HABER AKIŞI

Van Gölü'ne 'Mavi Bayrak'

 Tarih: 05-07-2018 11:46:00  -   Güncelleme: 05-07-2018 11:51:23
Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) Koordinatörlüğü’nde plajlar ve marinalarda denizin atık sularla kirletilmesinin önlenmesi amacıyla yürütülen Ulusal Mavi Bayrak Ödülü Türkiye’de ilk kez denizlerin kıyı şeridinin dışında Anadolu’da bir göle de verildi. Bu yıl Türkiye'de Mavi Bayrak almaya hak kazanan plaj ve marina sayısı 459’a ulaşırken, Tuşba Belediyesi’nin girişimleri sonucu Van Gölü’nün Mollakasım kıyı şeridi de Ulusal Mavi Bayrak Ödülü’ne layık görüldü.

Reel Haber Ajansı(RHA)- Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) Koordinatörlüğü’nde plajlar ve marinalarda denizin atık sularla kirletilmesinin önlenmesi amacıyla yürütülen Ulusal Mavi Bayrak Ödülü Türkiye’de ilk kez denizlerin kıyı şeridinin dışında Anadolu’da bir göle de verildi. Bu yıl Türkiye'de Mavi Bayrak almaya hak kazanan plaj ve marina sayısı 459’a ulaşırken, Tuşba Belediyesi’nin girişimleri sonucu Van Gölü’nün Mollakasım kıyı şeridi de Ulusal Mavi Bayrak Ödülü’ne layık görüldü.

Türkiye’nin 1994 yılından bu yana katıldığı Ulusal Mavi Bayrak Ödülü, 50 ülkede gerçekleştiriliyor. Türkiye'de 2002 yılında 140 mavi bayraklı plaj varken, 2018 yılında bu sayı 459'a ulaşmış oldu. Türkiye'de deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalar neticesinde temiz denizlerin ve plajların göstergesi olan mavi bayrak sayısı her geçen yıl artmaya devam ederken, mavi bayraklı plaj sahibi ülkeler arasında İspanya ve Yunanistan'ın ardından 3. sırada yer aldı.
İLK KEZ BİR GÖL ‘MAVİ BAYRAK ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLDÜ
Deniz denilince akla ilk gelen il Antalya, Türkiye’deki mavi bayraklı plajların neredeyse yarısına sahip. Antalya’da 200 mavi bayraklı plaj ve marina bulunuyor. Antalya’yı 101 plaj ve marina ile Muğla, 51 plaj ve marinayla da İzmir takip ediyor. Türkiye’nin deniz kıyı şeridinin dışında ilk kez Ulusal Mavi Bayrak Ödülü Anadolu’da bir göle verilmiş oldu. 

Ulusal Mavi Bayrak Ödülü’ne layık görülen Van Gölü Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’nin girişimleri sonucu, özellikle turizm için önemli bir cazibe merkezi olması gereken göl bu anlamda adeta öldü denilmekteydi. Yaz aylarında hafta sonu günü birlik göl kıyısına giden tatilcilerin attıkları çöpler nedeniyle adet şehir çöplüğünü andıran sahil 2014 yılında Van’ın Büyükşehir statüsünü kazanmasıyla kurulan Tuşba Belediyesi tarafında adeta yeniden keşfedilen sahilde düzenli çevre temizliği yapılmaya başlandı. Çöplükten ve mezbelelikten geçilmeyen göl kıyısı adeta yaşanır bir hale dönüştürüldü.
TUŞBA BELEDİYESİ İLE TURİZME KAZANDIRILAN VAN GÖLÜ SAHİLİNE ÖDÜL
Belediye Başkanı Özgökçe’nin bizzat katılarak yapılan çevre temizliği kampanyaları ile hak ettiği değeri gören sahilde tatilciler için çöp konteynerleri bırakıldı, sahilde görevlendirilen personel tarafında düzenli olarak çevre temizliği yapıldı. Bölge halkına temizlik ve çevre koruma açısında farkındalık oluşturmak adına çok ciddi eğitim çalışmaları programlı olarak gerçekleştirildi. Başkan Özgökçe’nin büyük emekler vererek çöp ve pislikten arındırılan Yukarı Van Denizi ‘Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı’na kavuşmuş oldu. Geçen yıldan beri başlatılan çalışmalar son aşamaya geldiği Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı 6 Temmuz’da düzenlenecek bir törenle Van Gölü Sahiline Türk Bayrağı, Tuşba Belediyesi’nin Bayrağı ile Mavi Bayrak göndere çekilecek.
Arıtma tesisi, 190 metrekarelik idari bina, mescit, cankurtaran kulesi, duşakabinler, büfe, tuvaletler, otoparkı ve peyzaj çalışmaları tamamlanarak açılışa hazır hale getirildi. Tuşba Belediyesi’nin girişimleri ile gerçekleştirilen, Van Denizi’nin kıyı ile çevre temizliği ve sahil düzenlemeleriyle bölgemizde tatilcilerin ve kadirşinas Vanlıların rahat yüzebilecekleri halk plajlarına ihtiyaç vardır. Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı, bu ihtiyaca büyük ölçüde cevap verecek. Bundan böyle Van Denizinin kıyısında hem bölge insanları hem de başta İran olmak üzere tüm komşu ülkelerden milyonları aşacak ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çok önemli denetim ve kontrolleri sonucunda 33 kritere göre yapılan değerlendirmelerinde Van’ın Tuşba ilçesindeki Mollakasım sahili bu ödülü almaya hak kazandı. Deniz suyu analizleri, plajı kullananların memnuniyeti, su sporları ve yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için olanakları içeren kriterleriyle Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı, Ulusal Mavi Bayrak Ödülü’ne layık görüldü. Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe şöyle dedi:

"Öncelikle Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajımızın tüm halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Ülkemizde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Koordinasyonu’nda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda ise Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE Koordinasyonu’nda dünyada 50 ülkede uygulanıyor. Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, Mavi Bayrak Programını çok hassas olarak yürütmektedir. Mavi Bayraklı Halk Plajı Ödülüne hak kazanmak çok kolay olmamaktadır. Tuşba Belediyemiz Fen İşleri ile Park ve Bahçeler müdürlükleri tarafından yürütülen Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajımız şimdiden vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği projelerimizin başında geliyor. Allahın izni ile plajımızı 6 Temmuz’da başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Uluslararası ve Ulusal Çevre Eğitim Vakfı temsilcileri, milletvekillerimiz ve Sayın Valimiz ile il protokolümüzün katılımlarıyla ‘Mavi Bayrağımızı’ göndere çekerek plajımızı halkımızın hizmetine sunacağız,"


"VAN HALKI ARTIK YÜZÜNÜ VAN DENİZİ’NE DÖNDÜ"
Vanlıların bugüne kadar hep sırtını Van Denizi’ne (Van Gölü’ne) çevirdiklerini, ilk kez Van’ın yükselen değeri Tuşba Belediyesi ile Van ve bölge halkı artık yüzünü Van Denizi’ne döndüğünü kaydeden Başkan Özgökçe, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 1648 metre rakımlı ve 400 kilometrelik sahile sahip Van Denizi kıyısında rahat yüzülebilecek en büyük, ilk ve tek halk plajımız şimdiden vatandaşların sabırsızlıkla beklediği yerlerin başında geliyor. Vanlılar ve turistler gittikleri ıssız koylarda yüzebilecekleri bir uygun yer bulunmadığı gibi her şeyden mahrum kalıyordu. Şimdi Tuşba Belediyemizin yaptığı bu Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı ile tüm sıkıntılarımız bitiyor.  Öncelikli çalışmalarımız içerisinde değerlendirdiğimiz plajımıza arıtma tesisi kazandırdık. Plajımız çevre dostu bir plaj olacaktır. Vanlılar için Van Denizi büyük bir nimet iken bugüne kadar zahmeti, angaryası sıkıntılarını çeken vefalı ve kadirşinas Vanlılar bundan böyle sefasını, huzur ve mutluluğunu yaşayacaktır. Su sporları, su ürünleri, suyoluyla ulaşım başta olmak üzere maddi ve manevi kazanç dönemi başlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyecilik alanında bizlere rehber olarak her daim halka hizmet hakka hizmet düsturuyla gece gündüz projeler üretip, 4 yılda adeta 40 yıllık hizmeti bölgeye kazandırmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz. Gerek modern tesisleriyle, gerek idari binası, cankurtaranı, kafeteryası, büfesi ve engelli kardeşlerimizin ve herkes için yapılan araç gereçleri ile Türkiye’nin hatırı sayılır plajları arasında olacaktır. Şimdiden tüm halkımıza ve Van'ın aziz misafirlerine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum."

Temiz deniz ve plajın göstergesi olan Ulusal Mavi Bayraklı Plaj ve Marinalarda sezon içerisinde 15 gün arayla deniz suyu analizleri yapılıyor. Ayrıca plaj ve marinayı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanı ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanması mavi bayraklı plajların önemli kriterleri arasında bulunuyor.

  Bu haber 339 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Sağlık Bakanı'ndan ilaç fiyatı açıklaması Sağlık Bakanı'ndan ilaç fiyatı açıklaması "Yerli ve ülkemizde üretilen ilaçların tercih edilmesi önemli"
UNESCO Hemşinceyi “Tehlike Altındaki Diller” Listesine Ekledi UNESCO Hemşinceyi “Tehlike Altındaki Diller” Listesine Ekledi UNESCO’nun Türkiye’den 18 dile yer verdiği “tehlike altındaki diller” atlası lis..
Kaçak kurban kesimini böyle savundu: Güvenliğimizi aldık Allah'a şükür Kaçak kurban kesimini böyle savundu: Güvenliğimizi aldık Allah'a şükür Beykoz'da yasak olmasına rağmen kaçak kurban kesimi yapıldı.
Ayda 300 TL için günde 12 saat çalışıyorlar Ayda 300 TL için günde 12 saat çalışıyorlar Toplum ve Hekim dergisi suriyeli çocuk işçileri ele aldı. ‘sermaye için yedek or..
  SİYASET HABERLERİ
Trump: Türkiye'ye hiçbir şekilde taviz verilmeyecek Trump: Türkiye'ye hiçbir şekilde taviz verilmeyecek ABD Başkanı Donald Trump, haber ajansı Reuters ile yaptığı röportajda Türkiye'ye..
Erdoğan: Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz Erdoğan: Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Tayyip Erdoğan, AKP'nin olağan kongresi öncesi salon..
  SPOR HABERLERİ
9 Süper Lig ekibine TFF'den 2.6'şar milyon TL 9 Süper Lig ekibine TFF'den 2.6'şar milyon TL Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nun ilk haftası tamamlandı. 9 ..
Ramil Guliyev altın madalya kazandı Ramil Guliyev altın madalya kazandı Avrupa Atletizm Şampiyonası 200 metre finalinde milli atlet Ramil Guliyev, birin..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Boğaziçi Film Festivali'ne başvurular uzatıldı Boğaziçi Film Festivali'ne başvurular uzatıldı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği, Anadolu Ajansı'nın Global İletişim ..
“Cumartesi Anneleri’nin direnişi umarım herkese ulaşır” “Cumartesi Anneleri’nin direnişi umarım herkese ulaşır” Sanatçı Ceylan Ertem, kayıp yakınlarıyla beraber Cumartesi Anneleri’nin direnişi..
Youtube'u korkutan film! Youtube'u korkutan film! Korku filmi The Nun'ın fragmanı 'fazla korkutucu' bulundu. Altı saniyelik fragma..
  YAŞAM HABERLERİ
Köpeğini timsah saldırısından korumaya çalışan kadın hayatını kaybetti Köpeğini timsah saldırısından korumaya çalışan kadın hayatını kaybetti ABD'nin Güney Carolina eyaletindeki Hilton Head Adası'nda köpeğini gezmeye çıkar..
Havada yolcunun üzerine işedi Havada yolcunun üzerine işedi Japonya'ya uçuşu sırasında iki sıra önünde oturan yolcunun üzerine işedi. ..
Türkiye'de ilk: Hava taksi Türkiye'de ilk: Hava taksi Denizlili Hüseyin Ümit Ercan, yamaç paraşütüyle başladığı pilotluk merakını hava..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
17.08.2018 21:45 Trabzonspor 3 - 1 Demir Grup Sivasspor
18.08.2018 19:15 Bursaspor 0 - 0 Kayserispor
18.08.2018 21:45 Antalyaspor 3 - 3 Atiker Konyaspor
18.08.2018 21:45 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 0 Fenerbahçe
19.08.2018 19:15 Erzurum BB 1 - 3 Beşiktaş
19.08.2018 21:45 Aytemiz Alanyaspor 0 - 2 Ankaragücü
19.08.2018 21:45 Galatasaray 1 - 0 Göztepe
19.08.2018 19:15 Teleset M. Akhisarspor 1 - 1 Ç.Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı