HABER AKIŞI

Türkiye’nin %100 yerli güneş panelini üretecek

 Tarih: 10-07-2018 09:42:00  -   Güncelleme: 10-07-2018 10:38:46
Süzer Holding’in veliahtı Serhan Süzer’in gruptan ayrıldıktan sonra kurduğu EkoRE Süper Teşvik alan firmalardan. Niğde’ye 1 milyar $ yatırım yaparak, Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli güneş panelini üretmeyi planlayan Süzer, “Yenilenebilir enerji benim için bir prensip meselesi” diyor.

Serhan Süzer, Süzer Holding’in iki veliahtından biri. Uzun süre grupta farklı pozisyonlarda çalıştı. Son olarak KFC ve Pizza Hut operasyonlarını yönetiyordu ki keskin bir kararla, aile şirketini bıraktı. Babasından aldığı sermayeyle kendi şirketini kurdu. Sevdiği, üniversite yıllarından bu yana hayalini kurduğu güneş enerjisi işine odaklandı. Kendi deyimiyle, yenilenebilir enerji Süzer için ‘prensip meselesi’. “5 milyar dolar verseler, gel şurada petrol, doğalgaz işi var” deseler yapmam” diyen Süzer, şimdi Türkiye için önemli bir yatırımın eşiğinde. Süper Teşvik’le Niğde’de 1 milyar dolarlık yatırımla fabrika kuracak. Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli güneş panelini üretecek. Ve dünyaya satacak. Serhan Süzer’le yenilenebilir enerji sektörünü ve grubun yeni yatırımlarını konuştuk. 

BORCUM HÂLÂ BİTMEDİ  

Süzer Holding Türkiye’nin büyük gruplarından biri. Aile şirketini bırakıp, sıfırdan yeni bir işe girişmek cesaret istiyor. Nasıl karar verdiniz buna? 

Ben üniversiteyi Kanada’da okudum. O yıllarda aslında bir şirkete ortak olarak ilk girişimimi yapmak istiyordum fakat babam Türkiye’ye dönmem konusunda beni ikna etti. Askere gittim, döndüğümde de Süzer Holding’de işe başladım. Ve 2001 yılında işe başladığımda kendime; “10 sene sonra kendi işimi yapacağım, beni heyecanlandıran işlere yöneleceğim” diye söz verdim. 2011 Aralık ayında da aileden ayrılıp kendi işimi kurdum. Tabii o dönemde babam bana destek oldu, bir miktar borç verdi. 

Ödediniz mi borcunuzu? 

Hala ödemeye devam ediyorum. Ama 1-2 sene içinde bitecek diye tahmin ediyorum. 

Sizi heyecanlandıran iş kolu enerji miydi? 

Aslında beni heyecanlandıran ‘yenilenebilir enerji’. Bana deseler ki ‘al sana şurda 5 milyar dolar; doğal gaz petrol işi var’, yapmam. Ben en başından beri yenilenebilir enerjiye inanıyorum. Bu bir prensip meselesi. Başından beri hep güneş enerjisi hayalim vardı. Rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji tipleri de onun kardeşi. 

AVRUPA’DA İKİNCİ SIRADAYIZ 

Türkiye bu anlamda şanslı bir ülke değil mi? 

Türkiye çok şanslı bir ülke çünkü güneş ışıması anlamında, İspanya’dan sonra Avrupa’da iki numarayız. Büyük bir potansiyelimiz var. Bizim sadece Karadeniz Bölgesi’nin güneş ışıma oranları Almanya ortalamasından bile yüksek seviyede. Yani en az güneş gören bölgemiz bile Almanya’dan yüksek. Sadece güneş enerjisiyle biz bütün ülkenin enerji ihtiyacını karşılayabiliriz. Bu bir iddia değil, gerçek... 

KENDİ MADENLERİMİZLE ÜRETECEĞİZ

Türkiye’de güneş paneli üretilmiyor mu? 

Aslında üretiliyor ama herkes montaj dediğimiz son aşamayı yapıyor. Güneş hücresini yurtdışından genelde Çin’den ve Tayvan’dan getiriyorlar. Daha sonra burada çerçeveleyip Türk paneli diye satıyorlar. Ama aslında bir sürü başka proses var. Olay önce silsuyum madeninden başlıyor. Ki Türkiye’de bu maden var. Daha sonra, bu metalik külçe haline getiriliyor. Elmas keser gibi ince ince dilimlenip, metal plaka haline getiriliyor. Sonra bu metal plakaları kimyasal bir etkileşimle, güneş hücresi haline getiriyorsunuz. En sonunda da  hücreleri çerçeveliyorsunuz. Ve güneş paneli ortaya çıkıyor. Biz tüm bu safhaları Türkiye’de yapacağız. Böylece kendi madenimizle, kendi güneş panelimizi üreteceğiz. 

‘ENERJİ BAĞIMSIZLIĞI İÇİN’ 

Maliyeti nedir bu yatırımın? 

Milyar dolarlık bir yatırım. 5 yıl sürecek. Toplam 1000 megavatlık kapasitemiz olacak. Projenin ismi “Enerji Bağımsızlığı İçin Yüzde 100 Yerli Güneş Paneli”. Bu stratejik önemde bir proje. Böyle olduğu için de hükümetimiz teşvik vermeyi kabul etti. 

Başından beri hayalim güneş enerjisiydi ‘Al sana şurada 5 milyar dolardoğalgaz petrol işi var’ deseler yapmam!

10 MİLYAR LİRALIK CİROYU YAKALADINIZ

Bu yatırımdan ciro hedefiniz nedir?

İlk 3 yılda birkaç milyar TL ciroya ulaşacağız. Tüm proses tamamlandığında rakam yükselecek. 1000 megavatlık bir şirketin cirosu 5-10 milyar TL civarındadır. 

Hangi ülkelere ihracat yapacaksınız? 

İlk etapta Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika’ya ihracat yapmayı planlıyoruz. Şu anda güneş panelinde pazarın lideri Çin. Tayvan’da ve Kore’de de ciddi üretimler var. Ama aslında panel üretimi yapan ülke sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Amacımız Türkiye’yi bu ülkeler arasına sokmak. Bu arada teknolojiyi de sürekli yenileyeceğiz. Eğer kafamızdakileri gerçekleştirirsek, Türkiye’nin medai iftarı bir kuruluş haline geleceğiz. 

Güneş paneli üretebilen ülkelerin sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Şimdi Türkiye bu ülkeler arasına girecek.  

GIDA İSRAFINA SAVAŞ AÇTI! 

Bu arada siz aynı zamanda Temel İhtiyaç Derneği’nin (TİDER) de başkanısınız. Ne yapıyorsunuz TİDER’de? 

TİDER’i 2010‘da 8-9 gıda firmasının temsilcileriyle birlikte kurduk. Ben o dönemde KFC Pizza Hut’ın yöneticisiydim. Bir sosyal sorumluluk projesi yapmak istiyorduk. Global Food Banking’in (Global Yiyecek Bankası)  kurucusunun Türkiye’de yaptığı organizasyana katılınca çok etkilendim ve ‘biz de burada kendi gıda bankamızı kurup, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalıyız’ diye düşündüm. İlk başta gıda bankacıları derneği olarak kurulduk. Daha sonra balık verirken balık tutmayı da öğreten bir kuruluşa dönüşelim dedik. İsmi değiştirdik. TİDER’in  amacı israf ürünlerini, olabildiğince kurtarmak ve ihtiyaç sahipleriyle  paylaşmak. Eğer çalışabilecek durumdalarsa ihtiyaç sahiplerine iş bulmak. Maltepe’de ve Bağcılar’da birer destek marketimiz var. 

PANELSİZ EV YASAKLANDI

Bir gün herkes evinde kendi enerjisini üretebilecek mi? Dünyada sistem giderek buna döner mi? 

Dönecek. Hatta gelecek geldi diyebilirim. 3-5 sene sonra bu sistemleri her yerde görmeye başlayacaksınız. Mesela 1.5 ay önce ABD- Kaliforniya’da bir kanun çıktı. Orada artık yeni ev yaptığınızda çatıya güneş paneli koymak zorundasınız. Başka türlü izin alamıyorsunuz. Dünya buraya gidiyor. Gitmeli de. Çünkü çatıya güneşin değdiği yer tamamen boşa gitmiş enerji aslında. 

ÇITAYI YUKARIYA ÇIKARIYORUZ

EkoRE’de neler yapıyorsunuz? 

Grup bünyesinde 4 şirket var. Başta proje geliştiren, teknik kurulum, santral kurulumu yapan ve en sonunda da işletme bakım yapan teknik bir kadro kurarak başladık. Sonra aynısını rüzgarda da kurduk. Ve  projeyi geliştirip, devreye alıp satmaya başladık. Bu model başarılı oldu, devam da ediyor. Şu anda da yenilenebilir enerji alanında çıtayı daha da yukarı çıkarıyoruz. Teknoloji üreten, kendi üretim tesisi olan bir firma haline geliyoruz. 

NİĞDE'DE 1500 KİŞİLİK İSTİHDAM

Fabrika nerede olacak?

Niğde’de kuracağız. Ve orada 1500 kişilik istihdam sağlayacağız. Niğde Türkiye’de güneş kemerinin tam ortasında. Aynı zamanda Mersin Limanı’na 2 saat mesafede. Muhtemelen oraya bir ray hattı döşeyip, konteynırları bu raylarla Mersin Limanı’na ulaştırıp, güneş panellerieni tüm dünyaya ihraç edeceğiz. Havalimanı yapıldığında havayoluyla da ulaşımı sağlıyor olacağız. Bu arada Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin kendi güneş enerjisi labarotuvarı var. Ve bu labaratuvarda güneş hücresi üretiyorlar. Orada üniversiteyle de işbirliği yapıyor olacağız. Önümüzdeki sene ilk olarak modül üretimine başlayacağız. Ama hücre üretimini de yetiştirme ihtimalimiz var. 

Güneş hücresini yurtdışından getirip, ‘yerli güneş paneli’ diye satıyorlar. Biz hücreyi de burada üreteceğiz 

FESTİVAL YAPMA PLANLARIMIZ VAR

Aynı zamanda Kosta Rika fahri konsolosusunuz. Var mı iki ülke arasında gelişmeler? 

2008 yılında Kosta Rika fahri konsolosu oldum. O dönemde babam Amerika’da tedavi görüyordu. Orada Kosta Rika’lı bir bürokratla tanışmış. Daha sonra ilişkilerimiz devam etti, ülkede çevremiz genişledi. Koskta Rika’ya gittiğimde bu dostlarımızdan birini aradım o da beni  devlet başkanının evinde bir davete çağırdı. Ve o akşam Nobel barış ödüllü Devlet başkanı Oscar Arias bana; “Bizi Türkiye’de temsil edecek dinamik birine ihtiyacımız var, yapar mısın’ dedi. Ben de ‘benim için onur olur’ dedim. O günden bu güne önemli işler yaptık. Amerika’dan Türkiye’ye ilk resmi ziyareti Oscar Arias yaptı. Şimdi hedefimiz serbest ticaret anlaşması imzalamak. Ve iki ülkede de festival düzenlemek. 

Kosta Rikalılar iyi veya  kötü bir şey olduğunda ‘Pro Vida’ der, hayat güzel bu da geçer anlamında. Bu felsefeyi tanıtmak istiyorum

  Kaynak: Akşam Gazetesi   Bu haber 262 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Son dakika... Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı istifa etti Son dakika... Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı istifa etti AK Partili Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz görevinden istifa ettiğ..
Marmara'da sağanak bekleniyor Marmara'da sağanak bekleniyor Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevreleri, kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak v..
"Türkiye’de cinsel şiddetle etkin mücadele edilmiyor" Berlin'de cinsel şiddetle mücadele amacıyla uluslararası bir konferans düzenlend..
  SİYASET HABERLERİ
Kılıçdaroğlu ile ilgili yalan haberi manşetten verdiler Kılıçdaroğlu ile ilgili yalan haberi manşetten verdiler İktidara yakınlığıyla bilinen Güneş Gazetesi , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaro..
CHP'den işsizlik açıklaması CHP'den işsizlik açıklaması CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, "İnşaat ve tarımdaki göstergeler işsizliğin..
Kılıçdaroğlu'dan İş Bankası hissesi açıklaması Kılıçdaroğlu'dan İş Bankası hissesi açıklaması CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''Sayın Erdoğan'ın CHP'nin İş Bankası'ndan para almadığ..
  SPOR HABERLERİ
Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor, Çaykur Rizespor ile berabere kalarak üst üste 4 maçta sahadan 1 puanl..
Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Fenerbahçe Başkanı Koç, döviz üzerinden sözleşmelerin TL'ye çevrilmesine ilişkin..
Ali Koç: Borcumuz 400 milyon lira arttı Ali Koç: Borcumuz 400 milyon lira arttı Fenerbahçe Başkanı Ali koç, FB TV'de yayımlanan 'Camiaya Sesleniş' programında b..
Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nin değeri en düşük grubunda Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nin değeri en düşük grubunda Şampiyonlar Ligi'ndeki Takımları karşılaştıran Football Benchmark, D Grubu'nda G..
  YEREL HABERLERİ
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Başka Dünyalar’dan öyküler Başka Dünyalar’dan öyküler Yazar Bahadır İçel, yeni kitabı “Başka Dünyalar’dan öyküler” ile ilginç sorulara..
Belçika’nın ‘Oscar’ı Kürt filmi ‘Zagros’a verildi Belçika’nın ‘Oscar’ı Kürt filmi ‘Zagros’a verildi Belçika’nın ‘Oscar’ı ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödülü Zagros’un oldu..
Viyana’da Sanatın İzinde Viyana’da Sanatın İzinde Sanatın şehri Viyana, 2018 yılında Eylül ayından Kasım ayına kadar mimariden ede..
Mozaik 25 yıl sonra tekrar sahnede Mozaik 25 yıl sonra tekrar sahnede Mozaik 25 yıl sonra tekrar sahne alacak. Etkinlik 4 Ekim'de Moda Kayıkhane’de. ..
  YAŞAM HABERLERİ
Japonlar, 'Maraş Dondurması' arıyor Japonlar, 'Maraş Dondurması' arıyor Türkiye’ye bu yılın 7 ayında gelen Japon turist sayısı geçtiğimiz yılın aynı dön..
"5 ilçe, İstanbul depreminden daha çok etkilenecek" İstanbul'da 14 Eylül 1509'da yaşanan ve 'Küçük Kıyamet' olarak bilinen büyük dep..
Mars’ta dev iglo inşa edilecek Mars’ta dev iglo inşa edilecek Mars’ın kutup bölgesinde kurulacak iglo sayesinde bilim insanlarının kızıl gezeg..
Çubuk turşusu Guinness'e girdi Çubuk turşusu Guinness'e girdi Salatalık ve çeşitli malzemelerle hazırlanan 1.5 tonluk turşu, 13. Uluslararası ..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
14.09.2018 21:00 Galatasaray 4 - 1 Kasımpaşa
15.09.2018 17:00 Ankaragücü 1 - 0 Teleset M. Akhisarspor
15.09.2018 20:00 Göztepe 2 - 0 Kayserispor
15.09.2018 20:00 Beşiktaş 2 - 1 Evkur Yeni Malatyaspor
16.09.2018 17:00 Demir Grup Sivasspor 2 - 2 Erzurum BB
16.09.2018 17:00 İstanbul Başakşehir 4 - 0 Antalyaspor
16.09.2018 20:00 Ç.Rizespor 1 - 1 Bursaspor
16.09.2018 20:00 Atiker Konyaspor 0 - 1 Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı