HABER AKIŞI

Trump: Misyon tamamlandı

 Tarih: 14-04-2018 19:38:59
ABD Başkanı Donald Trump operasyon sonrası yaptığı ilk açıklamada "Misyon tamamlandı" dedi. BM Güvenlik Konseyi, operasyona tepki gösteren Rusya'nın talebiyle toplandı.

Suriye'nin Duma kentinde kimyasal silahla düzenlendiği iddia edilen saldırıdan Beşar Esad rejimini sorumlu tutan ABD, Fransa ve İngiltere ortak operasyon ile Suriye'deki hedefleri vurdu.

ABD Savunma Bakanı James Mattis basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye'ye yönelik operasyonun sınırlı ve tek seferlik olduğunu belirterek ülkede kimyasal silah üretilen tesislerin hedef alındığını vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye'de belirlenen hedeflere ulaşıldığını açıklayarak şu aşamada yeni saldırıların planlanmadığını kaydetti. Fransız BFM televizyonuna konuşan Le Drian, kırmızı çizginin aşılması halinde Şam hükümetinin yeni hava saldırıları düzenlenebileceği olasılığını dikkate alması gerektiğini dile getirdi.

Infografik Karte Luftangriffe auf Syrien TUR

Trump Misyon tamamlandı

ABD Başkanı Donald Trump da operasyon sonrası yaptığı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Suriye'de Fransa ve İngiltere ile birlikte düzenledikleri operasyonda "mükemmel şekilde uygulanan bir hava saldırısı" düzenlendiğini ifade etti. İngiltere ve Fransa'ya teşekkür eden Trump, sonucun daha olamayacağını ifade ederek "Misyon tamamlandı" şeklinde mesajını paylaştı. 

BM Güvenlik Konseyi toplandı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, operasyona tepki gösteren Rusya'nın talebiyle toplandı. Rusya saldırının BM Güvenlik Konseyi tarafından kınanmasını öngören bir karar tasarısı sundu.

Toplam üç hedef vuruldu                                               

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, başkent Şam’da kimyasal silah araştırma merkezi ile bir deponun, Humus yakınlarında da yine kimyasal silahların depolandığı bir tesisin vurulduğunu açıkladı.

Dunford, operasyonun Moskova ile koordinasyon içinde gerçekleştirilmediğini, ancak doğrudan Rusya ile bir olay yaşanmaması için olağan kanallar üzerinden iletişimin devam ettiğini ifade etti. ABD ordusundan alınan bilgiye göre, operasyonda Rusya’ya ait bir üs hedef alınmadı.

Esad: Kararlılığımız arttı 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, saldırıların “ülkenin her metrekaresinde terörizme” karşı mücadele etmek ve terörizmi yenmek için kararlılığı artırdığını açıkladı. Esad yaptığı açıklamada, yaşanan çatışmalarda Batı’nın kontrolünü ve inandırıcılığını kaybettiği gerçeği ile karşılaşmasının ardından bu saldırının düzenlendiğini öne sürdü.

Syrien Damaskus Militärschlag

Esad’ın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ile telefonda görüştüğü ve Ruhani’nin desteğini sürdürme sözü verdiği belirtildi. 

100’den fazla füze atıldı

Suriye ordusundan yapılan açıklamada ülkeye 110 füzenin atıldığı belirtildi. Suriye ordusuna yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre Humus’ta altı asker yaralandı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan Orgeneral Sergey Rudskoy da operasyona ilişkin açıklamasında, atılan 103 füzeden 71’inin Suriye hava savunma sistemi tarafından vurulduğunu belirtti. Rudskoy, saldırıda ölen olmadığını, ancak birkaç kişinin yaralandığını dile getirdi. Rudskoy, ABD'nin, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (KSYÖ) Duma’da yaşananları aydınlatmasıyla ilgilenmediğini savundu.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın Suriye Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, saldırıda en az üç sivilin yaralandığını duyurdu.

Pentagon ise üç hedefe 105 atış yapıldığını açıkladı.

Trump: Kimyasal silah kullanılmasına yönelik misilleme

ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump 

ABD Başkanı Trump operasyon başlamadan yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında ise saldırıların Esad liderliğindeki Suriye hükümetinin Duma’da kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmasına yönelik bir misilleme olduğunu ifade etti.

Trump, "Bunlar bir insanın değil eylemleri değil. Bu bir canavarın işlediği suç” dedi. Trump, Suriye'deki hükümetin kimyasal silah kullanımını durduruncaya kadar ABD'nin yanıtına devam etmeye hazır olduğunu söyledi.

Macron ve May operasyonu savundu

Suriye’ye yönelik ortak tutum izlenmesi konusunda Trump ile mutabık olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da "kırmızı çizginin geçildiğini” tekrarladı. Macron, "7 Nisan’da çok sayıda erkek, kadın ve çocuk katledildi. Bu nedenle Fransız ordusuna müdahale etme talimatı verdim” dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May de bu operasyondan başka bir seçenek olmadığını vurguladı. Operasyonun amacının Suriye rejimini kimyasal silah kullanmaktan caydırmak olduğuna işaret eden May, bu operasyonla iç savaşa müdahalenin ve rejim değişikliğinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Suriye: Vahşi ve barbarca bir saldırı

Duma’da kimyasal silah kullandığı iddialarını reddeden Esad liderliğindeki Suriye hükümeti ABD, Fransa ve İngiltere'nin ortak operasyonunu “vahşi ve barbarca bir saldırı” olarak nitelendirdi. Suriye Dışişleri Bakanlığı, Batı’yı bu saldırı ile Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (KSYÖ) çalışmalarını baltalamakla suçladı.

Yapılan açıklamada, bu şekilde Batı’nın Duma’ya ilişkin "yalanlarının” örtbas edilmeye çalışıldığı belirtildi. KSYÖ uzmanları, Duma'da kimyasal silah kullanılarak saldırı düzenlenip düzenlenmediğini araştırmak üzere bölgeye gitmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 

Putin: Saldırgan bir eylem

Rusya, Suriye’ye yönelik hava saldırısına sert tepki gösterdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin operasyonla ilgili açıklamasında, ABD ve müttefiklerinin Suriye'deki insani felaketi daha da kötüleştireceğini belirtti. Suriye hedeflerinin vurulduğu saldırıyı kınayan Putin, operasyonu "saldırgan bir eylem" olarak nitelendirdi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin'in BM Güvenlik Konseyi üyelerini de acil toplantıya çağırdığı vurgulandı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD öncülüğündeki saldırıları "kabul edilemez ve yasa dışı" olarak tanımladı. Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoli Antonov ise ABD, Fransa ve İngiltere'yi bu saldırıların “sonuçları” olacağı konusunda uyardı.

İran'dan sert tepki

Rusya ile birlikte Esad rejimine destek veren İran’dan da sert bir açıklama geldi. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney televizyondan yaptığı açıklamada, saldırıları "suç",  ABD, İngiltere ve Fransa'nın liderlerini de "suçlu" olarak nitelendirdi. Hamaney, bu ülkelerin amaçlarına ulaşamayacaklarını savundu.

Saldırının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ise Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile telefonda görüştüğü açıklandı. İran resmi haber ajanslarına göre Ruhani, Esad'la yaptığı görüşmede, ABD'nin amacının, bölgedeki varlığını meşrulaştırmak olduğunu söyledi.

Ruhani'nin ayrıca, İran'ın Esad'a desteğinin artarak devam edeceğinin sinyalini verdiği bildirildi.

Türkiye ve Almanya'dan operasyona destek

Türkiye operasyonu "yerinde bir tepki olarak” değerlendirdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Açıklamada, "Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Suriye'de başlatılan operasyonla ilgili bir açıklama yaptı. ABD”nin öncülüğündeki operasyonu destekleyen Merkel, "Kimyasal silahlarlarla ilgili uluslararası düzenlemelerin etkisini korumak ve Suriye rejimini başka ihlallere karşı uyarmak amacıyla yapılan askeri operasyon gerekli ve orantılıydı” ifadelerini kullandı.

DW,AFP,dpa,rtd/JD,HS

© Deutsche Welle Türkçe

  Bu haber 211 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA HABERLERİ
  SİYASET HABERLERİ
CHP'de ok yaydan çıktı: İnce'nin 24 saat bilançosu CHP'de ok yaydan çıktı: İnce'nin 24 saat bilançosu İnce kanadı, CHP’de olağanüstü kurultay için imza toplamaya başladı. CHP Bilecik..
CHP'li Özel: Erdoğan ülkeyi bir aile şirketi gibi yönetmek istiyor CHP'li Özel: Erdoğan ülkeyi bir aile şirketi gibi yönetmek istiyor "Bu kararnameler, kanuna karşı yapılmış bir hiledir"
CHP'de imza süreci resmen başladı CHP'de imza süreci resmen başladı CHP’li muhalifler olağanüstü kurultay sürecinin düğmesine bastı. CHP Bilecik Mil..
  SPOR HABERLERİ
Fotoğraflarla: Fransa'da Şampiyonluk kutlamaları Fotoğraflarla: Fransa'da Şampiyonluk kutlamaları Rusya'da oynanan 2018 FIFA Dünya Kupası'nın şampiyonu Fransa oldu. Fransa, Hırva..
Eskişehir Basket ligden çekilme kararı aldı Eskişehir Basket ligden çekilme kararı aldı Eskişehir Basket SK, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nden ve Basketbol Şampiyon..
Finalin adı: Fransa-Hırvatistan Finalin adı: Fransa-Hırvatistan Rusya'daki Dünya Kupası'nda Fransa'nın finaldeki rakibi Hırvatistan oldu. Cüneyt..
NBA’de Gündem: Kral Tahtını Los Angeles’a Taşıdı NBA’de Gündem: Kral Tahtını Los Angeles’a Taşıdı NBA’de free agency açıldı, anlaşmalar kontratlar üst üste geldi.
  YEREL HABERLERİ
Yoğun yağış Ünye'yi göle çevirdi Yoğun yağış Ünye'yi göle çevirdi Ordu'nun Ünye ilçesi akşam saatlerinde başlayan yoğun yağışın ardından sele tesl..
"Suriye'liler İstanbul’un sahillerini işgal etti! İBB'de seyrediyor!" Bakırköy Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi S. Nadir Ataman İBB Meclis toplantı..
KADIKÖY’DE YAZ SPOR OKULUNA ÇOCUKLARDAN YOĞUN İLGİ KADIKÖY’DE YAZ SPOR OKULUNA ÇOCUKLARDAN YOĞUN İLGİ Kadıköy Belediyesi’nin dolu dolu bir programla Kadıköylü çocuklara sunduğu Yaz S..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Joan Baez İstanbul'da! Joan Baez İstanbul'da! Joan Baez Türkiyeli dinleyicileriyle buluşuyor. Konser 22 Temmuz'da Harbiye Açık..
Harbiye Açık Hava'daki konseri iptal edilen Fazıl Say'ın Ağustos programı belli oldu Harbiye Açık Hava'daki konseri iptal edilen Fazıl Say'ın Ağustos programı belli oldu Say; Muğla, Çanakkale, Balıkesir ve İzmir'de konserler verecek
Google, Müzeyyen Senar için doodle yaptı Google, Müzeyyen Senar için doodle yaptı Önemli günlerde hazırlanan doodler ile farkındalık yaratmayı amaçlayan Google, h..
  YAŞAM HABERLERİ
resim yok Muğla Koylarında Dünya Ralli Şampiyonası Keyfi 8 yıl aradan sonra ülkemize geri dönen Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) için geri s..
Kayıp kedi 17 yıl sonra sahibine geri döndü Kayıp kedi 17 yıl sonra sahibine geri döndü Hollanda'nın Almere kentinde 17 yıl önce kaybolan "Lolipop" adlı kedi, yıllar so..
Avcılar, çocuk cinayeti ve istismarına karşı kenetlendi Avcılar, çocuk cinayeti ve istismarına karşı kenetlendi Çocuk cinayetleri, Avcılar’da ‘1001 Çiçek Kadın Korosu’ öncülüğünde binlerce kiş..
AB’den, yaz saati anketi AB’den, yaz saati anketi Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu, Avrupa’da yaz saati uyg..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:45 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Bursaspor
12.08.2017 20:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
12.08.2017 21:50 Aytemiz Alanyaspor 1 - 3 Kasımpaşa
12.08.2017 20:00 Gençlerbirliği 1 - 1 Kardemir Karabükspor
12.08.2017 21:45 Göztepe 2 - 2 Fenerbahçe
13.08.2017 21:45 Beşiktaş 2 - 0 Antalyaspor
13.08.2017 20:00 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Osmanlispor FK
13.08.2017 20:00 Trabzonspor 2 - 1 Atiker Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı