HABER AKIŞI

Yılmaz: Hükümetin Esad takıntısı bize maliyet olarak yansıyor

 Tarih: 01-04-2018 14:47:00  -   Güncelleme: 01-04-2018 15:07:48
Suriyede savaş nereye doğru gidiyor? Afrin'de neler oluyor? Türkiye ABD ilişkileri ne durumda? CHP Genel Başkan Yadımcısı Öztürk Yılmaz dış politika gündemini Reel Haber'e değerlendirdi.

-Suriye’de savaş nereye doğru gidiyor? Türkiye ne yapmak istiyor?

Suriye'de savaş çeşitli evreler geçirdi. Şu anda yedinci yılında. Suriye'nin toprak bütünlüğü bozulmuş bulunuyor. Savaş nedeniyle 11 milyona yakın insan yer değiştirdi, 5 milyon mülteci var. Bir buçuk trilyon dolarlık ekonomik kayıp var. Suriye'de bugün savaş bitse ülkenin inşaası en az 30-40 yıl alacak ve Suriye 30-40 yıl bulunduğu noktadan geriye gitmiş durumda. Suriye'de şu anda Amerika ve Rusya'nın çekişmesi de devam ediyor. Rusya'nın ne yapmak istediği kendi ulusal çıkarları açısından daha berrak . Ama Amerika'da, Trump'ın kafası karışık Suriye konusunda. Bir günde karar değiştirebiliyor. Suriye'den çekileceğiz dendi bir kaç gün önce. Afganistan'da da aynı şey olmuştu. Amerika Afganistan'da bir tarih vermişti ve askerlerini çekeceğini söylemişti. Hala Afganistan'da Amerika'nın askerleri var. Irak'ta hala ABD'nin askerleri var. Suriye'de de ABD'nin askerlerinin bir şekilde devam edeceğini belirtmek istiyorum.

“Suriye'de siyasi çözüm olacak mı?”

Suriye'yi bir arada tutacak, toprak bütünlüğünü sağlayacak, birliğini ve egemenliğini sağlayacak bir çözüm olabilecek mi? Burada da şu anda ki durum uluslararası toplumun enerjik, dinamik  bir çalışması yok. Sonuç getirecek bir faaliyet gözükmüyor. Cenevre Süreci var ama o da Rusya ve ABD arasındaki çekişme nedeniyle tam bir sonuca gitmiyor. Ama Suriye'de savaşan tarafları savaş yordu. IŞİD yüzde 98-99 çekildi. Suriye'de 3 tane savaşan taraf var. Bir tanesi PKK-PYD-YPG, ÖSO ve diğer muhalifler, üçüncüsü de Esad. Bunları savaştıran devletler var. Onlara vekalet veren devletler bazen kendileri savaşıyor bazen bunları savaştırıyorlar. Suriye'de bir çözüm olabilmesi için hem bu savaşan kesimlerin bir şekilde barışa yöneltilmesi hem de bunları savaştıranların kafasında ki Suriye çözümünün netleşmiş olması gerekiyor.

“Sınır güvenliğimiz önemli ölçüde tehdit altında”

İki sonuç var. Ya Suriye kalıcı olarak bu şekilde devam ederek bölünecek ya da Suriye birleşecek. Birleştiği zaman eski Suriye olmayacağı kesin. Muhtemelen bölgelerin olduğu federal bir Suriye olacaktır. Irak'taki yapı bir nevi burada da devam edecek. Stratejik baktığımız zaman ortaya çıkacak Suriye Devleti birleşme olsa bile ne kadar yaşayabilir? Hükümet Suriye konusunu bu noktaya getirirken bunları düşünmedi. Sınır güvenliğimiz önemli ölçüde tehdit altında. Fırat'ın doğusu itibari ile... Fırat Kalkanı operasyonu yapıldı, Zeytindalı hakekatı yapıldı bunlar çok önemli şeyler. Bu alanlardan PKK ve IŞİD uzaklaştırıldı. Ancak çok büyük bir alan daha var. O alanı da ABD himaye ediyor. Bizim mutlaka Şam, Bağdat, Tahran da bölgesel olarak güçlü bir ittifak yapmak akabinde Rusya ve ABD ile bu konuda çalışıp Suriye'de bir çözüme yönelmemiz gerekiyor. 

“Hükümetin Esad takıntısı bize maliyet olarak yansıyor”

Hükümetin Esad takıntısı nedeniyle buna yanaşmadığını görüyoruz. Esad takıntısı bize maliyet olarak yansıyor. İçimizde 3,5-4 milyon Suriyeli var. Suriyelilere harcanan para 30 milyar doları geçmiş durumda. Bu konunun ne olacağı belli değil. Yarın çözüm olsa gidecekler mi o da tartışılır. Gitseler bile ne kadarı gidecek bilinmiyor. Türkiye hiç yoktan Suriye'de ki yanlış politikasıyla başına iş açmış bulunuyor. Özel olarak AB’den  genelde ise dünyadan Türkiye'ye tek övgü mülteciler konusunda geliyor. Ne tuhaf değil mi?  Adeta dalga geçer gibi. "Biz para verelim siz ülkenizde tutun, ne sorun yaşayacaksanız yaşayın ama onları ülkenizde tutun" şeklinde incitici bir tutumla karşı karşıyayız. Burası vatan toprağı.  Norveç  sekiz bin tane Suriyeliyi kabul edemiyor. Biz 4 milyona yakın Suriyeliyi içimize almışız.   10 milyon Suriyeliyi içinize alsanız Avrupalıların daha çok hoşuna gider.  Bizim Suriye'de kapsamlı bir çözüme odaklanmamız gerekiyor. 

    -Afrin harekâtı TSK’nın zaferi ile sonuçlandı. Bunun ne gibi etkileri olacak?  CHP ‘nin gerek Suriye sorununun çözümü gerekse Suriye'nin kuzeyi  üzerinden Türkiye’ye terör tehdidi konusundaki görüşleri nelerdir?

Afrin'in Pkk'dan temizlenmesi önemli bir konudur, CHP olarak biz bunu destekledik. Bundan sonra oradaki yerel yapılanma ile ilgili somut önerilerimiz olmuştu. Kent Meclisi oluşturulmasını ilk biz ben gündeme getirmiştim. Orada yerel bir bürokrasi oluşturulması ve güvenliğinin sağlanması gibi konularda da  yol alınması gerekiyor.  Bu aşamadan sonra bunların güzel bir şekilde icra edilmesi, yerel olarak  Türkiye'ye karşı bir sempati oluşturulmasına katkı sağlayacaktır. Bundan sonrası için operasyon sonrası dönem diyelim. Operasyon sonrası dönemi Türkiye'nin iyi idare etmesi lazım. Türkiye'ye karşı yaratılmak istenen algıyı tersine çevirmek bizim elimizde. Yerel halkı sahiplenerek işleri daha kolay yapabilsin. Bu açıdan Zeytindalı operasyonu sonrası dönemi de planlamak ve organize etmek önem taşıyor.  Sınırlarımızın güvenliği son derece önemlidir.  Suriye politikasının yanlışlığını bizim askerlerimiz canıyla kanıyla düzeltiyor ve bedel ödüyor. Buna da saygı duymak gerekiyor. 

“Türkiye konuşan, tehdit eden ama bir şey yapmayan ülke pozisyonuna sokuldu.”

   -AKP hükümeti bir yandan Suriye’de ABD ile karşı karşıya geliyor diğer yandan ABD ile işbirliğinin yollarını arıyor? Türkiye- ABD ilişkileri nereye doğru gidiyor?

İki ülkenin yönetimleri arasında bir güven sorunu var. Ne ABD'de ki yönetim Recep Tayyip Erdoğan'a güveniyor; ne de Erdoğan ABD'de ki yönetime güveniyor. Darbe sonra ki süreçte bu iyice gün yüzüne çıktı. Şu anda da Suriye'de ki PKK-YPG ile ilişkisi bir soru işareti ve endişe yaratıyor. Haklı bir yaklaşım. Öte yandan hükümetin ABD ile kamuoyunda çatışırken esasen ABD'ye bir şey yapmadığını da bilmemiz gerekiyor. Nasıl ki İsrail'le çok üst bir perdede ağız dalaşına girişildi. Rusya ile ağız dalaşına girildi bir şey yapılmadıysa sadece sözde kaldıysa ve içerdeki daha milliyetçi isimlere mesaj olarak bu kaldıysa hükümetin bu politikası da iç kamuoyu endeksli ve oy devşirmeye dönük gerçekte bir adım atılmayan bir politika olarak kalıyor. Bu da karşı tarafta Türkiye'nin caydırıcılığı açısından soru işaretleri uyandırdı. Türkiye'nin caydırıcılığı itibarı önemli zarar gördü. Türkiye konuşan, tehdit eden ama bir şey yapmayan ülke pozisyonuna sokuldu. Özellikle Amerika, Avrupa ve Rusya ve İsrail'le... Mesela İsrail'e Mavi Marmara olayından sonra terör devleti denildi. Daha sonra Mavi  Marmara gemisinde  9 vatandaşımızı şehit eden İsrail askerleri  bütün yargısal süreçlerden affedildi. Anlaşma da AKP'nin milletvekillerinin oyuyla Meclis'te kabul edildi.   

“Türkiye ile ilişkilerde daha şahin bir ABD göreceğiz”

   -ABD’nin önce Dış İlişkileri Bakanı sonra Ulusal Güvenlik Danışmanı değişti. Her iki makama da daha şahin isimler geldi. Bu değişim Türkiye ile ilişkileri etkiler mi?

Tillerson konuştuğu zaman ne kadar Trump'ın adına konuşuyor veya Tillerson'un konuştuklarını Trump'ın  düşünceleri olarak kabul edebilir miyiz şeklinde bir algı vardı. Yani dünyada Tillerson ve Trump'ı özdeşleştirmeyen bir algı oluşmuştu. Çünkü, Tillerson Kuzey Kore ile nükleer konularla ilgili görüşmeye giderken, Trump “boşa zaman harcama” diye tweet atmıştı. Ayrıca, Orta Doğu'da Tillerson'un yapmaya çalıştıklarının Trump tam tersini  yapıyordu. Mesela  Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğinin Küdüs’e taşınması   konusunda da Beyaz Saray ve Dışişlerinin  aynı düşünmediği ortaya çıkmıştı. Pek çok konuda esasen çekişme vardı. Bu dönemde Beyaz Saray Dışişlerini değil,  Savunma Bakanlığı'nı dinliyordu. Şu an Savunma Bakanlığı'nın gücü iyice arttı. Son yapılan atamalarla  Dışişleri Bakanlığına  daha yakın birini getirdi ve Beyza Saray 'daki kadroyu değiştirdi.  Savunma Bakanlığı- Dışişleri Bakanlığı- Beyaz Saray  üçgeninde  şahin bir yönetim kadrosu oluşturdu.  Sürekli kadro değiştiren Trump’ın bu kadroyu da ne kadar görevde tutacağını  kestirmek kolay değil. Bu durum, Trump'ı iyice tartışılır hale getirmiştir.

Bu Türkiye'ye nasıl yansıyacak? Türkiye ile ilişkilerde daha şahin bir ABD göreceğiz. İsrail'e tamamen yakın, İran'a  düşman bir ABD göreceğiz. Ama Trump'ın pragmatist olduğunu da unutmamak lazım. Kuzey Kore lideri ile bir anda görüşmek istiyorum dedi. ve bütün denklemi değiştirdi. Bu ne kadar doğruydu o tartışılır. Bir sonuç getirir mi o da ayrı bir konu. Trump bu manevra kabiliyeti ile ciddi şok yaratabiliyor. Bunun bize Irak ve Suriye ilişkileri konusunda elbet bir yansıması olacak. Menbiç'te varıldığı söylenen mutabakat üzerinden yeniden geçilmesi gerekiyor. Özellikle Fırat'ın doğusu ile ilgili ne olacak, yeni yönetim nasıl bir tutum içerisine girecek.. Ayrıca Kıbrıs ,sözde soykırım iddiaları, Türkiye'nin terörle mücadelesi gibi kritik konularda yeni yönetim ne kadar işbirliğine açık olacak onları da göreceğiz. 

“İran'dan bize dönük bir tehdit yok”

  -İran' a daha düşman bir ABD göreceğiz dediniz. Son günlerde ABD’nin İran’a yönelik saldırılarının artacağı söyleniyor. ABD ile İran karşı karşıya geldiğinde Türkiye ne yapar? Ne yapmalı? 

Türkiye hiçbir zaman Suriye hatasını tekrarlamamalı. Başkasının çaldığı müzikle oyun oynamak Türkiye'yi ciddi zarara uğrattı. Davulu bizim boynumuza astılar,  tokmak başkalarının elindeydi. Suriye politikasından ders çıkarmalıyız. İran'la ilişkilerde  böyle bir hataya düşülmemelidir. Komşularımıza dönük yapılacak müdahale bu bölgeyi küçültüyor, bizi bölge ülke ve halklarıyla düşman haline getiriyor.  ABD'nin hesabı ABD'nindir. İran'dan bize dönük bir tehdit yok. İlerde olabilir mi olabilir. Türkiye kendi planını kurup, kendi sermayesi, kendi ordusunu, demokrasisini, ekonomisini, ulusal birliğini güçlendirirse bölgede en büyük caydırıcı unsur Türkiye olacaktır. Böyle olursa herhangi bir yeri tehdit olarak görmeyecektir. Türkiye'nin bu noktada İran'a dönük  olabilecek bir askeri müdahaleyi kabul etmemesi lazımdır. 

  Bu haber 1590 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Meksika Devlet Başkanı Obrador: 'Başkanlık uçağını satacağım' Meksika Devlet Başkanı Obrador: 'Başkanlık uçağını satacağım' 2 ay önce Meksika Devlet Başkanı seçilen Andres Manuel Lopez Obrador, bir tarife..
Bakanlık 68 öğrenciyi liseye yerleştirmedi, veliler tepki gösterdi Bakanlık 68 öğrenciyi liseye yerleştirmedi, veliler tepki gösterdi Kartal'da çocukları liseye yerleştirilmeyen veliler: Bakanlığın hatasını çocukla..
Palamutun fiyatı 5 liraya geriledi Palamutun fiyatı 5 liraya geriledi Karadeniz'de, 1 Eylül'de av yasağının sona ermesiyle "Vira bismillah" diyen balı..
Bisiklet hırsızı uykuda yakalandı Bisiklet hırsızı uykuda yakalandı Adana'da bisikleti çaldığı apartmanın bahçesinde uyurken yakalanan hırsızlık zan..
  SİYASET HABERLERİ
HDP’de hedef belirlendi: Kayyum atanan belediyeler geri alınacak HDP’de hedef belirlendi: Kayyum atanan belediyeler geri alınacak HDP, AK Parti-MHP ittifakına karşı oluşturulacak yerel inisiyatifler aracılığıyl..
Enis Berberoğlu'na tahliye Enis Berberoğlu'na tahliye Yargıtay, Enis Berberoğlu'nun 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı. Berberoğlu'nun c..
AKP'nin yerel seçim anketinden çıkan sonuç: Memnuniyetsizlik AKP'nin yerel seçim anketinden çıkan sonuç: Memnuniyetsizlik AKP’nin partili belediye başkanlarıyla ilgili yaptırdığı anketlerde büyük oranda..
Son dakika... Enis Berberoğlu'na tahliye kararı Son dakika... Enis Berberoğlu'na tahliye kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na, durduru..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı Demirören: Göz alıcı bir şampiyona düzenlemeye şimdiden hazırız
Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi Fırat Aydınus'un Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi Fırat Aydınus'un Son dakika haberine göre Süper Lig'de 6. hafta maçlarını yönetecek hakemler açık..
Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor beraberliğe abone Bursaspor, Çaykur Rizespor ile berabere kalarak üst üste 4 maçta sahadan 1 puanl..
Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Ali Koç'tan TL zorunluluğuyla ilgili açıklama Fenerbahçe Başkanı Koç, döviz üzerinden sözleşmelerin TL'ye çevrilmesine ilişkin..
  YEREL HABERLERİ
3’üncü Millet Parkının Temeli Savaştepe’de Atıldı 3’üncü Millet Parkının Temeli Savaştepe’de Atıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Millet Bahçeleri projelerini açıklamasının..
Çocuk Kültür Evi Geleceğe Hazırlayacak Çocuk Kültür Evi Geleceğe Hazırlayacak Hızla ivme kazanan teknolojik gelişmeleri ve geleceğin bilişim dünyasının gereks..
Gastronomi Festivali Biber Hasadı İle Başladı Gastronomi Festivali Biber Hasadı İle Başladı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep'i Geliştirme Vakfı'nın ortaklaşa d..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Edip Akbayram 15 yıl sonra Harbiye Açıkhava’da Edip Akbayram 15 yıl sonra Harbiye Açıkhava’da Usta sanatçı Edip Akbayram, 15 yıl sonra Harbiye Açıkhava'da sevenleriyle buluşa..
Antalya'da 2 bin 200 yıllık antik kent gün yüzüne çıkarıldı Antalya'da 2 bin 200 yıllık antik kent gün yüzüne çıkarıldı Antalya'da, 2 bin 200 yıllık zeytinyağı üretim köyü Lyrboton Kome Antik Kenti, d..
Antik 'zeytin kenti' gün yüzüne çıkarıldı Antik 'zeytin kenti' gün yüzüne çıkarıldı Antalya'da 2 bin 200 yıllık zeytinyağı üretim köyü 'Lyrboton Kome Antik Kenti' 4..
  YAŞAM HABERLERİ
Engelli kadınlar kendi medyasını kuruyor Engelli kadınlar kendi medyasını kuruyor Türkiye'nin farklı yerlerinden 60 engelli kadının muhabirlik yaptığı "Engelsiz K..
Jeoloji profesöründen 'Marmara Depremi' açıklaması Jeoloji profesöründen 'Marmara Depremi' açıklaması İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü MAREM Jeoloji..
"İşsizim ve açım" dedi kendini yaktı Şanlıurfa'da işsiz bir genç kendisini yakarak ateşe verdi. "İşsizim ve açım" diy..
Yeni Zelanda'da kıyıya vurmuş dev denizanası bulundu Yeni Zelanda'da kıyıya vurmuş dev denizanası bulundu Kıyıya vuran denizanasının, bilinen en büyük denizanası türü olan Aslan Yelesi d..
Ekonomideki son gelişmeler değerlendirildiğinde sizce Türkiye'de kriz var mı?
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
21.09.2018 20:00 Erzurum BB 0 - 1 Ankaragücü
21.09.2018 20:00 Bursaspor 0 - 0 İstanbul Başakşehir
22.09.2018 19:00 Trabzonspor - Göztepe
22.09.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor - Ç.Rizespor
22.09.2018 16:00 Kayserispor - Atiker Konyaspor
23.09.2018 16:00 Kasımpaşa - Aytemiz Alanyaspor
23.09.2018 19:00 Antalyaspor - Demir Grup Sivasspor
23.09.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor - Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
HABER ARŞİVİ
Yukarı