Özgür Özel, Süleyman Soylu dosyasını açtı: Trol ordusunun başı Emin Şen
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında dün duyurduğu ve “Çok gizli” dediği dosyayı açıkladı. Özel, Soylu’nun danışmanı Emin Şen ve Ebabil Harekatı’na dikkat çekti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, dün, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında ‘çok önemli’ bir dosya açıklayacağını duyurmuştu.
 
Bugün kameralar karşına geçen Özel, Soylu’nun AKP öncesi siyasi hayatını anlattı.
 
 
‘Trollük dersleri verdi’
Daha sonra dosyayı açıklayan Özel, şunları kaydetti:
 
*İçişleri bakanı olduğundan beri onun bir trol ordusu olduğunu biliyoruz.
 
 
*Emin Şen. 4 Ekim 2016’dan itibaren bakan danışmanı. Sosyal medya hesabını 2010’dan beri kullanıyor. Emin Şen, Süleyman Soylu ile il il dolaşıp trollük dersleri verdiği kişidir.
 
*Biz kendisini Trabzonlu bütün milletvekilleriyle birlikte 2013’teki değerlendirme toplantısında görüyoruz. 2020’de birlikteler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tanıtım filminde bile gözüküyor.
 
*Geriye gidildiğinde Süleyman Soylu’nun her ilçede gençlik kolları düzeyinde sosyal medya eğitimi adı altında trollük eğitimi verildiğini tespit edebilirsiniz sosyal medyadan.
 
 
*Devlet memurları gibi bakanların müşavirleri de şirket kurma yasaklarına ve şirket yöneticiliği yasağına tabidir. Ancak Emin Şen’e ait Native Teknoloji var. Bu şirkette Erkan Gül, Burak Gül ve Erkan Şen var. Ama bir şirket daha var ki 2010’dan beri Emin Şen tarafından kurulmuş.
 
*Devlet Memurları Kanunu, bakan müşavirlerini bu işten men ediyor ama 12 yıldır bu suçu işliyor. 12 yıldır ortakları var. Hasan Parlak, Neslihan Er Oğur, Müpteca Kılıç… Sonra bir şey olmuş ortaklardan ayrılmışlar. Bahsettiğim isimler FETÖ’cü Turgay Oğur, darbeden sonra eşiyle Güney Afrika’ya kaçmış ve oradaymış. Diğer ortak, Gülen’in alnından öptüğü Müpteca Kılıç. Ona, 2018’de Hamza Dağ ve Erdoğan imzalı AK Parti Siyaset Akademisi sertifikası da vermişler. Şirketin bu ortakları yanından ayrılmışlar, beyefendi 2 yıl 8 ay hapis yatmış sonra sertifikalanmış, sonra sırra kadem basmış. Bu arkadaşların ortak özellikleri FETÖ’nün sosyal medya ve gençlik kampanyalarını yöneten genç siviller hareketinin yöneticileri ve genç siviller derneğinin yöneticileri ve üyeleri. 
 
*Şu ana kadar bir bakan müşavirinin şirketinin olduğunu, eski ortaklarının genç siviller olduğunu, 2010 referandumunu yönetenler olduğunu, ortakların gittiğini, kendisinin kaldığını gördük. 
 
‘Müşteriler’
*Bahsettiğimiz şirketlerden birinin adı SM60 Ajansı. Kendi sitesinde referansları var. Bunlar bizim müşterimiz ya da müşterimizdi diyorlar. TÜBİTAK, Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, Uluslararası Göç Filmleri Yarışması, Erdoğan Gönüllüleri, oğlanın ETNA spor vakfı, damadın Teknofest’i, Soylu’nun kendisi, Fatma Şahin, Soylu zamanında işlerini yaptığı Çalışma Bakanlığı, Soylu zamanında işlerini yaptığı polis teşkilatı ve jandarma… 
 
*Bunları görünce yok artık diyorsunuz! Ama bir şeyi unutuyorsunuz ki, karşımızda olan bir suç işleri bakanı var ve ekibinin ondan kalır yanı yok. Bu şirket ya da ortak olduğu Native kamuyla iş yapmış mıdır diye bakalım. 418 bin dolarcık! İçişleri Bakanlığı AKP’li belediyelere bu konuda hizmet alın diye, 418 bin doları alıp geçiyorlar. 
 
*Native, 2020’de İçişleri Bakanlığında kot analizi, sızma testleri ve güvenlik hizmeti, 80 bin dolar…
 
*118 bin dolarlık Emin Şen’in kardeşine ait Spark’ın (aynı adresteler) yaptığı işler…  Bunların hepsi Soylu ile ilişkili işler. 
 
*2016’da, SM360’a 644 bin dolarlık iş verilmiş. Soylu, neredeyse Native’in ve Emin Şen’in şirketlerinin, SM360’ın ihalelerine bakın dönem olarak ya Soylu’nun bakanlığı ya da bakanlığın talimatı ile belediyelerin aldığı işler olduğunu göreceksiniz. 
 
23 milyon TL’lik ihale
*Buzdağının küçük kısmında 23 milyon TL’lik bu şirkete verilmiş ihale gördük. Buna İçişleri’nin kendisinin bakanlığın özel durumunda dolayı doğrudan hizmet satın alımıyla ilgili kolaylaştırıcı yönetmeliğini de eklediğinizde 2020-21-22 yılında inanılmaz ve denetimsiz para akışı olduğunu göreceğiz. 
 
*Soylu, bilgi işlem ya da bütün alanlarda doğrudan hizmet alımı kaç para, hangi işi kime verdiğini açıklarsa buzdağının birazını görmüş oluruz.
 
‘Yönetim 25 kişilik gruptan’
*Bu arkadaşlar sosyal medya yönetimi yapıyorlar, parayı buradan buluyorlar. Faturayı kesip parayı almışlar, bu paraları dağıtıyorlar. ‘Ebabil’in Telegram kanalındayız. ‘Eminimsi’nin yönettiği kanallar bunlar. ‘Ebabil Hareketi’, ‘Derin Kuvvetler’, ‘İBB Kandil kadrosu’ hesaplarının yönetildiği gizli kanal ve orada hazırlanan içeriklerin 8 bin sosyal medya trole servis edilen bilgiler. 
 
*Haber yayını hazırlandığı sırada Davutoğlu’nu parçalıyorlardı. Ebabil Hareketi’nin 25 kişilik grubu var. Buraya kimse giremiyor. Diyorlar ki, ‘Altı Masa’dan ilk açıklamayı Davutoğlu yapmış. 6 partinin lideri cumhurbaşkanı kadar imza yetkisine sahip olacakmış. Kukla seçeceğiz’ diyor. Mesaj burada. Ardından Ebabil harekatının 8 bin trollü bu itibar suikastine başlıyorlar. 
 
*25 tane ‘kurmay trol’ bunlar. Bu mesajları sabitlemişler. 
 
*Bu ‘Ebabiller’ kurmayları, benim burada bürosu olan bir ajansa kendi evimin çalışma odasında pandemi sırasında yaptığım bir canlı yayını aralarında konuşup, ‘Kuzey Irak’ta yayın yapan bir kanal kullanmış, konukları sık sık Özgür Özel ve Tanrıkulu diye yayalım’ diyorlar. 
 
*Ali Mahir Başarır’ı ‘satılmış’ kelimesi ile TT yapmak istemişler. Son günlerde yine Türkkan ve Başarır’a sayısız hakaret. 
 
*Ebabil hareketinde İsmail Çataklı da destek gören bir isim. 
 
‘Jandarma ve polisin tweetleri aynı telefondan’
*Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun Hacer Foggo ile birlikte, AK Parti’nin uyuşturucu ile mücadelede baronların Türkiye’de çatışır hale geldiği, sokakların torbacı dolu olduğu ve AKP siyasetinin sorumluluğunun hatırlatan videoyu biliyorsunuz. Buna bir cevabı AKP verir, eleştirilen Soylu verir… 
 
*Cevap nereden verilmiş? Jandarma Genel Komutanlığı ve Türk Polis Teşkilatı… Font, noktalamalar… Aynı iPhone’dan atılmış. Eminimsi’nin telefonunda kaç hesap var bilinmez ama bu ikisinin tweetlerini aynı telefondan atacak yetkinlik var. Kullanıcı değiştirince Jandarma oluyor, değiştirince Emniyet’in yerine geçiyor.
 
*Bu tweetleri sizin benim paramla belediyelerden aldığı ihalelerle, Soylu için oluşturulmuş bir troll ordusunun başkomutanı, polis ve jandarmamıza biz Soylu’yu eleştirdiğimizde polisi ve jandarmayı kalkan ediyor. Koca polis teşkilatı, jandarma bunu yapar mı? 8 bin trolle kaynak pompalıyorlar. 
 
‘Erdoğan’la ilgili paylaşım az’
*Sakın AK partililer MHP’liler şöyle düşünmesin; ‘sosyal medyada trollük var bunlar da bizi savunuyor’. Bunların ak partiyi savunduğu durum, Süleyman Soylu’yu AK Parti sahipleniyorsa onun üzerindendir. Binlerce paylaşımına baktığınızda tek tük Reis denk gelir. Bunlar için ben nasıl lut kavmindensem bunlar için de Berat Albayrak da o kavimdendir.
 
*Yarın AK Parti Süleyman Soylu’nun onların deyimiyle Cumhurbaşkanı ‘af talebini’ kabul etsin ‘Ebabiller’ sarayın üstüne uçmaya başlar. Yarın MHP, Süleyman Soylu ile çatışmaya girsin MHP’ye yapılacak itibar suikastı bu mahfillerle planlanır. Bunlar Süleyman Soylu’nun trol ordusudur.
 
‘Maaşını bakanlıkların bağlı kuruluşları ve belediye yapmaktadır’
*Ama maaşını kendisini değil, özellikle İçişleri Bakanlığı eski dönemde çalışma bakanlığı ve biraz önce saydığımız bu bakanlıkların bağlı kuruluşları ve birkaç tane belediye yapmaktadır. Soylu bir tweet attığında ‘Ebabiller’ devredeyse dakikalar içinde 5 bin retweet’e ulaşır. Örneğin bu sabah kendisi sahil güvenlik komutanlığı 2022 değerlendirme toplantısı yaptı, Ebabiler o toplantıyı köpürtüyoruz arkadaşlar yazmadılar. Her şeyi de yazmıyorlar. 256 kişi izlemiş.
 
‘Kamu kaynaklarını yiyip içiyorlarmış’
*‘Ebabiller’ yoksa Süleyman Soylu diye birisi yok, siyasette yok, halkın gönlünde yok. Örneğin bu ‘Ebabiller’ Mehmet Ersoy’u sevmez, Ersoy 32 retweet’te kalır, İsmail Çataklı’nın da 44’lük bir hacmi var ama ‘Ebabiller’ Çataklı’ya destek deyince 1600 retweet. Mehmet Ersoy’dan gıcık alıyorlar, Mehmet Ersoy herhalde bir Allah göstermesin başına kötü bir şey kalsa taziyeyi retweetleyecekler. Çataklı’yı lazım olunca, Süleyman beyi hemen hemen her fırsatta. ‘Ebabiller’ uç demeden uçmayan kon demeden konmayan. Yarın profili değiştirdiğinde başka birisine dönecek, 8 bin tane trolü var adamın. Biz bu güne kadar aslında troller ne yapar biliyorduk, ‘Ebabiller’ ne yapar görüyorduk ama bunlar ne yer ne içer bilmiyorduk, kamu kaynaklarını yiyip içiyorlarmış.
 
‘Trollerin kurumsallaşma, kurumların trolleştirilmesi süreci’
*Özetle, geçmişte çok şikayetler edildi. Genel başkan ‘trol listeleriniz var hepsini biliyoruz’ dedi. Listeleri çalışma şeklini finansmanı ne kadar kötü olduklarını biliyoruz ve maalesef trollerin kurumsallaşırken kurumların nasıl trolleştirildiğini görüyoruz. Trollerin kurumsallaşması, kurumların trolleştirilmesi süreci. İşte Türkiye siyasetinin yeni geldiği yer. Şimdi seçim meydanlarında mikrofon elde, bir muhalifin dili sürçmeye görsün ebabiller uçuyoruz hep birlikte tepesine taşı yağdırıyor. Sonra akşam haberlerinde filanca siyasetçinin şurada yaptığı açıklama sosyal medyada büyük tepki topladı. Ben bana yapılan bütün itibar suikastlerinin ebabiller tarafından ne kadar keyifle tasarlandığını ifade etmem lazım. Özgür Özel’e hızlı laf sokmayalım çok laf sokuyor içinden çıkamıyoruz paylaşımlarına bayıldım. Bakan zor duruma düştü, bunu neden yaydırdınız grubunun içindeki konuşmalara bayılıyorum.

Diğer Yazılarımız