HABER AKIŞI

Türkiye'de organ bağışı yetersiz

 Tarih: 23-06-2018 10:56:04
Türkiye Organ Nakli Vakfı, International Transplant Network (ITN) projesi çerçevesinde İstanbul’da bir medya çalıştayı düzenledi. 30 ülkeden 60 basın mensubunun katıldığı çalıştayda, özellikle kadavradan organ bağışının yetersizliğine dikkat çekildi.

“Hayat Devam Etsin” sloganıyla yürütülen, organ nakli ve bağışı konusunda farkındalık yaratıp başarı oranını arttırmayı hedefleyenInternational Transplant Network (ITN) projesi kapsamında düzenlenen Organ Nakli Medya Çalıştayında, hem ITN projesine katılan ülkelerdeki organ bağışı ve organ naklindeki gelişmeler tartışıldı hem de Türkiye’deki organ nakli çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. 

ITN projesine katılan ülkelerdeki organ trafiğinin önlenmesine yönelik küresel tedbirler hakkında bilgilendirme yapılan çalıştayda, sağlık habercileri, sağlık iletişimine özel konularda ulusal ve uluslararası deneyimlerini paylaştı. 

Gazetecilerin bu konularda bilgi sahibi olmasının; toplumu aydınlatmaları, politika belirleyicileri yönlendirmeleri ve motive etmeleri, organ bağışı ve organ nakli hakkındaki haberleri ve olayları yönetmeleri açısından son derece önemli olduğuna vurgu yapıldı. 

“YILDA 100 BİN KİŞİ ORGAN BULUNAMADIĞI İÇİN YAŞAMINI YİTİRİYOR”

Dünyada 105 ülkede 1 milyon kişinin organ bağışı beklediğini, her yıl 100 bin insanın uygun organ bulunamadığı için yaşamını yitirdiğini belirten Türkiye Organ Nakli Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, “Organ nakli yapmak için bir organa ihtiyaç var, bu noktada bağış mekanizması devreye giriyor. Bağış toplumsal bir konu, bireylerin karar vermesi gereken bir konu. Kişilerin hayattayken organ bağış kartı edinmesinde veya yakınlarını kaybettiklerinde onun organlarıyla başkalarının hayata dönmesi için verecekleri kararlarda bu gibi farkındalık çalışmaları önem taşıyor, özellikle de organ bağışına en fazla ihtiyaç duyan bizim gibi ülkelerde” değerlendirmesinde bulundu.

ITN’NİN İLK ULUSLARARASI KONGRESİ TÜRKİYE’DE YAPILACAK

Türkiye'de nakil için organ bekleyen hasta sayısı 25 binden fazla. Ancak donör sayısı bu ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Sadece kadavradan bağış sayısı yılda sadece 350. Çalıştaya katılan uzmanların en çok üzerinde durduğu konu da organ bağışındaki bu tablo oldu. 

Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatına imza atan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi’ndenPlastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’de organ nakli ameliyatlarının başarıyla yapıldığını ancak toplumsal duyarlılığı artırmak için yapılan tüm çalışmalara rağmen organ bağışının istenen düzeyde olmadığını vurguladı. 

Memorial Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, Türkiye’de 83 hastanede 155 organ nakli merkezi olduğunu belirtirken, dünyada organ nakli bekleyen her 10 hastadan sadece birinin organ bulabildiğini aktaran Florence Nightingale Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü ve TONV Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ata Bozoklar ise Uluslararası Organ Nakli Ağı’nın (ITN) ilk uluslararası kongresinin 17-21 Ekim tarihlerinde Antalya’da düzenleneceğini söyledi. 

“BLOG AÇAN HER ÜNLÜ VEYA ANNE SAĞLIK HABERCİLİĞİNE SOYUNUYOR”

“Dijital Medyada Sağlık Haberciliği” başlıklı bir sunum yapan ntv.com.tr Sağlık Editörü Tülay Karabağ, her türlü bilgiye erişimin çok kolay olduğu dijital çağda, bir blog açan her ünlünün veya her annenin sağlık haberciliğine soyunduğunu belirterek, “Toplumun sağlık okuryazarlığının ve sağlık bilincinin gelişmesinde etkili olan sağlık haberlerinin, bu işin eğitimini almış ve alanında uzmanlaşmış gazeteciler tarafından yapılması gerekir. Sağlık haberciliği, boş vakitleri doldurmak veya sosyal medyada ünlü olmak için kullanılacak bir alan değildir ama maalesef günümüzde sosyal medya fenomani olmak isteyen her ünlü veya her anne, açtıkları bloglarda migrenden çocuk gelişimine, zayıflamadan depresyona kadar her alanda paylaşımlar yapmaktadır ve bu, toplumsal sağlık bilinci açısından sakıncalıdır” dedi.

“ÖLDÜKTEN SONRA ORGANLARIM TOPRAK OLMASIN, BİRİLERİNE CAN VERSİN”

Organ nakli ve organ bağışı haberlerinin fazla ses getirmediği gerekçesiyle medyada çok yer bulamadığı eleştirisini yapan ve ölen bir kişinin bağışlanan organlarının yaklaşık 8 kişiye umut olabileceğini belirten Karabağ, “Buradaki önemli noktanın, haberin çok okunması, çok izlenmesi değil, kurtarılan hayatlar olduğu unutulmamalı. Çünkü yaptığımız haberlerle organ bağışına mesafeli duran bir kişiyi bile duyarlı hale getirebiliyorsak bu önemli bir kazançtır. Özellikle kadavradan organ bağışının yetersiz olduğu ülkemizde, tek bir insana dahi; “Öldükten sonra organlarım toprak olmasın, birilerine can versin” düşüncesini aşılayabiliyorsak, bu, haberin alacağı okunma veya izlenme oranından çok daha fazla değerlidir” dedi. 

"ORGAN BAĞIŞI HABERLERİ FARKINDALIĞA KATKI SAĞLIYOR”

“Donör sayısının artmasında medyanın rolü” başlıklı sunum yapan NTV Antalya Temsilcisi Sibel Atasoy ise, “Organ nakli, organ bağışı haberleri yaptığımız zaman mutlaka organ bağışı sayısı artıyor. Bu haberlerin farkındalığın artmasına ve organ bağışına katkısı oluyor” diye konuştu.

Çalıştaya organ nakli sürecinde görev alan doktor ve organ nakli koordinatörleri ile organ nakli yapılan kişiler de katıldı. Başkasının organıyla hayata tutunan hastaların deneyimleri ve ölen sevdiklerinin organlarıyla kurtarılan hayatları gören ailelerin yaşadıkları da çalıştay kürsüsünden paylaşıldı.
 

  Bu haber 609 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Yeşil Yapı işçileri, Cevizlibağ'daki plaza önünde eylemde Yeşil Yapı işçileri, Cevizlibağ'daki plaza önünde eylemde Altı aydır maaşlarını alamayan Yeşil Yapı işçileri, şirketin merkezinin bulunduğ..
Marmara'da sıcaklıklar artacak Marmara'da sıcaklıklar artacak Marmara Bölgesi'nde hava sıcaklığının 1 ila 3 derece artması bekleniyor. ..
Tutuklanan işçilerin ifadeleri: Ailece AK Parti'ye oy verdik Tutuklanan işçilerin ifadeleri: Ailece AK Parti'ye oy verdik Üçüncü Havalimanı inşaatında çalışma koşullarının iyileştirilmesi için eylem yap..
Ücretli öğretmen atamasında yeni başvuru Ücretli öğretmen atamasında yeni başvuru Ücretli öğretmenler arasından 5 bin sözleşmeli pozisyona yapılan atamalardan boş..
  SİYASET HABERLERİ
Son dakika... Enis Berberoğlu'na tahliye kararı Son dakika... Enis Berberoğlu'na tahliye kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na, durduru..
Kılıçdaroğlu: 100 milyar liralık alacağınız var, dava açın Kılıçdaroğlu: 100 milyar liralık alacağınız var, dava açın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kırklareli'de Tarım Toplantısı'nda konuştu..
MHP İstanbul'da aday çıkarmayacak MHP İstanbul'da aday çıkarmayacak MHP'den yerel seçimde ittifak tartışması sürerken dikkat çekici bir adım geldi. ..
Kılıçdaroğlu: Adana, Mersin, Balıkesir, Uşak, Ankara ve İstanbul'u alacağız Kılıçdaroğlu: Adana, Mersin, Balıkesir, Uşak, Ankara ve İstanbul'u alacağız CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin yerel seçim stratejisini anlattı. ..
  SPOR HABERLERİ
Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi Fırat Aydınus'un Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi Fırat Aydınus'un Son dakika haberine göre Süper Lig'de 6. hafta maçlarını yönetecek hakemler açık..
Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor, Çaykur Rizespor ile berabere kalarak üst üste 4 maçta sahadan 1 puanl..
Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Fenerbahçe Başkanı Koç, döviz üzerinden sözleşmelerin TL'ye çevrilmesine ilişkin..
Ali Koç: Borcumuz 400 milyon lira arttı Ali Koç: Borcumuz 400 milyon lira arttı Fenerbahçe Başkanı Ali koç, FB TV'de yayımlanan 'Camiaya Sesleniş' programında b..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bozcaada Ekolojik Film Festivali finalistleri belli oldu Bozcaada Ekolojik Film Festivali finalistleri belli oldu Bozcaada Belediyesi ve tüm Bozcaadalıların katkılarıyla bu yıl 10 - 14 Ekim tari..
Kayseri'deki 10 milyon yıllık fosiller için harekete geçildi Kayseri'deki 10 milyon yıllık fosiller için harekete geçildi Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kocasinan ilçesindeki Yamula ..
Başka Dünyalar’dan öyküler Başka Dünyalar’dan öyküler Yazar Bahadır İçel, yeni kitabı “Başka Dünyalar’dan öyküler” ile ilginç sorulara..
Belçika’nın ‘Oscar’ı Kürt filmi ‘Zagros’a verildi Belçika’nın ‘Oscar’ı Kürt filmi ‘Zagros’a verildi Belçika’nın ‘Oscar’ı ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödülü Zagros’un oldu..
  YAŞAM HABERLERİ
Yeni Zelanda'da kıyıya vurmuş dev denizanası bulundu Yeni Zelanda'da kıyıya vurmuş dev denizanası bulundu Kıyıya vuran denizanasının, bilinen en büyük denizanası türü olan Aslan Yelesi d..
'Evladım' dediği köpeği, mahkeme kararıyla evden çıkarılacak 'Evladım' dediği köpeği, mahkeme kararıyla evden çıkarılacak Konya'da 73 yaşındaki Safiye Gürsel'in, 4 yıldır beslediği 'Şanslı' adını verdiğ..
Otobüs yolcularına Otobüs yolcularına "emniyet kemeri" filmi izletilecek Yolcu otobüslerinde gösterilmek üzere emniyet kemeri kullanımının önemi konusund..
WhatsApp mesajıyla 114 bin lira dolandırıldı WhatsApp mesajıyla 114 bin lira dolandırıldı Manisa'nın Alaşehir ilçesinde, 27 ton zeytinini 114 bin liraya satmak için anlaş..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
21.09.2018 20:00 Erzurum BB - Ankaragücü
21.09.2018 20:00 Bursaspor - İstanbul Başakşehir
22.09.2018 19:00 Trabzonspor - Göztepe
22.09.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor - Ç.Rizespor
22.09.2018 16:00 Kayserispor - Atiker Konyaspor
23.09.2018 16:00 Kasımpaşa - Aytemiz Alanyaspor
23.09.2018 19:00 Antalyaspor - Demir Grup Sivasspor
23.09.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor - Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı