HABER AKIŞI

Trump: Misyon tamamlandı

 Tarih: 14-04-2018 19:38:59
ABD Başkanı Donald Trump operasyon sonrası yaptığı ilk açıklamada "Misyon tamamlandı" dedi. BM Güvenlik Konseyi, operasyona tepki gösteren Rusya'nın talebiyle toplandı.

Suriye'nin Duma kentinde kimyasal silahla düzenlendiği iddia edilen saldırıdan Beşar Esad rejimini sorumlu tutan ABD, Fransa ve İngiltere ortak operasyon ile Suriye'deki hedefleri vurdu.

ABD Savunma Bakanı James Mattis basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye'ye yönelik operasyonun sınırlı ve tek seferlik olduğunu belirterek ülkede kimyasal silah üretilen tesislerin hedef alındığını vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye'de belirlenen hedeflere ulaşıldığını açıklayarak şu aşamada yeni saldırıların planlanmadığını kaydetti. Fransız BFM televizyonuna konuşan Le Drian, kırmızı çizginin aşılması halinde Şam hükümetinin yeni hava saldırıları düzenlenebileceği olasılığını dikkate alması gerektiğini dile getirdi.

Infografik Karte Luftangriffe auf Syrien TUR

Trump Misyon tamamlandı

ABD Başkanı Donald Trump da operasyon sonrası yaptığı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Suriye'de Fransa ve İngiltere ile birlikte düzenledikleri operasyonda "mükemmel şekilde uygulanan bir hava saldırısı" düzenlendiğini ifade etti. İngiltere ve Fransa'ya teşekkür eden Trump, sonucun daha olamayacağını ifade ederek "Misyon tamamlandı" şeklinde mesajını paylaştı. 

BM Güvenlik Konseyi toplandı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, operasyona tepki gösteren Rusya'nın talebiyle toplandı. Rusya saldırının BM Güvenlik Konseyi tarafından kınanmasını öngören bir karar tasarısı sundu.

Toplam üç hedef vuruldu                                               

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, başkent Şam’da kimyasal silah araştırma merkezi ile bir deponun, Humus yakınlarında da yine kimyasal silahların depolandığı bir tesisin vurulduğunu açıkladı.

Dunford, operasyonun Moskova ile koordinasyon içinde gerçekleştirilmediğini, ancak doğrudan Rusya ile bir olay yaşanmaması için olağan kanallar üzerinden iletişimin devam ettiğini ifade etti. ABD ordusundan alınan bilgiye göre, operasyonda Rusya’ya ait bir üs hedef alınmadı.

Esad: Kararlılığımız arttı 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, saldırıların “ülkenin her metrekaresinde terörizme” karşı mücadele etmek ve terörizmi yenmek için kararlılığı artırdığını açıkladı. Esad yaptığı açıklamada, yaşanan çatışmalarda Batı’nın kontrolünü ve inandırıcılığını kaybettiği gerçeği ile karşılaşmasının ardından bu saldırının düzenlendiğini öne sürdü.

Syrien Damaskus Militärschlag

Esad’ın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ile telefonda görüştüğü ve Ruhani’nin desteğini sürdürme sözü verdiği belirtildi. 

100’den fazla füze atıldı

Suriye ordusundan yapılan açıklamada ülkeye 110 füzenin atıldığı belirtildi. Suriye ordusuna yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre Humus’ta altı asker yaralandı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan Orgeneral Sergey Rudskoy da operasyona ilişkin açıklamasında, atılan 103 füzeden 71’inin Suriye hava savunma sistemi tarafından vurulduğunu belirtti. Rudskoy, saldırıda ölen olmadığını, ancak birkaç kişinin yaralandığını dile getirdi. Rudskoy, ABD'nin, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (KSYÖ) Duma’da yaşananları aydınlatmasıyla ilgilenmediğini savundu.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın Suriye Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, saldırıda en az üç sivilin yaralandığını duyurdu.

Pentagon ise üç hedefe 105 atış yapıldığını açıkladı.

Trump: Kimyasal silah kullanılmasına yönelik misilleme

ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump 

ABD Başkanı Trump operasyon başlamadan yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında ise saldırıların Esad liderliğindeki Suriye hükümetinin Duma’da kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmasına yönelik bir misilleme olduğunu ifade etti.

Trump, "Bunlar bir insanın değil eylemleri değil. Bu bir canavarın işlediği suç” dedi. Trump, Suriye'deki hükümetin kimyasal silah kullanımını durduruncaya kadar ABD'nin yanıtına devam etmeye hazır olduğunu söyledi.

Macron ve May operasyonu savundu

Suriye’ye yönelik ortak tutum izlenmesi konusunda Trump ile mutabık olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da "kırmızı çizginin geçildiğini” tekrarladı. Macron, "7 Nisan’da çok sayıda erkek, kadın ve çocuk katledildi. Bu nedenle Fransız ordusuna müdahale etme talimatı verdim” dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May de bu operasyondan başka bir seçenek olmadığını vurguladı. Operasyonun amacının Suriye rejimini kimyasal silah kullanmaktan caydırmak olduğuna işaret eden May, bu operasyonla iç savaşa müdahalenin ve rejim değişikliğinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Suriye: Vahşi ve barbarca bir saldırı

Duma’da kimyasal silah kullandığı iddialarını reddeden Esad liderliğindeki Suriye hükümeti ABD, Fransa ve İngiltere'nin ortak operasyonunu “vahşi ve barbarca bir saldırı” olarak nitelendirdi. Suriye Dışişleri Bakanlığı, Batı’yı bu saldırı ile Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (KSYÖ) çalışmalarını baltalamakla suçladı.

Yapılan açıklamada, bu şekilde Batı’nın Duma’ya ilişkin "yalanlarının” örtbas edilmeye çalışıldığı belirtildi. KSYÖ uzmanları, Duma'da kimyasal silah kullanılarak saldırı düzenlenip düzenlenmediğini araştırmak üzere bölgeye gitmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 

Putin: Saldırgan bir eylem

Rusya, Suriye’ye yönelik hava saldırısına sert tepki gösterdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin operasyonla ilgili açıklamasında, ABD ve müttefiklerinin Suriye'deki insani felaketi daha da kötüleştireceğini belirtti. Suriye hedeflerinin vurulduğu saldırıyı kınayan Putin, operasyonu "saldırgan bir eylem" olarak nitelendirdi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin'in BM Güvenlik Konseyi üyelerini de acil toplantıya çağırdığı vurgulandı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD öncülüğündeki saldırıları "kabul edilemez ve yasa dışı" olarak tanımladı. Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoli Antonov ise ABD, Fransa ve İngiltere'yi bu saldırıların “sonuçları” olacağı konusunda uyardı.

İran'dan sert tepki

Rusya ile birlikte Esad rejimine destek veren İran’dan da sert bir açıklama geldi. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney televizyondan yaptığı açıklamada, saldırıları "suç",  ABD, İngiltere ve Fransa'nın liderlerini de "suçlu" olarak nitelendirdi. Hamaney, bu ülkelerin amaçlarına ulaşamayacaklarını savundu.

Saldırının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ise Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile telefonda görüştüğü açıklandı. İran resmi haber ajanslarına göre Ruhani, Esad'la yaptığı görüşmede, ABD'nin amacının, bölgedeki varlığını meşrulaştırmak olduğunu söyledi.

Ruhani'nin ayrıca, İran'ın Esad'a desteğinin artarak devam edeceğinin sinyalini verdiği bildirildi.

Türkiye ve Almanya'dan operasyona destek

Türkiye operasyonu "yerinde bir tepki olarak” değerlendirdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Açıklamada, "Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Suriye'de başlatılan operasyonla ilgili bir açıklama yaptı. ABD”nin öncülüğündeki operasyonu destekleyen Merkel, "Kimyasal silahlarlarla ilgili uluslararası düzenlemelerin etkisini korumak ve Suriye rejimini başka ihlallere karşı uyarmak amacıyla yapılan askeri operasyon gerekli ve orantılıydı” ifadelerini kullandı.

DW,AFP,dpa,rtd/JD,HS

© Deutsche Welle Türkçe

  Bu haber 137 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
resim yok Taksim, bizler için 1 Mayıs alanıdır. Bunu hiçbir gücün değiştirmesine müsaade etmeyeceğiz 1 Mayıs öncesi Birleşik Metal- İş Başkanı Adnan Serdaroğlu Reel Haber'e konuştu...
YDS sonuçları açıklandı YDS sonuçları açıklandı 1 Nisan Pazar günü yapılan 2018 YDS İlkbahar Dönemi sonuçları ÖSYM tarafından aç..
Alaçatı'da gürültü önlemi: 'Üst limit 75 desibel olacak' Alaçatı'da gürültü önlemi: 'Üst limit 75 desibel olacak' İzmir'in turizm cenneti Çeşme'deki Alaçatı'da geçen yılların en çok tartışılan k..
‘Bölme girişimi'ne tepkiler çığ gibi: Üniversiteler bizimdir, tasarıyı derhal geri çekin! ‘Bölme girişimi'ne tepkiler çığ gibi: Üniversiteler bizimdir, tasarıyı derhal geri çekin! AKP’nin Meclis’e sunduğu, köklü üniversiteleri bölerek yeni üniversiteler kuraca..
  SİYASET HABERLERİ
24 Haziran için istifalar peş peşe geliyor 24 Haziran için istifalar peş peşe geliyor 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için istifalarda bugün son gü..
Akşener: Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım Akşener: Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben Sayın Gül'ün adaylığından büyük mutl..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Berlin Tiyatro Festivali açılışını Kürk Mantolu Madonna ile yapıyor Berlin Tiyatro Festivali açılışını Kürk Mantolu Madonna ile yapıyor Sezonun ses getiren tiyatro oyunlarından Kürk Mantolu Madonna, 3. Berlin Tiyatro..
Tarihi konağın kapı kirişinde 6 bin madeni para Tarihi konağın kapı kirişinde 6 bin madeni para Elazığ'da, Osmanlı döneminden kalma Sağır Müftü Konağı'nın restorasyon çalışmala..
Okullaşma oranının en yüksek olduğu iller Rize ve Bolu Okullaşma oranının en yüksek olduğu iller Rize ve Bolu Türkiye'de okullaşma oranında en fazla artış ortaöğretimde (lise) gerçekleşirken..
  YAŞAM HABERLERİ
Otomobil Kelkit Çayı'na uçtu: 1 ölü, 1 yaralı, 1 kayıp Otomobil Kelkit Çayı'na uçtu: 1 ölü, 1 yaralı, 1 kayıp Tokat'ın Reşadiye ilçesinde, Kelkit Çayı'na uçan otomobildeki 1 kişi yaşamını yi..
İstanbullular hayatlarının 3.5 yılını trafikte geçiriyor İstanbullular hayatlarının 3.5 yılını trafikte geçiriyor 2017 yılında İstanbullu sürücüler ve yolcular seyahatleri süresince harcadıkları..
Otomobil yola çıkan deveye çarptı: 4 yaralı Otomobil yola çıkan deveye çarptı: 4 yaralı Aydın'ın Buharkent ilçesinde karayoluna çıkan deve kazaya neden oldu. Ahmet Bark..
Kara çarşaf giyip polisten kaçarken yakalandı Kara çarşaf giyip polisten kaçarken yakalandı Niğde'de nafaka ödemediği için hakkında yakalama kararı bulunan Yahya Ş. (32), ü..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 30 20 7 3 68 32 63 +36
2 Beşiktaş 30 18 4 8 59 25 62 +34
3 Medipol Başakşehir 30 19 6 5 52 30 62 +22
4 Fenerbahçe 30 17 4 9 62 32 60 +30
5 Trabzonspor 30 12 8 10 53 44 46 +9
6 Göztepe 30 12 10 8 43 48 44 -5
7 Sivasspor 30 13 12 5 40 45 44 -5
8 Kayserispor 30 12 10 8 40 46 44 -6
9 Kasımpaşa 30 11 12 7 46 48 40 -2
10 Yeni Malatyaspor 30 10 12 8 35 41 38 -6
11 Bursaspor 30 10 14 6 39 41 36 -2
12 Akhisarspor 30 9 13 8 39 49 35 -10
13 Antalyaspor 30 9 13 8 36 52 35 -16
14 Atiker Konyaspor 30 8 14 8 33 36 32 -3
15 Aytemiz Alanyaspor 30 9 16 5 47 53 32 -6
16 Osmanlıspor FK 30 8 14 8 44 50 32 -6
17 Gençlerbirliği 30 7 14 9 35 49 30 -14
18 Karabükspor 30 3 24 3 20 70 12 -50
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 32 18 5 9 63 36 63 +27
2 MKE Ankaragücü 32 17 7 8 51 33 59 +18
3 Ümraniyespor 32 17 8 7 46 31 58 +15
4 Boluspor 32 17 10 5 50 28 56 +22
5 Gazişehir Gaziantep FK 32 15 9 8 55 33 53 +22
6 Altınordu 32 15 10 7 54 43 52 +11
7 BB Erzurumspor 32 13 9 10 51 42 49 +9
8 Elazığspor 32 13 11 8 50 38 47 +12
9 Balıkesirspor Baltok 32 14 11 7 51 45 46 +6
10 İstanbulspor 32 13 12 7 39 37 46 +2
11 Adanaspor 32 12 13 7 41 49 43 -8
12 Giresunspor 32 11 13 8 43 39 41 +4
13 Eskişehirspor 32 11 14 7 58 54 37 +4
14 Adana Demirspor 32 10 15 7 42 46 37 -4
15 Denizlispor 32 9 15 8 38 46 35 -8
16 Samsunspor 32 7 11 14 28 41 35 -13
17 Manisaspor 32 7 22 3 30 73 15 -43
18 Gaziantepspor 32 2 26 4 14 90 1 -76
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 32 22 4 6 60 14 72 +46
2 Menemen Belediyespor 32 21 4 7 62 22 70 +40
3 Afjet Afyonspor 32 20 5 7 60 29 67 +31
4 Sivas Belediyespor 32 18 5 9 54 27 63 +27
5 Keçiörengücü 32 18 7 7 74 37 61 +37
6 Sancaktepe Belediyespor 32 15 6 11 51 30 56 +21
7 İnegölspor 32 16 9 7 47 40 55 +7
8 Sarıyer 32 13 14 5 42 41 44 +1
9 Etimesgut Belediyespor 32 11 13 8 39 40 41 -1
10 Kastamonuspor 1966 32 12 17 3 42 44 39 -2
11 Tokatspor 32 10 13 9 35 45 39 -10
12 Eyüpspor 32 11 16 5 52 60 38 -8
13 Amed Sportif 32 10 14 8 36 40 35 -4
14 Bodrumspor 32 9 16 7 37 52 34 -15
15 Bucaspor 32 9 15 8 46 57 32 -11
16 Tuzlaspor 32 8 16 8 37 49 32 -12
17 Kocaeli Birlikspor 32 4 24 4 28 73 13 -45
18 Mersin İdmanyurdu 32 1 30 1 19 121 17 -102
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 32 23 3 6 60 22 75 +38
2 Kemerspor 2003 32 15 6 11 61 41 56 +20
3 Bayburt Grup Özel İdare 32 15 6 11 44 29 56 +15
4 Ofspor 32 15 11 6 38 26 51 +12
5 Bayrampaşa 32 14 9 9 39 33 51 +6
6 Düzcespor 32 13 7 12 39 33 51 +6
7 Halide Edip Adıvar SK 32 13 8 11 44 29 50 +15
8 Erbaaspor 32 12 11 9 44 40 45 +4
9 Batman Petrolspor 32 11 10 11 40 34 44 +6
10 Yeni Altındağ Bld. 32 10 13 9 39 42 39 -3
11 Çatalcaspor 32 9 13 10 27 35 37 -8
12 Kozan Belediyespor 32 10 16 6 40 49 36 -9
13 Yomraspor 32 9 14 9 22 40 36 -18
14 Erzin Belediyespor 32 9 17 6 32 51 33 -19
15 Bergama Belediyespor 32 8 16 8 34 53 32 -19
16 12 Bingölspor 32 6 13 13 27 41 31 -14
17 Orhangazi Belediyespor 32 6 14 12 30 47 30 -17
18 Çanakkale Dardanel SK 32 5 16 11 34 49 26 -15
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
27.04.2018 20:00 Göztepe - Kardemir Karabükspor
28.04.2018 19:00 Kasımpaşa - Fenerbahçe
28.04.2018 13:30 Kayserispor - Aytemiz Alanyaspor
28.04.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Gençlerbirliği
28.04.2018 19:00 Antalyaspor - Trabzonspor
29.04.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor - Teleset M. Akhisarspor
29.04.2018 19:00 Galatasaray - Beşiktaş
29.04.2018 16:00 Osmanlispor FK - İstanbul Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
28.04.2018 15:30 Denizlispor - Gaziantepspor
28.04.2018 15:30 Gaziantep Bykşhr Bld. - Balıkesirspor
28.04.2018 15:30 Erzurum BB - Elazığspor
28.04.2018 15:30 Adana D.Spor - Altınordu
28.04.2018 15:30 İstanbulspor - Adanaspor
28.04.2018 15:30 Eskişehirspor - Boluspor
28.04.2018 15:30 Giresunspor - Samsunspor
28.04.2018 15:30 Umraniyespor - Ç.Rizespor
28.04.2018 15:30 Manisaspor - Ankaragücü
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
29.04.2018 15:30 Sancaktepespor - Tokatspor
29.04.2018 15:30 Kastamonuspor - Bucaspor
29.04.2018 15:30 Afjet Afyonspor - Keçiörengücü
29.04.2018 15:30 Etimesgut Belediyespor - Menemen Bld.
29.04.2018 15:30 Eyüpspor - Bodrumspor
29.04.2018 15:30 Sarıyer - 4 Eylül Bld.
29.04.2018 15:30 İnegölspor - Mersin İ.Y.
29.04.2018 15:30 Amed Sportif - Hatayspor
29.04.2018 15:30 Kocaeli Birlik Spor - Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
29.04.2018 15:30 Bayburt Genclikspor - Tekirova Bld.
29.04.2018 15:30 Kozan Belediyespor - Bayrampaşa
29.04.2018 15:30 Ofspor - Duzcespor
29.04.2018 15:30 Yeni Altindag Belediyespor - Dardanelspor
29.04.2018 15:30 Bergama Belediyespor - Yomraspor
29.04.2018 15:30 Halide Edip Adivar Spor - Orhangazispor
29.04.2018 15:30 Manisa Büyükşehir Belediyespor - Catalcaspor
29.04.2018 15:30 Erbaaspor - Erzin Belediyespor
29.04.2018 15:30 Batman Pet. - 12 Bingolspor
HABER ARŞİVİ
Yukarı