemi konusund..
WhatsApp mesajıyla 114 bin lira dolandırıldı WhatsApp mesajıyla 114 bin lira dolandırıldı Manisa'nın Alaşehir ilçesinde, 27 ton zeytinini 114 bin liraya satmak için anlaş..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
21.09.2018 20:00 Erzurum BB - Ankaragücü
21.09.2018 20:00 Bursaspor - İstanbul Başakşehir
22.09.2018 19:00 Trabzonspor - Göztepe
22.09.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor - Ç.Rizespor
22.09.2018 16:00 Kayserispor - Atiker Konyaspor
23.09.2018 16:00 Kasımpaşa - Aytemiz Alanyaspor
23.09.2018 19:00 Antalyaspor - Demir Grup Sivasspor
23.09.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor - Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı