HABER AKIŞI

Yılmaz: Hükümetin Esad takıntısı bize maliyet olarak yansıyor

 Tarih: 01-04-2018 14:47:00  -   Güncelleme: 01-04-2018 15:07:48
Suriyede savaş nereye doğru gidiyor? Afrin'de neler oluyor? Türkiye ABD ilişkileri ne durumda? CHP Genel Başkan Yadımcısı Öztürk Yılmaz dış politika gündemini Reel Haber'e değerlendirdi.

-Suriye’de savaş nereye doğru gidiyor? Türkiye ne yapmak istiyor?

Suriye'de savaş çeşitli evreler geçirdi. Şu anda yedinci yılında. Suriye'nin toprak bütünlüğü bozulmuş bulunuyor. Savaş nedeniyle 11 milyona yakın insan yer değiştirdi, 5 milyon mülteci var. Bir buçuk trilyon dolarlık ekonomik kayıp var. Suriye'de bugün savaş bitse ülkenin inşaası en az 30-40 yıl alacak ve Suriye 30-40 yıl bulunduğu noktadan geriye gitmiş durumda. Suriye'de şu anda Amerika ve Rusya'nın çekişmesi de devam ediyor. Rusya'nın ne yapmak istediği kendi ulusal çıkarları açısından daha berrak . Ama Amerika'da, Trump'ın kafası karışık Suriye konusunda. Bir günde karar değiştirebiliyor. Suriye'den çekileceğiz dendi bir kaç gün önce. Afganistan'da da aynı şey olmuştu. Amerika Afganistan'da bir tarih vermişti ve askerlerini çekeceğini söylemişti. Hala Afganistan'da Amerika'nın askerleri var. Irak'ta hala ABD'nin askerleri var. Suriye'de de ABD'nin askerlerinin bir şekilde devam edeceğini belirtmek istiyorum.

“Suriye'de siyasi çözüm olacak mı?”

Suriye'yi bir arada tutacak, toprak bütünlüğünü sağlayacak, birliğini ve egemenliğini sağlayacak bir çözüm olabilecek mi? Burada da şu anda ki durum uluslararası toplumun enerjik, dinamik  bir çalışması yok. Sonuç getirecek bir faaliyet gözükmüyor. Cenevre Süreci var ama o da Rusya ve ABD arasındaki çekişme nedeniyle tam bir sonuca gitmiyor. Ama Suriye'de savaşan tarafları savaş yordu. IŞİD yüzde 98-99 çekildi. Suriye'de 3 tane savaşan taraf var. Bir tanesi PKK-PYD-YPG, ÖSO ve diğer muhalifler, üçüncüsü de Esad. Bunları savaştıran devletler var. Onlara vekalet veren devletler bazen kendileri savaşıyor bazen bunları savaştırıyorlar. Suriye'de bir çözüm olabilmesi için hem bu savaşan kesimlerin bir şekilde barışa yöneltilmesi hem de bunları savaştıranların kafasında ki Suriye çözümünün netleşmiş olması gerekiyor.

“Sınır güvenliğimiz önemli ölçüde tehdit altında”

İki sonuç var. Ya Suriye kalıcı olarak bu şekilde devam ederek bölünecek ya da Suriye birleşecek. Birleştiği zaman eski Suriye olmayacağı kesin. Muhtemelen bölgelerin olduğu federal bir Suriye olacaktır. Irak'taki yapı bir nevi burada da devam edecek. Stratejik baktığımız zaman ortaya çıkacak Suriye Devleti birleşme olsa bile ne kadar yaşayabilir? Hükümet Suriye konusunu bu noktaya getirirken bunları düşünmedi. Sınır güvenliğimiz önemli ölçüde tehdit altında. Fırat'ın doğusu itibari ile... Fırat Kalkanı operasyonu yapıldı, Zeytindalı hakekatı yapıldı bunlar çok önemli şeyler. Bu alanlardan PKK ve IŞİD uzaklaştırıldı. Ancak çok büyük bir alan daha var. O alanı da ABD himaye ediyor. Bizim mutlaka Şam, Bağdat, Tahran da bölgesel olarak güçlü bir ittifak yapmak akabinde Rusya ve ABD ile bu konuda çalışıp Suriye'de bir çözüme yönelmemiz gerekiyor. 

“Hükümetin Esad takıntısı bize maliyet olarak yansıyor”

Hükümetin Esad takıntısı nedeniyle buna yanaşmadığını görüyoruz. Esad takıntısı bize maliyet olarak yansıyor. İçimizde 3,5-4 milyon Suriyeli var. Suriyelilere harcanan para 30 milyar doları geçmiş durumda. Bu konunun ne olacağı belli değil. Yarın çözüm olsa gidecekler mi o da tartışılır. Gitseler bile ne kadarı gidecek bilinmiyor. Türkiye hiç yoktan Suriye'de ki yanlış politikasıyla başına iş açmış bulunuyor. Özel olarak AB’den  genelde ise dünyadan Türkiye'ye tek övgü mülteciler konusunda geliyor. Ne tuhaf değil mi?  Adeta dalga geçer gibi. "Biz para verelim siz ülkenizde tutun, ne sorun yaşayacaksanız yaşayın ama onları ülkenizde tutun" şeklinde incitici bir tutumla karşı karşıyayız. Burası vatan toprağı.  Norveç  sekiz bin tane Suriyeliyi kabul edemiyor. Biz 4 milyona yakın Suriyeliyi içimize almışız.   10 milyon Suriyeliyi içinize alsanız Avrupalıların daha çok hoşuna gider.  Bizim Suriye'de kapsamlı bir çözüme odaklanmamız gerekiyor. 

    -Afrin harekâtı TSK’nın zaferi ile sonuçlandı. Bunun ne gibi etkileri olacak?  CHP ‘nin gerek Suriye sorununun çözümü gerekse Suriye'nin kuzeyi  üzerinden Türkiye’ye terör tehdidi konusundaki görüşleri nelerdir?

Afrin'in Pkk'dan temizlenmesi önemli bir konudur, CHP olarak biz bunu destekledik. Bundan sonra oradaki yerel yapılanma ile ilgili somut önerilerimiz olmuştu. Kent Meclisi oluşturulmasını ilk biz ben gündeme getirmiştim. Orada yerel bir bürokrasi oluşturulması ve güvenliğinin sağlanması gibi konularda da  yol alınması gerekiyor.  Bu aşamadan sonra bunların güzel bir şekilde icra edilmesi, yerel olarak  Türkiye'ye karşı bir sempati oluşturulmasına katkı sağlayacaktır. Bundan sonrası için operasyon sonrası dönem diyelim. Operasyon sonrası dönemi Türkiye'nin iyi idare etmesi lazım. Türkiye'ye karşı yaratılmak istenen algıyı tersine çevirmek bizim elimizde. Yerel halkı sahiplenerek işleri daha kolay yapabilsin. Bu açıdan Zeytindalı operasyonu sonrası dönemi de planlamak ve organize etmek önem taşıyor.  Sınırlarımızın güvenliği son derece önemlidir.  Suriye politikasının yanlışlığını bizim askerlerimiz canıyla kanıyla düzeltiyor ve bedel ödüyor. Buna da saygı duymak gerekiyor. 

“Türkiye konuşan, tehdit eden ama bir şey yapmayan ülke pozisyonuna sokuldu.”

   -AKP hükümeti bir yandan Suriye’de ABD ile karşı karşıya geliyor diğer yandan ABD ile işbirliğinin yollarını arıyor? Türkiye- ABD ilişkileri nereye doğru gidiyor?

İki ülkenin yönetimleri arasında bir güven sorunu var. Ne ABD'de ki yönetim Recep Tayyip Erdoğan'a güveniyor; ne de Erdoğan ABD'de ki yönetime güveniyor. Darbe sonra ki süreçte bu iyice gün yüzüne çıktı. Şu anda da Suriye'de ki PKK-YPG ile ilişkisi bir soru işareti ve endişe yaratıyor. Haklı bir yaklaşım. Öte yandan hükümetin ABD ile kamuoyunda çatışırken esasen ABD'ye bir şey yapmadığını da bilmemiz gerekiyor. Nasıl ki İsrail'le çok üst bir perdede ağız dalaşına girişildi. Rusya ile ağız dalaşına girildi bir şey yapılmadıysa sadece sözde kaldıysa ve içerdeki daha milliyetçi isimlere mesaj olarak bu kaldıysa hükümetin bu politikası da iç kamuoyu endeksli ve oy devşirmeye dönük gerçekte bir adım atılmayan bir politika olarak kalıyor. Bu da karşı tarafta Türkiye'nin caydırıcılığı açısından soru işaretleri uyandırdı. Türkiye'nin caydırıcılığı itibarı önemli zarar gördü. Türkiye konuşan, tehdit eden ama bir şey yapmayan ülke pozisyonuna sokuldu. Özellikle Amerika, Avrupa ve Rusya ve İsrail'le... Mesela İsrail'e Mavi Marmara olayından sonra terör devleti denildi. Daha sonra Mavi  Marmara gemisinde  9 vatandaşımızı şehit eden İsrail askerleri  bütün yargısal süreçlerden affedildi. Anlaşma da AKP'nin milletvekillerinin oyuyla Meclis'te kabul edildi.   

“Türkiye ile ilişkilerde daha şahin bir ABD göreceğiz”

   -ABD’nin önce Dış İlişkileri Bakanı sonra Ulusal Güvenlik Danışmanı değişti. Her iki makama da daha şahin isimler geldi. Bu değişim Türkiye ile ilişkileri etkiler mi?

Tillerson konuştuğu zaman ne kadar Trump'ın adına konuşuyor veya Tillerson'un konuştuklarını Trump'ın  düşünceleri olarak kabul edebilir miyiz şeklinde bir algı vardı. Yani dünyada Tillerson ve Trump'ı özdeşleştirmeyen bir algı oluşmuştu. Çünkü, Tillerson Kuzey Kore ile nükleer konularla ilgili görüşmeye giderken, Trump “boşa zaman harcama” diye tweet atmıştı. Ayrıca, Orta Doğu'da Tillerson'un yapmaya çalıştıklarının Trump tam tersini  yapıyordu. Mesela  Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğinin Küdüs’e taşınması   konusunda da Beyaz Saray ve Dışişlerinin  aynı düşünmediği ortaya çıkmıştı. Pek çok konuda esasen çekişme vardı. Bu dönemde Beyaz Saray Dışişlerini değil,  Savunma Bakanlığı'nı dinliyordu. Şu an Savunma Bakanlığı'nın gücü iyice arttı. Son yapılan atamalarla  Dışişleri Bakanlığına  daha yakın birini getirdi ve Beyza Saray 'daki kadroyu değiştirdi.  Savunma Bakanlığı- Dışişleri Bakanlığı- Beyaz Saray  üçgeninde  şahin bir yönetim kadrosu oluşturdu.  Sürekli kadro değiştiren Trump’ın bu kadroyu da ne kadar görevde tutacağını  kestirmek kolay değil. Bu durum, Trump'ı iyice tartışılır hale getirmiştir.

Bu Türkiye'ye nasıl yansıyacak? Türkiye ile ilişkilerde daha şahin bir ABD göreceğiz. İsrail'e tamamen yakın, İran'a  düşman bir ABD göreceğiz. Ama Trump'ın pragmatist olduğunu da unutmamak lazım. Kuzey Kore lideri ile bir anda görüşmek istiyorum dedi. ve bütün denklemi değiştirdi. Bu ne kadar doğruydu o tartışılır. Bir sonuç getirir mi o da ayrı bir konu. Trump bu manevra kabiliyeti ile ciddi şok yaratabiliyor. Bunun bize Irak ve Suriye ilişkileri konusunda elbet bir yansıması olacak. Menbiç'te varıldığı söylenen mutabakat üzerinden yeniden geçilmesi gerekiyor. Özellikle Fırat'ın doğusu ile ilgili ne olacak, yeni yönetim nasıl bir tutum içerisine girecek.. Ayrıca Kıbrıs ,sözde soykırım iddiaları, Türkiye'nin terörle mücadelesi gibi kritik konularda yeni yönetim ne kadar işbirliğine açık olacak onları da göreceğiz. 

“İran'dan bize dönük bir tehdit yok”

  -İran' a daha düşman bir ABD göreceğiz dediniz. Son günlerde ABD’nin İran’a yönelik saldırılarının artacağı söyleniyor. ABD ile İran karşı karşıya geldiğinde Türkiye ne yapar? Ne yapmalı? 

Türkiye hiçbir zaman Suriye hatasını tekrarlamamalı. Başkasının çaldığı müzikle oyun oynamak Türkiye'yi ciddi zarara uğrattı. Davulu bizim boynumuza astılar,  tokmak başkalarının elindeydi. Suriye politikasından ders çıkarmalıyız. İran'la ilişkilerde  böyle bir hataya düşülmemelidir. Komşularımıza dönük yapılacak müdahale bu bölgeyi küçültüyor, bizi bölge ülke ve halklarıyla düşman haline getiriyor.  ABD'nin hesabı ABD'nindir. İran'dan bize dönük bir tehdit yok. İlerde olabilir mi olabilir. Türkiye kendi planını kurup, kendi sermayesi, kendi ordusunu, demokrasisini, ekonomisini, ulusal birliğini güçlendirirse bölgede en büyük caydırıcı unsur Türkiye olacaktır. Böyle olursa herhangi bir yeri tehdit olarak görmeyecektir. Türkiye'nin bu noktada İran'a dönük  olabilecek bir askeri müdahaleyi kabul etmemesi lazımdır. 

  Bu haber 1193 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
resim yok Taksim, bizler için 1 Mayıs alanıdır. Bunu hiçbir gücün değiştirmesine müsaade etmeyeceğiz 1 Mayıs öncesi Birleşik Metal- İş Başkanı Adnan Serdaroğlu Reel Haber'e konuştu...
YDS sonuçları açıklandı YDS sonuçları açıklandı 1 Nisan Pazar günü yapılan 2018 YDS İlkbahar Dönemi sonuçları ÖSYM tarafından aç..
Alaçatı'da gürültü önlemi: 'Üst limit 75 desibel olacak' Alaçatı'da gürültü önlemi: 'Üst limit 75 desibel olacak' İzmir'in turizm cenneti Çeşme'deki Alaçatı'da geçen yılların en çok tartışılan k..
‘Bölme girişimi'ne tepkiler çığ gibi: Üniversiteler bizimdir, tasarıyı derhal geri çekin! ‘Bölme girişimi'ne tepkiler çığ gibi: Üniversiteler bizimdir, tasarıyı derhal geri çekin! AKP’nin Meclis’e sunduğu, köklü üniversiteleri bölerek yeni üniversiteler kuraca..
  SİYASET HABERLERİ
24 Haziran için istifalar peş peşe geliyor 24 Haziran için istifalar peş peşe geliyor 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için istifalarda bugün son gü..
Akşener: Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım Akşener: Gül'ün adaylığından büyük mutluluk duyarım İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben Sayın Gül'ün adaylığından büyük mutl..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Berlin Tiyatro Festivali açılışını Kürk Mantolu Madonna ile yapıyor Berlin Tiyatro Festivali açılışını Kürk Mantolu Madonna ile yapıyor Sezonun ses getiren tiyatro oyunlarından Kürk Mantolu Madonna, 3. Berlin Tiyatro..
Tarihi konağın kapı kirişinde 6 bin madeni para Tarihi konağın kapı kirişinde 6 bin madeni para Elazığ'da, Osmanlı döneminden kalma Sağır Müftü Konağı'nın restorasyon çalışmala..
Okullaşma oranının en yüksek olduğu iller Rize ve Bolu Okullaşma oranının en yüksek olduğu iller Rize ve Bolu Türkiye'de okullaşma oranında en fazla artış ortaöğretimde (lise) gerçekleşirken..
  YAŞAM HABERLERİ
Otomobil Kelkit Çayı'na uçtu: 1 ölü, 1 yaralı, 1 kayıp Otomobil Kelkit Çayı'na uçtu: 1 ölü, 1 yaralı, 1 kayıp Tokat'ın Reşadiye ilçesinde, Kelkit Çayı'na uçan otomobildeki 1 kişi yaşamını yi..
İstanbullular hayatlarının 3.5 yılını trafikte geçiriyor İstanbullular hayatlarının 3.5 yılını trafikte geçiriyor 2017 yılında İstanbullu sürücüler ve yolcular seyahatleri süresince harcadıkları..
Otomobil yola çıkan deveye çarptı: 4 yaralı Otomobil yola çıkan deveye çarptı: 4 yaralı Aydın'ın Buharkent ilçesinde karayoluna çıkan deve kazaya neden oldu. Ahmet Bark..
Kara çarşaf giyip polisten kaçarken yakalandı Kara çarşaf giyip polisten kaçarken yakalandı Niğde'de nafaka ödemediği için hakkında yakalama kararı bulunan Yahya Ş. (32), ü..
Türk Tabipler Birliği'nin başlattığı "Aşı Candır" Kampanyasını destekliyor musunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 30 20 7 3 68 32 63 +36
2 Beşiktaş 30 18 4 8 59 25 62 +34
3 Medipol Başakşehir 30 19 6 5 52 30 62 +22
4 Fenerbahçe 30 17 4 9 62 32 60 +30
5 Trabzonspor 30 12 8 10 53 44 46 +9
6 Göztepe 30 12 10 8 43 48 44 -5
7 Sivasspor 30 13 12 5 40 45 44 -5
8 Kayserispor 30 12 10 8 40 46 44 -6
9 Kasımpaşa 30 11 12 7 46 48 40 -2
10 Yeni Malatyaspor 30 10 12 8 35 41 38 -6
11 Bursaspor 30 10 14 6 39 41 36 -2
12 Akhisarspor 30 9 13 8 39 49 35 -10
13 Antalyaspor 30 9 13 8 36 52 35 -16
14 Atiker Konyaspor 30 8 14 8 33 36 32 -3
15 Aytemiz Alanyaspor 30 9 16 5 47 53 32 -6
16 Osmanlıspor FK 30 8 14 8 44 50 32 -6
17 Gençlerbirliği 30 7 14 9 35 49 30 -14
18 Karabükspor 30 3 24 3 20 70 12 -50
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 32 18 5 9 63 36 63 +27
2 MKE Ankaragücü 32 17 7 8 51 33 59 +18
3 Ümraniyespor 32 17 8 7 46 31 58 +15
4 Boluspor 32 17 10 5 50 28 56 +22
5 Gazişehir Gaziantep FK 32 15 9 8 55 33 53 +22
6 Altınordu 32 15 10 7 54 43 52 +11
7 BB Erzurumspor 32 13 9 10 51 42 49 +9
8 Elazığspor 32 13 11 8 50 38 47 +12
9 Balıkesirspor Baltok 32 14 11 7 51 45 46 +6
10 İstanbulspor 32 13 12 7 39 37 46 +2
11 Adanaspor 32 12 13 7 41 49 43 -8
12 Giresunspor 32 11 13 8 43 39 41 +4
13 Eskişehirspor 32 11 14 7 58 54 37 +4
14 Adana Demirspor 32 10 15 7 42 46 37 -4
15 Denizlispor 32 9 15 8 38 46 35 -8
16 Samsunspor 32 7 11 14 28 41 35 -13
17 Manisaspor 32 7 22 3 30 73 15 -43
18 Gaziantepspor 32 2 26 4 14 90 1 -76
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 32 22 4 6 60 14 72 +46
2 Menemen Belediyespor 32 21 4 7 62 22 70 +40
3 Afjet Afyonspor 32 20 5 7 60 29 67 +31
4 Sivas Belediyespor 32 18 5 9 54 27 63 +27
5 Keçiörengücü 32 18 7 7 74 37 61 +37
6 Sancaktepe Belediyespor 32 15 6 11 51 30 56 +21
7 İnegölspor 32 16 9 7 47 40 55 +7
8 Sarıyer 32 13 14 5 42 41 44 +1
9 Etimesgut Belediyespor 32 11 13 8 39 40 41 -1
10 Kastamonuspor 1966 32 12 17 3 42 44 39 -2
11 Tokatspor 32 10 13 9 35 45 39 -10
12 Eyüpspor 32 11 16 5 52 60 38 -8
13 Amed Sportif 32 10 14 8 36 40 35 -4
14 Bodrumspor 32 9 16 7 37 52 34 -15
15 Bucaspor 32 9 15 8 46 57 32 -11
16 Tuzlaspor 32 8 16 8 37 49 32 -12
17 Kocaeli Birlikspor 32 4 24 4 28 73 13 -45
18 Mersin İdmanyurdu 32 1 30 1 19 121 17 -102
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 32 23 3 6 60 22 75 +38
2 Kemerspor 2003 32 15 6 11 61 41 56 +20
3 Bayburt Grup Özel İdare 32 15 6 11 44 29 56 +15
4 Ofspor 32 15 11 6 38 26 51 +12
5 Bayrampaşa 32 14 9 9 39 33 51 +6
6 Düzcespor 32 13 7 12 39 33 51 +6
7 Halide Edip Adıvar SK 32 13 8 11 44 29 50 +15
8 Erbaaspor 32 12 11 9 44 40 45 +4
9 Batman Petrolspor 32 11 10 11 40 34 44 +6
10 Yeni Altındağ Bld. 32 10 13 9 39 42 39 -3
11 Çatalcaspor 32 9 13 10 27 35 37 -8
12 Kozan Belediyespor 32 10 16 6 40 49 36 -9
13 Yomraspor 32 9 14 9 22 40 36 -18
14 Erzin Belediyespor 32 9 17 6 32 51 33 -19
15 Bergama Belediyespor 32 8 16 8 34 53 32 -19
16 12 Bingölspor 32 6 13 13 27 41 31 -14
17 Orhangazi Belediyespor 32 6 14 12 30 47 30 -17
18 Çanakkale Dardanel SK 32 5 16 11 34 49 26 -15
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
27.04.2018 20:00 Göztepe - Kardemir Karabükspor
28.04.2018 19:00 Kasımpaşa - Fenerbahçe
28.04.2018 13:30 Kayserispor - Aytemiz Alanyaspor
28.04.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Gençlerbirliği
28.04.2018 19:00 Antalyaspor - Trabzonspor
29.04.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor - Teleset M. Akhisarspor
29.04.2018 19:00 Galatasaray - Beşiktaş
29.04.2018 16:00 Osmanlispor FK - İstanbul Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
28.04.2018 15:30 Denizlispor - Gaziantepspor
28.04.2018 15:30 Gaziantep Bykşhr Bld. - Balıkesirspor
28.04.2018 15:30 Erzurum BB - Elazığspor
28.04.2018 15:30 Adana D.Spor - Altınordu
28.04.2018 15:30 İstanbulspor - Adanaspor
28.04.2018 15:30 Eskişehirspor - Boluspor
28.04.2018 15:30 Giresunspor - Samsunspor
28.04.2018 15:30 Umraniyespor - Ç.Rizespor
28.04.2018 15:30 Manisaspor - Ankaragücü
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
29.04.2018 15:30 Sancaktepespor - Tokatspor
29.04.2018 15:30 Kastamonuspor - Bucaspor
29.04.2018 15:30 Afjet Afyonspor - Keçiörengücü
29.04.2018 15:30 Etimesgut Belediyespor - Menemen Bld.
29.04.2018 15:30 Eyüpspor - Bodrumspor
29.04.2018 15:30 Sarıyer - 4 Eylül Bld.
29.04.2018 15:30 İnegölspor - Mersin İ.Y.
29.04.2018 15:30 Amed Sportif - Hatayspor
29.04.2018 15:30 Kocaeli Birlik Spor - Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
29.04.2018 15:30 Bayburt Genclikspor - Tekirova Bld.
29.04.2018 15:30 Kozan Belediyespor - Bayrampaşa
29.04.2018 15:30 Ofspor - Duzcespor
29.04.2018 15:30 Yeni Altindag Belediyespor - Dardanelspor
29.04.2018 15:30 Bergama Belediyespor - Yomraspor
29.04.2018 15:30 Halide Edip Adivar Spor - Orhangazispor
29.04.2018 15:30 Manisa Büyükşehir Belediyespor - Catalcaspor
29.04.2018 15:30 Erbaaspor - Erzin Belediyespor
29.04.2018 15:30 Batman Pet. - 12 Bingolspor
HABER ARŞİVİ
Yukarı